Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Kielcach pobiorą krew pępowinową

Luiza BURAS-SOKÓŁ [email protected]
Paula Tomaszewska, konsultant medyczny z Polskiego Banku Komórek Macierzystych, Grażyna Nowak, położna ze Świętokrzyskiego Centrum Matki i Noworodka w Kielcach oraz dyrektor placówki Rafał Szpak prezentują zestaw pobraniowy do pozyskiwania krwi pępowinowej.
Paula Tomaszewska, konsultant medyczny z Polskiego Banku Komórek Macierzystych, Grażyna Nowak, położna ze Świętokrzyskiego Centrum Matki i Noworodka w Kielcach oraz dyrektor placówki Rafał Szpak prezentują zestaw pobraniowy do pozyskiwania krwi pępowinowej. Aleksander Piekarski
Świętokrzyskie Centrum Matki i Noworodka jest jednym z dwóch szpitali w Polsce, gdzie rozszerzy działalność Polski Bank Komórek Macierzystych

Komórki zdrowia i życia

Komórki zdrowia i życia

Krew pępowinowa pobierana jest w sposób bezbolesny, po urodzeniu i odpępnieniu dziecka, z fragmentu pępowiny dochodzącego do łożyska. Pozyskiwane z krwi komórki macierzyste wykorzystywane są w leczeniu ponad 70 schorzeń: białaczki, chłoniaków, wrodzonych zaburzeń układu odpornościowego, defektów szpiku kostnego, anemii. Komórki przeszczepić można zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Nie ma określonego maksymalnego czasu ich przechowywania.

To doskonała wiadomość dla mieszkańców regionu, a także dla samego szpitala, który został wyróżniony decyzją Ministerstwa Zdrowia i Polskiego Banku Komórek Macierzystych. Dzięki temu przy ponad 100 porodach rocznie zostanie pobrana krew pępowinowa, z której pozyskuje się komórki macierzyste.

- Komórki macierzyste służą do leczenia wielu chorób w medycynie onkologicznej, wykorzystuje się je także w medycynie regeneracyjnej. W naszym kraju pobranie, zbadanie i przechowywanie takich komórek generuje ogromne koszty. Opłata jednorazowa wynosi około 2 tysiące złotych, a później rocznie 500 złotych - tłumaczy Paula Tomaszewska, konsultant medyczny Polskiego Banku Komórek Macierzystych z siedzibą w Warszawie.

Instytucja wraz z Ministerstwem Zdrowia od dwóch lat prowadzi akcję promocyjną poboru komórek. - Bierze w niej udział ponad 20 polskich szpitali. W ramach programu raz do roku przeprowadzane są pobory publiczne. W naszym szpitalu w ubiegłym roku miało miejsce około 10 pobrań - wyjaśnia dyrektor szpitala przy ulicy Prostej w Kielcach Rafał Szpak. Komórki trafiają do banku publicznego, gdzie są przechowywane, a w razie zgodności antygenów, wykorzystywane do przeszczepu osobom cierpiącym na choroby onkologiczne.

Teraz ministerstwo wraz z bankiem wytypowało dwa szpitale w Polsce, gdzie rocznie przeprowadzanych będzie bezpłatnie ponad 100 pobrań. Obok jednego z warszawskich szpitali takie wyróżnienie otrzymało właśnie Świętokrzyskie Centrum Matki i Noworodka, gdzie odbywa się najwięcej porodów w województwie świętokrzyskim. - Bardzo się cieszę, że szpital oraz jego personel zostali w ten sposób docenieni. Cieszy również fakt, że mieszkańcy naszego regionu będą mieli możliwość wspomożenia banku i tym samym ratowania życia chorym na całym świecie - mówi dyrektor Rafał Szpak.

Pierwsze pobrania w ramach nowej umowy już miały miejsce. - Matki chętnie się na to zgadzają, mają bowiem świadomość, że mogą w ten sposób pomóc swojemu dziecku lub komuś innemu - przyznaje położna Grażyna Nowak.

Pobrana w Kielcach krew pępowinowa przechowywana będzie w laboratorium w Warszawie. Będzie dostępna publicznie, co oznacza, że w razie zgodności tkankowej będą z niej mogli korzystać chorzy z całego świata. Ostatnio dzięki takiemu porozumieniu z zasobów Polskiego Banku Komórek Macierzystych skorzystał pacjent z Francji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie