MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Kielcach rozpoczął się Krajowy Zjazd Delegatów "Solidarności" (zdjęcia)

Bartłomiej Bitner
Dawid Łukasik
W czwartek w Kielcach rozpoczął się ogólnopolski zjazd "Solidarności"

[galeria_glowna]
Obradowali nad strukturą związku, dyskutowali o niskich płacach, wydłużeniu wieku emerytalnego oraz śmieciowych umowach o pracę, wybrali 4 nowych członków - w czwartek rozpoczął się XXVI Krajowy Zjazd Delegatów Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność", który po raz pierwszy odbywa się w Kielcach.

Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ "S" rozpoczęła w katedrze uroczysta msza święta, którą poprowadził ksiądz biskup Kazimierz Ryczan. Następnie 325 delegatów oraz drugie tyle gości obserwatorów i pracowników związku udało się do hal w Targach Kielce, gdzie rozpoczęły się obrady. Uczestniczyli w nich oprócz związkowców także goście specjalni, między innymi profesor Juliusz Gardawski, profesor Ryszard Bugaj, prezes Instytutu Pamięci Narodowej - doktor Łukasz Kamiński, główny inspektor pracy Iwona Hickiewicz i prezes Wspólnoty Polskiej Longin Komołowski.

CZYTAJ TAKŻEWielkie wydarzenie w Kielcach - Krajowy Zjazd Delegatów "Solidarności"

Pierwszego dnia zjazdu dyskutowano najpierw nad strukturą związku. - W trakcie rozmów związanych z tą kwestią przeprowadziliśmy wybory uzupełniające, a więc wybraliśmy czterech naszych nowych członków, ponieważ ich poprzednicy z różnych względów opuścili nasze szeregi - mówi Waldemar Bartosz, szef "Solidarności" w regionie świętokrzyskim.

Następnie część obrad byłą poświęcona kwestiom związanym z pracą.

- "Solidarność" zawsze reaguje na bieżące problemy - zaznaczał Marek Lewandowski, rzecznik prasowy przewodniczącego NSZZ "Solidarność". - Dzisiejszymi problemami są po pierwsze niskie płace - stąd nasza walka o podniesienie płacy minimalnej, po drugie wydłużenie wieku emerytalnego, skazującego nas tak naprawdę na pracę aż do śmierci, po trzecie nowelizacja ustawy o zgromadzeniach, która bardzo ogranicza nam prawa obywatelskie, i wreszcie po czwarte patologia umów śmieciowych - mówi Lewandowski, który dodaje, że w szczególności temu ostatniemu zagadnieniu poświęcono więcej czasu podczas obrad.

- Bo to choroba naszego rynku pracy. Umowy śmieciowe przez to, że są tańsze, dyskryminują pracę na etat. Dlatego też tak bardzo zaangażowaliśmy się w walkę przeciwko nim. Tym bardziej, że ich skala jest ogromna, bo obejmuje przynajmniej 4 miliony osób w naszym kraju - wyjaśnia rzecznik prasowy przewodniczącego NSZZ "Solidarność".

Dziś drugi dzień XXVI Krajowego Zjazdu Delegatów "Solidarności". Podczas niego związkowcy będą prowadzić dyskusję dotyczącą między innymi polityki przemysłowej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz handlu w niedzielę. Klienci będą zdezorientowani?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie