Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Kielcach rapując wyrażają siebie. The Voice of Rap w klubie WSPAK [WIDEO]

Ewa Łukomska
Ewa Łukomska
Dawid Łukasik
- Muzyka, oprócz rodziny, jest dla mnie najważniejsza. To moje życie - mówi Tomek Gwiaździński, uczestnik The Voice of Rap, czyli imprezy organizowanej przez Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach, której kolejna edycja odbyła się 25 kwietnia w klubie studenckim WSPAK. W przeglądzie muzycznym wzięli udział wychowankowie młodzieżowych ośrodków wychowawczych, którzy zaprezentowali samodzielnie napisane utwory.

Konkurs został zorganizowany w ramach Dnia Jakości Kształcenia na kieleckim Uniwersytecie.

- To druga edycja naszego wydarzenia. Pierwsza, ubiegłoroczna, była nieco mniejsza, odbyła się w kameralnym gronie. Sam pomysł narodził się podczas konferencji "Twórcza resocjalizacja", którą organizujemy już od 10 lat. Tam też łączymy teorię z praktyką - mówi Renata Miszczuk, przedstawiciel Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. - Wspólnie z pracownikami Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Zawichoście uznaliśmy, że powinniśmy pokazać talenty młodzieży z ośrodków, to, jak ich wychowankowie rozwijają swoje pasje, czym się interesują. Chcieliśmy też pokazać studentom, jak będzie wyglądała ich praca z młodzieżą w przyszłości - po ukończeniu studiów będą oni potencjalnymi pracownikami tego rodzaju ośrodków.

Młodzież z ośrodków wychowawczych poprzez muzykę, a przede wszystkim samodzielnie pisane teksty wyraża swoje refleksje, przemyślenia i uczucia. Dla wielu jest to odskocznia od codziennych spraw i problemów, dlatego poza wartością artystyczną ma również wielkie znaczenie w pracy nad wnętrzem.

- Dla nas, praktyków, którzy pracują w ośrodku, taka "sztuka hip-hopowa" to pewnego rodzaju sposób na wyrażanie siebie. Takich sposobów mamy sporo - jest to możliwe również za pośrednictwem sportu czy rysunku. Dla naszych chłopaków pisanie tekstów, często do szuflady, pod - mogłoby się wydawać - bardzo prostą muzykę, ma naprawdę głęboki sens - mówi Piotr Statuch z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Zawichoście. - Moim zdaniem praca na potencjałach to jedyny słuszny kierunek. Poprzez ich rozwijanie jesteśmy w stanie zrekompensować bardzo duże zaległości edukacyjne. Z kolei sama obecność na tego typu wydarzeniach jest elementem socjalizacji w społeczeństwie. Wychowanie ma miejsce na zewnątrz - w ten sposób jesteśmy też w stanie pokazać innym, że w ośrodkach robimy coś naprawdę pozytywnego, zatem takie spotkania mają też aspekt destygmatyzacyjny. To okazja do odczarowania ośrodków wychowawczych w oczach osób z zewnątrz, umożliwiająca wzajemne poznanie i integrację - dodaje Piotr Statuch.

TOP 15 miejsc w Świętokrzyskiem widzianych z kosmosu

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Tych aut lepiej nie kupujcie. Albo już szukajcie mechanika




Jak zmieniły się gwiazdy na przestrzeni lat? [ZDJĘCIA]






Czy zdałbyś egzamin na prawo jazdy? Rozwiąż test! [10 ZDJĘĆ - QUIZ]




Którzy Polacy piją najwięcej alkoholu? [LISTA ZAWODÓW]





Najseksowniejsze imiona. Zobacz czy jesteś na liście!




Piłeś? Sprawdź, kiedy znów możesz wsiąść za kółko



Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie