Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Kielcach nie powstanie centrum leczenia niepłodności!

Luiza Buras-Sokół
W bieżącym roku kończy się rządowy program refundacji zapłodnienia pozaustrojowego. W zamian Ministerstwo Zdrowia zaproponowało utworzenie centrów leczenia niepłodności, docelowo po jednym w każdym województwie. Już wiadomo, że Świętokrzyskie zostanie bez takiej placówki.

Gotowość utworzenia centrum leczenia niepłodności w swoich strukturach zgłosiła największa lecznica w regionie - Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach. Niestety ministerstwo tego wniosku nie uwzględniło ze względów formalnych - lecznica na kieleckim Czarnowie nie jest szpitalem uniwersyteckim. Pozostałe wymogi, między innymi zapewnienie lekarzy specjalistów w dziedzinie położnictwa i ginekologii, endokrynologii, psychologów, a także to, że ośrodek posiada wykwalifikowaną kadrę wykładowców z doświadczeniem w szkoleniu personelu medycznego, szpital spełnia.

Złożyli odwołanie

- Będziemy czynić dalsze starania, aby w kolejnych latach centrum niepłodności powstało w naszym szpitalu. Uważamy, że jesteśmy w stanie zapewnić w tym zakresie opiekę pacjentom z województwa świętokrzyskiego - komentuje rzeczniczka prasowa lecznicy, Anna Mazur-Kałuża. - W 2015 roku w Klinice Położnictwa i Ginekologii leczyło się prawie 6 tysięcy 680 kobiet. Pokazuje to skalę działalności oddziału i jego rangę, nie tylko w regionie, ale i w ościennych województwach. Niepłodność to problem społeczny. Dotyka 20-25 procent par. Niewątpliwie z pomocy centrum mogłyby skorzystać setki mieszkańców województwa świętokrzyskiego - mówi rzeczniczka. Dodaje, że szpital stanowi zaplecze kliniczne Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu. Trwają też rozmowy dotyczące ewentualnego przekształcenia szpitala w ośrodek kliniczny.

Kierownik Kliniki Położnictwa i Ginekologii, profesor Wojciech Rokita informuje, że szpital złożył już odwołanie w Ministerstwie Zdrowia. - Mam nadzieję, że posłowie z naszego regionu będą skutecznie lobbować na rzecz powstania takiego centrum dla dobra mieszkanek naszego województwa - dodaje profesor Rokita.

Posłanka interweniuje

Sprawą zainteresowała się posłanka Prawa i Sprawiedliwości Anna Krupka. - Nie są mi znane zasady przygotowania tego programu. To oczywiste niedopatrzenie, że nasze świętokrzyskie szpitale nie zostały wzięte pod uwagę - zauważa parlamentarzystka. - Założeniem polityki rządu Prawa i Sprawiedliwości jest równe traktowanie wszystkich regionów, w związku z tym będę rozmawiała z ministrem zdrowia, aby w konkursie na przyszły rok kryteria uległy zmianie tak, by szpitale z naszego województwa mogły być beneficjentami tego programu - deklaruje Anna Krupka.

Za zainteresowanie problemem dziękuje posłance dyrektor szpitala wojewódzkiego Andrzej Domański. - Z pewnością na pozytywnym rozstrzygnięciu tej kwestii skorzysta bardzo wielu mieszkańców regionu - zauważa.

Trwa loteria Echa Dnia. KLIKNIJ I SPRAWDŹ, JAK WYGRAĆ MIESZKANIE, SAMOCHÓD I NAGRODY PIENIĘŻNE

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie