Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Kielcach oddano hołd więźniom niemieckich obozów koncentracyjnych. Były wśród nich osoby z naszego regionu

Tomasz Trepka
Tomasz Trepka
14 czerwca 2023 roku przypada 83. rocznica pierwszego transportu Polaków do niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Auschwitz. O tragedii Polaków przypomniano w Kielcach.
14 czerwca 2023 roku przypada 83. rocznica pierwszego transportu Polaków do niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Auschwitz. O tragedii Polaków przypomniano w Kielcach. Tomasz Trepka
14 czerwca 2023 roku przypadła 83. rocznica pierwszego transportu Polaków do niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Auschwitz. O tragedii Polaków przypomniano w Kielcach.

Obchody ustanowionego, 8 czerwca 2006 roku przez Sejm, Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady odbyły się na kieleckim cmentarzu partyzanckim. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych, wojska, policji, kieleckich instytucji i stowarzyszeń oraz młodzież.

Powinniśmy pamiętać o tym, co zdarzyło się 83 lata temu. Pierwszy transport z Polakami dotarł do KL Auschwitz. Wskazujemy na tragizm narodu polskiego i przypominamy, że Polacy też w tej wojnie byli ofiarami. To szczególny czas, bowiem za naszą granicą prowadzona jest wojna. To wszystko splata się w bezmiar zła, który nas ciągle otacza

- mówiła doktor Dorota Koczwańska-Kalita z Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach.

14 czerwca 1940 roku z więzienia w Tarnowie zabranych zostało 728 Polaków. Przewieziono ich do KL Auschwitz. Był to pierwszy masowy transport do tego największego w dziejach ludzkości miejsca kaźni. Składał się z osób, które w pierwszej połowie 1940 r. podjęły nieudane próby przekroczenia południowej granicy okupowanej Polski, aby kontynuować walkę w szeregach Wojska Polskiego tworzonego we Francji. Na liście 728 nazwisk pierwszego transportu znajdziemy co najmniej sześć osób związanych z Kielecczyzną. Byli to:

  • Bogdan Wnętrzak (po wojnie Wnętrzewski) – urodzony w grudniu 1919 r. w Kielcach. Był absolwentem gimnazjum w Przemyślu oraz Państwowej Szkoły Budownictwa w Jarosławiu. W 1938 r. rozpoczął studia na Politechnice Lwowskiej. Zatrzymany w Radymnie. W Auschwitz otrzymał nr 40. W 1944 r. przeniesiony do KL Dachau, przeżył wojnę. Ukończył architekturę na Politechnice Warszawskiej. Pracował w Biurze Odbudowy Stolicy.
  • Wacław Lutyński – urodzony w lipcu 1906 r. w Ożarowie. Ziemianin. W Auschwitz dostał nr 96. W 1941 r. przeniesiony do KL Dachau. Przeżył wojnę.
  • Jan Paradysz – urodzony w grudniu 1884 r. w Korczynie. Inspektor szkolny. Dostał nr 128, zginął w Auschwitz w czerwcu 1941 r.
  • Zygmunt Benikas – urodzony w lipcu 1912 r. w Pińczowie. Urzędnik. Dostał nr 145. Przeżył wojnę.
  • Zbigniew Tryczyński – urodzony w czerwcu 1921 r. w Opatowie. Uczeń gimnazjum. Dostał nr 276. W 1944 r. przeniesiony do KL Flossenbürg. Przeżył wojnę.
  • Zygmunt Turzański – urodzony we wrześniu 1921 r. w Sandomierzu. Uczeń gimnazjum. Dostał nr 615. W 1945 r. przeniesiony do KL Mauthausen. Przeżył wojnę. W trakcie uwięzienia w KL Auschwitz-Birkenau należał do Związku Organizacji Wojskowej – struktury podziemnej założonej i dowodzonej początkowo przez Witolda Pileckiego.
od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie