Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Kielcach rozpoczął się 32. Tydzień Kultury Języka. Będzie mnóstwo ciekawych wydarzeń i konkursów

Aleksandra Boruch
Aleksandra Boruch
Wideo
od 7 lat
W poniedziałek, 11 marca już po raz 32. w Kielcach wystartował Tydzień Kultury Języka. Przez cały tydzień, aż do soboty 16 marca, będą organizowane różnego rodzaju konkursy, zabawy, turnieje, spotkania z autorytetami, warsztaty, wystawy, dyskusje, młodzieżowe konferencje, miniprojekty, spektakle, wykłady, recitale i koncerty. Jednym z ciekawszych wydarzeń będzie dyktando akademickie, a także wybór Akademickiego Mistrza Mowy Polskiej.

XXXII Tydzień Kultury Języka właśnie wystartował. Święto Polszczyzny zagościło w Kielcach

32. edycja Tygodnia Kultury Języka właśnie wystartowała. Na licznych uczestników czeka kilka dni ciekawych atrakcji.

- Od 32. lat województwo świętokrzyskie zajmuje się kwestiami językowymi. Polacy lubią dyskutować o języku, lubią obserwować zmiany w języku i lubią je komentować. My to oczywiście wykorzystujemy i zapraszamy na różne imprezy, zapraszamy na imprezy związane z pisaniem, mówieniem. W tym roku, hasłem przewodnim jest snucie opowieści. Zwracamy uwagę na to, jak pięknie opowiadać o świecie, jak pięknie opowiadać o sobie, jak pięknie realizować określone intencje i na tym się koncentrujemy. Jednocześnie - szczególnie po pandemii zauważamy, że ważne będzie nawiązywanie więzi międzyludzkich, a te więzi międzyludzkie to opowiadanie. My istniejemy z drugim człowiekiem, jesteśmy blisko drugiego człowieka wtedy, kiedy z nim rozmawiamy, kiedy potrafimy o sobie opowiadać, o swoich emocjach, uczuciach, a więc chcemy pokazać, że kreowanie tych więzi dzieje się w opowieści i dzieje się w opowieści pięknej, malowanej słowem - przyznała profesor Marzena Marczewska, dyrektor Instytutu Literaturoznawstwa i Językoznawstwa Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Swoiste Święto Polszczyzny skupia uwagę na szeroko pojętej sztuce opowiadania historii, której celem jest konstruowanie i przedstawianie narracji w taki sposób, by wywoływać emocje, budować napięcie i utrzymywać uwagę odbiorców. W czasie Tygodnia Kultury Języka zostaną odświeżone opowieści "zapisane" w baśniach, legendach, podaniach, mitach, sagach, odysejach, pieśniach. Każdy będzie mógł nauczyć się, jak tworzyć własne, niepowtarzalne historie.

O najciekawszych wydarzeniach tegorocznego Tygodnia Kultury Języka, mówi koordynator projektu Lidia Pasich:

- Wśród ciekawych spotkań odbędzie się spotkanie z profesorem Radosławem Kucharczykiem "Harmonia różnorodności - o wielokulturowości słów kilka". "Język nowej polszczyzny na Facebooku, Instagramie i Tik Toku" w Szklanym Domu w Ciekotach, następnie "Baza ludzi (nie) umarłych" - o filmowych adaptacjach prozy Marka Hłaski, "Popołudnie ze słowem pisanym i śpiewanym" – spotkanie literackie i występ wokalny Wojciecha Sochy czy chociażby spotkanie z Mateuszem Świstakiem "Gdy opowieści nie mieszkały w książkach". Tych form jest naprawdę bardzo dużo, różnorodność jest niesamowita, także zachęcamy i zapraszamy - mówiła między innymi Lidia Pasich

W 32. edycji Tygodnia Kultury Języka biorą udział 74 szkoły, 18 instytucji, ale również seniorzy z uniwersytetów III wieku.

Szczegółowy program 32. Tygodnia Kultury Języka można znaleźć tutaj:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie