MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Kielcach pamiętano o żołnierzach 2 Pułku Artylerii Lekkiej Legionów

OPRAC.:
Tomasz Trepka
Tomasz Trepka
12 czerwca, na terenie dawnych koszar na kieleckim Pakoszu odbyły się uroczystości uświetniające 105. rocznicę powstania 2 Pułku Artylerii Lekkiej Legionów.
12 czerwca, na terenie dawnych koszar na kieleckim Pakoszu odbyły się uroczystości uświetniające 105. rocznicę powstania 2 Pułku Artylerii Lekkiej Legionów. UM Kielce
12 czerwca, na terenie dawnych koszar na kieleckim Pakoszu odbyły się uroczystości uświetniające 105. rocznicę powstania 2 Pułku Artylerii Lekkiej Legionów.

W uroczystościach wzięli udział świętokrzyscy parlamentarzyści, przedstawiciele władz Kielc, wojskowi, policjanci oraz kieleckie instytucje i stowarzyszenia.

Uczestnicy zapalili znicze pod tablicami pamiątkowymi znajdującymi się na terenie Komendy Wojewódzkiej Policji przy ul. Kusocińskiego 51 w Kielcach. Dalsza część obchodów święta odbyła przy ul. Wrzosowej, gdzie upamiętniony jest pierwszy pobyt kieleckich artylerzystów oraz w Kubie Wojskowym Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych na Bukówce.

2. Pułk Artylerii Lekkiej Legionów

nawiązywał do szczytnych tradycji artylerii polskiej z czasów powstania listopadowego i zbrojnych zrywów narodowych, a także walk Legionów Polskich w latach 1914-1917. Za datę powstania Pułku przyjmuje się dzień 12 czerwca 1919 roku, wówczas nastąpiło połączenie 7. i 10. Pułku Artylerii Polowej i nadana została mu nowa, wspólna nazwa 2. Pułk Artylerii Lekkiej Legionów (2. PALL), a dzień ten został jednocześnie ustanowiony Świętem Pułku. Przybycie 2. PALL do Kielc datuje się od przyjazdu żołnierzy do Starych Koszar, tak zwanego Fijałkowskiego, w dniu 21 kwietnia 1922 roku (przy obecnej ulicy Wrzosowej). Odtąd, do sierpnia 1922 roku trwał nabór żołnierzy z ziemi świętokrzyskiej. Prowadzili oni szeroką działalność kulturalną, społeczną i charytatywną. Za zasługi dla miasta, w 1933 pułk otrzymał honorowe obywatelstwo Kielc. Żołnierze pułku wzięli udział w wojnie obronnej 1939 roku, m.in. w obronie Modlina oraz obronie Gór Borowskich.

Źródło: Urząd Miasta Kielce

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Euro 2024: STUDIO-EURO ODC-3 PRZED MECZEM POLSKA - AUSTRIA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie