Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Kielcach coraz skuteczniejsze leczenie chorych na raka. Świętokrzyskie Centrum Onkologii dostało ponad trzy miliony

Iwona ROJEK
Marszałek Adam Jarubas i Stanisław Góźdź, dyrektor szpitala podpisali umowę na wyposażenie Pracowni Diagnostyki  Molekularnej.
Marszałek Adam Jarubas i Stanisław Góźdź, dyrektor szpitala podpisali umowę na wyposażenie Pracowni Diagnostyki Molekularnej. Aleksander Piekarski
W Świętokrzyskim Centrum Onkologii będzie można coraz skuteczniej leczyć raka. A jest to bardzo ważne dla pacjentów, bo rocznie w województwie świętokrzyskim zapada na nowotwory złośliwe pięć tysięcy osób, a 2800 z nich umiera.

Już wkrótce Pracownia Diagnostyki Molekularnej zostanie wyposażona w najnowocześniejszy sprzęt do prowadzenia zaawansowanych prac badawczych w zakresie lecznictwa onkologicznego. Będzie to możliwe dzięki 3,4 miliona złotych dofinansowania w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego. W środę umowa w tej ważnej sprawie została podpisana przez marszałka Adama Jarubasa oraz dyrektora szpitala, Stanisława Góździa.

Nowy sprzęt, jak poinformował Artur Kowalik, kierownik pracowni umożliwi podjęcie badań dotyczących wykrywania i analizowania krążących komórek nowotworowych i kwasów nukleinowych (DNA i RNA) we krwi pacjentów leczonych z powodu chorób nowotworowych. - W przyszłości wyniki badań będą mogły być wykorzystywane przez firmy farmaceutyczne i biotechnologiczne, co ma duże znaczenie dla postępu naukowego w dziedzinie nauk medycznych - zaznaczył kierownik.

Zastososować terapię celowaną

Dyrektor Góźdź powiedział, że ta inwestycja przyczyni się do poprawy wykrywalności choroby nowotworowej w jej wczesnym stadium, co skutkować będzie większą szansą wyleczenia pacjenta. - A na podstawie prowadzonych badań mogą być ordynowane coraz lepsze terapie, które znacząco obniżą koszty obecnego leczenia pacjentów - dodał. - Kiedyś wszystkich chorych leczono tak samo, przy pomocy kilku leków. Dziś można dostosowywać leczenie do konkretnego przypadku, stosujemy terapię celowaną. Ale aby dopasować odpowiedni lek, musimy najpierw poznać strukturę choroby. Pomaga w tym rozwój biologii molekularnej. Nowy sprzęt umożliw też poznanie przyczyn nawrotu choroby.

W czasie spotkania podkreślono, że onkologia nadal pozostaje największym wyzwaniem medycyny XXI wieku. - Nowotwory złośliwe są główną przyczyną śmiertelności wśród coraz młodszych ludzi - mówił dr Stanisław Góźdź. - Niestety z analiz wynika, że do 2020 roku zachorowalność na nowotwory złośliwe wzrośnie dwuipółkrotnie.

- Na szczęście nowa pracownia już działa, a dzisiejsza umowa przybliża nas do poszerzenia badań, które są nową erą onkologii - dodał marszałek Adam Jarubas. - Świętokrzyskie Centrum Onkologii to dziś ważny punkt nie tylko na krajowej, ale i europejskiej mapie placówek medycznych. Olbrzymim atutem tego miejsca, poza sprzętem, są wspaniali ludzie. W pracowni w dużej części pracują zdolni absolwenci kieleckich uczelni.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie