MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Kazimierzy Wielkiej obchodzili 30-lecie powstania Solidarności

Adam LIGIECKI [email protected]
„Solidarność w piosence” bardzo podobała się publiczności.
„Solidarność w piosence” bardzo podobała się publiczności. fot. Archiwum
Kazimierza Wielka obchodzi 30. rocznicę powstania Solidarności - związku zawodowego, który stał się źródłem historycznych przemian w Polsce i Europie.

- Po 30 latach rola i zadania związku częściowo się zmieniły. Ale przesłanie obrony i reprezentowania praw pracowniczych pozostało - twierdzi Roman Litwiniuk, przewodniczący kazimierskiej Solidarności oświatowej.

Uroczystości zainaugurowała msza święta w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego. Część oficjalna odbyła się w sali widowiskowej Kazimierskiego Ośrodka Kultury.

WSPOMNIENIA STRAJKÓW

Wśród zaproszonych gości znaleźli się liderzy lokalnych samorządów, członek Prezydium Komisji Krajowej NSZZ Solidarność Gdańsk Jacek Smagowicz i przewodniczący regionu świętokrzyskiego Waldemar Bartosz.

Z Niemiec przyjechał do Kazimierzy burmistrz gminy Glauburg - Carsten Kratschmer, z Austrii - burmistrz alpejskiego kurortu Gruntu Alois Waidinger. Przybyli też weterani ruchu solidarnościowego z lat 80., nauczyciele, młodzież szkolna.

Na początek obejrzeliśmy spektakl teatralny "Solidarność w piosence" w reżyserii Marcina Kobierskiego. "Stara" ekipa aktorska, którą tworzą głównie absolwenci kazimierskiego liceum, dzisiaj studenci, świetnie wczuła się w atmosferę tamtych dni. Piosenki Jacka Kaczmarskiego, wymowna scenografia przywołały wspomnienia strajków, demonstracji, strachu i cierpienia. Sceny były tak czytelne, że nawet goście z zagranicy, nie znający języka polskiego, nie mieli problemów z ich zrozumieniem.

NOWE POSTULATY

- 17 sierpnia 1980 roku strajkujący ustalili 21 postulatów, które zmieniły Polskę. Były wśród żądania natury płacowej, jak i politycznej: utworzenia niezależnych od władz związków zawodowych, prawa do strajku - przypomniał dzieje Solidarności Roman Litwiniuk, dodając: - Historia zatoczyła koło. Dzisiaj oświatowa Solidarność stawia nowych 21 postulatów - w trosce o naprawę polskiej oświaty.

Po prezentacji multimedialnej "Solidarność w pigułce" burmistrz Adam Bodzioch wręczył Waldemarowi Bartoszowi okolicznościowy Medal 50-lecia Kazimierzy Wielkiej. Głos zabrał również starosta Jan Nowak.

W imieniu delegacji zagranicznych wystąpił Carsten Kratschmer. Przypomniał, jak ważną rolę odegrała Solidarność dla Europy. - Wiem, że było to okupione krwią i życiem wielu ludzi. Dlatego cała Europa powinna być wdzięczna tym bohaterom, nigdy o nich nie zapominać. A członkowie związku powinni być z nich dumni - podkreślił burmistrz niemieckiego Glauburg.

GRILL W STARYM MŁYNIE

W holu Ośrodka Kultury można było obejrzeć wystawę - dokumenty, zdjęcia związane z początkami Solidarności. A wieczorem członkowie związku spotkali się w Starym Młynie w Opatowcu, świętując rocznicę przy grillu i dobrej muzyce.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie