MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Kielcach obchodzono 67 rocznicę zakończenia drugiej wojny światowej (zdjęcia)

/pawlo/
Obchody rocznicy zakończenia II wojny światowej odbyły się na Cmentarzu Wojennym w Kielcach.
Obchody rocznicy zakończenia II wojny światowej odbyły się na Cmentarzu Wojennym w Kielcach. Aleksander Piekarski
Wycie syren, modlitwa za poległych oraz złożenie wieńców przy Kwaterze i Pomniku Polskich Żołnierzy z 1939 roku. Tak wyglądały uroczystości poświęcone 67. rocznicy zakończenia II wojny światowej, które odbyły się we wtorek na Cmentarzu Wojennym w Kielcach.

[galeria_glowna]
W uroczystościach wzięli udział między innymi przedstawiciele władz samorządowych, Wojewódzkiej Rady Kombatantów i Osób Represjonowanych w Kielcach, Związku Byłych Żołnierzy Ludowego Wojska Polskiego, a także żołnierze i młodzież szkolna.

Całe obchody rozpoczęły się w południe wyciem syren, które przez minutę przypominały wszystkim, że właśnie dziś mija rocznica zakończenia największego konfliktu zbrojnego w historii. Następnie na Cmentarzu Wojennym odegrano hymn państwowy i wciągnięto na maszt flagę. Modlitwę za poległych odmówił ksiądz pułkownik Adam Prus, proboszcz Parafii Garnizonowej w Kielcach. Następnie odbyły się okolicznościowe przemówienia a także składanie wieńców.

- Polska miała wielki wkład w II wojnę światową. Byliśmy czwartą siłą uczestniczącą w tej wojnie. Mimo to zostaliśmy sprzedani na konferencjach pokojowych w Teheranie, Jałcie i Poczdamie. O tym trzeba ciągle mówić - opowiadał profesor Marian Winiarski.

Za dzień zakończenia II wojny światowej uznaje się w Europie dwie daty - 8 i 9 maja 1945 r. W Europie Zachodniej, a od niedawna także w Polsce, oficjalnie święto to obchodzi się 8 maja. Tego dnia oficjalnie ogłoszono koniec wojny. Dzień wcześniej, 7 maja Niemcy podpisały kapitulację w Reims we Francji, w obecności przedstawicieli Wielkiej Brytanii, Francji i ZSRR. Rosjanie zażądali jednak od Niemiec osobnego podpisania kapitulacji. Nastąpiło to w Berlinie o północy z 8 na 9 maja, a według moskiewskiego czasu już 9 maja. Stąd w ZSRR jako datę zakończenia wojny przyjęto 9 maja.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie