Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Kałkowie uroczyście obchodzono pierwszą rocznicę śmierci księdza infułata Czesława Wali

Kazimierz Cuch
Modlitwa przy grobie księdza infułata Czesława Wali w dolnym kościele sanktuarium w Kałkowie.
Modlitwa przy grobie księdza infułata Czesława Wali w dolnym kościele sanktuarium w Kałkowie. Maciej Bidziński, sanktuarium Kałków
Sanktuarium Bolesnej Królowej Polski w Kałkowie, wraz z Gminnym Ośrodkiem Kultury, Sportu i Rekreacji w Pawłowie zorganizowały uroczyste obchody pierwszej rocznicy śmierci księdza infułata Czesława Wali, twórcy sanktuarium i wieloletniego kustosza.

Uroczystości trwały przez całą niedzielę 30 maja. Głównym animatorem części religijnej rocznicowych uroczystości, poświęconych księdzu infułatowi w sanktuarium, w Kałkowie był ksiądz profesor Wiesław Przygoda, wykładowca z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, wychowanek księdza Czesława Wali. Głównym animatorem części „świeckiej” uroczystości był Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Pawłowie, kierowany przez Macieja Bidzińskiego.

Ksiądz profesor głosił rocznicowe homilie na wszystkich niedzielnych mszach świętych. Po mszy św. o 10.00, odprawionej przez sześciu księży, jej uczestnicy zeszli do dolnego kościoła, do krypty, w której jest pochowany ksiądz infułat. Tam była specjalna, wspólna modlitwa za duszę świętej pamięci księdza Wali.

Specjalny, wzruszający program wspomnieniowy

Po mszy św. o 15.30 w auli imienia Jana Pawła II zaprezentowali się aktorzy Teatru Dramatycznego imienia księdza infułata Czesława Wali i Chór Parafialny parafii Kałków i animatorzy kultury z Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Pawłowie. Najpierw po mszy św. znów była modlitwa przy grobie księdza infułata. Następnie wszyscy przeszli do auli, gdzie aktorzy-amatorzy wspomnianego teatru i chór przedstawili program słowno- muzyczny o księdzu Czesławie Wali.

Na uroczyste obchody sanktuarium zaprosiło kilka osób szczególnie związanych ze zmarłym księdzem: doktor medycyny Annę Prokop, która przez ponad 20 lat, w krakowskim szpitalu imienia Jana Pawła II leczyła schorowanego księdza infułata; księdza Leszka Bieleckiego- pierwszego wikariusza parafii Kałków, dziś proboszcza w Aleksandrowie koło Lipska, wspomnianego księdza profesora Wiesław Przygodę, Marka Wojtasa- wójta Pawłowa, który reprezentował tak siebie, jak i zmarłego, byłego wójta Pawłowa- Ignacego Gieradę, Józefa Dziułkę, który jako pierwszy grał Chrystusa w Misterium Męki Pańskiej. Teraz zastąpił go syn Jacek. Wszyscy z wielkim wzruszeniem wspominali swoje spotkania z księdzem infułatem.

Spotkanie w auli Jana Pawła II zakończył wspólne odśpiewanie barki, ulubionej pieśni świętego Jana Pawła II i zmarłego księdza infułata Czesława Wali. Na spotkaniu była poseł Agata Wojtyszek.

O księdzu infułacie

Ksiądz infułat Czesław Wala zmarł 31 maja 2020 roku, w wieku 84 lat. Stworzył od podstaw parafię i Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej, Pani Ziemi Świętokrzyskiej w Kałkowie-Godowie, w gminie Pawłów. Najbardziej charakterystycznym dziełem Kałkowa jest Golgota Martyrologii Narodu Polskiego. Po niej rozpoznaje się Kałków na całym świecie. Co roku przyjeżdżało tu około 200 tysięcy pielgrzymów. Do 1 sierpnia 2012 roku ksiądz infułat Czesław Wala był kustoszem sanktuarium. Ksiądz zmarł w swoim rodzinnym Rudniku nad Sanem, w powiecie Nisko.

Ksiądz infułat Czesław Wala urodził się 23 października 1936 roku, wtedy w Stróży koło Rudnika nad Sanem, dziś dzielnicy Rudnika. Trzy klasy zaliczył w wiejskiej szkole w Stróży, sąsiadującej z Rudnikiem, resztę w Rudniku. Chodził do miejscowego Liceum Ogólnokształcącego. Po skończeniu liceum przez rok pracował w ówczesnym Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Rudniku, w gospodarce komunalnej.

Wielki budowniczy Kałkowa, żartował, że to była jego szkoła budowlana. Studiował w Seminarium Duchownym w Sandomierzu. Święcenia kapłańskie otrzymał 7 czerwca 1964 roku z rąk biskupa Piotra Gołębiowskiego. Posługę duszpasterska sprawował najpierw w parafii Sławno koło Opoczna. Od 24 czerwca 1967 roku był wikariuszem w parafii Krynki, gmina Brody. Miał pod opieką duszpasterską Kałków, Godów, Szeligi, Wióry.

Ksiądz Czesław Wala był wielokrotnie nagradzany za swoją działalność duszpasterską. Najbardziej sobie cenił Order Uśmiechu. Od 1989 roku był kanonikiem honorowym Kapituły Katedralnej w Radomiu. Był m.in. laureatem nagrody "Kustosz Pamięci Narodowej", przyznawanej przez Instytut Pamięci Narodowej za szczególnie aktywny udział w upamiętnianiu historii Narodu Polskiego w latach 1939-1989 oraz nagrody Viventi Caritate - Żyjącemu Miłością, dedykowanej biskupowi Janowi Chrapkowi. Został też uhonorowany Medalem 100-lecia Niepodległości nadanym przez Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego. W sierpniu 2008 roku na prośbę arcybiskupa Zygmunta Zimowskiego papież Benedykt XVII nadał mu godność protonotariusza apostolskiego (infułata). W 2018 roku ksiądz Czesław Wala został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej- Andrzeja Dudę.

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie