Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Kielcach rusza IV Festiwal Filmu i Muzyki. W Filharmonii wystąpią artyści z Ukrainy. Zobacz program

Maciej Banachowski
Maciej Banachowski
dyrygent Yaroslav Shemet
dyrygent Yaroslav Shemet
Tegoroczny Festiwal Filmu i Muzyki w Filharmonii Świętokrzyskiej to niezwykła podróż do świata kultury naszych wschodnich sąsiadów. Początek w piątek, 9 września. Festiwal potrwa do piątku, 16 września.

Piątkowy (9 września) koncert inaugurujący IV Festiwal Filmu i Muzyki przybliża muzykę poważną twórców ukraińskich. Zostaną zaprezentowane jedne z najdoskonalszych utworów zarówno kompozytorów współczesnych, Lwa Koloduba i Mirosława Skoryka, jak i również kompozytorów wcześniejszego pokolenia: Fedora Yakimenki oraz Levko Revutskyego. Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Świętokrzyskiej poprowadzi dyrygent Yaroslav Shemet (Ukraina). Początek o godzinie 19 w sali koncertowej.

W sobotę, 10 września wieczór filmowy – pokazany zostanie film „Oddana” z 2020oku w reżyserii Krystyny Sywołap. Początek o godzinie 18.30.

Druga połowa XIX wieku. Lekarz Anger traci w pożarze żonę, jednak udaje mu się uratować dwie dziewczynki: swoją córkę Adel oraz Stefanię, córkę służącej. Obie wychowuje razem. Przez 25 lat więzi między nimi zacieśniają się, jednak one nie są pewne wzajemnych relacji: są siostrami, koleżankami czy panią i służącą?

W niedzielę, 11 września o godzinie 11 Koncert Rodzinny – wystąpi Kapela Kukułeczka.

Muzyka łączy zarówno ludy, jak i pokolenia. Przy jej pomocy przybliżona zostanie najmłodszym Ukraina, wraz z jej folklorem i tradycjami. Będzie można usłyszeć najpopularniejsze ukraińskie bajki i pieśni ludowe, które zainteresują zarówno dzieci, jak i dorosłych. W tej jakże prostej formie zostanie zaprezentowane bogactwo i piękno wschodniej kultury.

W poniedziałek, 12 września, o godzinie 18.30 wieczór filmowy – film „Do Domu” z 2019 roku, reżyseria Nariman Aliev.

Tatar o imieniu Mustafa na wojnie między Rosją a Ukrainą stracił starszego syna. Postanawia przewieźć jego ciało z Kijowa na Krym, by pochować go w rodzinnych stronach. Wraz z młodszym synem wyruszają w podróż, która całkowicie odmieni ich relację.

We wtorek, 13 września o godzinie 18.30 wieczór filmowy – film „Gniazdo turkawki” z 2015 roku, reżyseria Taras Tkaczenko.

Darina wybiera emigrację we Włoszech. Jej bliscy liczą na zarobione tam przez nią pieniądze. Rozłąka z krewnymi oraz fakt, że za granicą zdana jest tylko na siebie, czyni ją osobą niezależną. Po powrocie do kraju ma jednak do rozstrzygnięcia dylemat: stawić czoła nowym problemom czy narazić rodzinę na rozpad…

W środę, 14 września o godzinie 18.30 wieczór filmowy – Film „Przewodnik” z 2014 roku, reżyseria Ołeś Sanin.

Początek lat 30. ubiegłego wieku. Życie Petera Shamrocka zmienia się w jednej chwili. Jego ojciec zostaje zamordowany i tylko cud zapobiega śmierci samego Petera z rąk prześladowców. Tym „cudem” okazuje się niewidomy kobziarz Iwan Kochera. Peter zostaje jego przewodnikiem. Ich niezwykła wspólna podróż przypada na zimę 1934 roku i jest pełna dramatycznych zwrotów akcji.

W czwartek, 15 września o godzinie 18.30 kolejny wieczór filmowy – film „U311 Czerkasy” z 2019 roku, reżyseria Tymur Jaszczenko.

Miszko i Lew są kolegami z jednej wsi, służącymi na trałowcu Czerkasy należącym do marynarki wojennej Ukrainy. Kiedy w roku 2014 rozpoczyna się inwazja na Krym, Czerkasy wraz z innymi statkami floty ukraińskiej zostaje zablokowany, jedynie załoga tytułowego trałowca stawia opór. Oparta na prawdziwych wydarzeniach historia ostatniej jednostki, która pływała na Krymie pod ukraińską banderą.

Finał festiwalu w piątek, 16 września, początek o godzinie 19. Wystąpią Fidiya Futorska – skrzypce, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Świętokrzyskiej – dyrygent Yuriy Holota. Słowo o muzyce Beata Młynarczyk.

Tegoroczny Festiwal Filmu i Muzyki zakończy się koncertem symfonicznym, na którym zaprezentowane zostaną przykłady fuzji symfoniki ukraińskiej z liryzmem i poezją. Pod względem gatunkowym utwory nawiązują do tradycji (capriccio, koncert, poemat symfoniczny), choć stanowić będą przekrój stylistyczny twórczości XX wieku.

Wszystkim wydarzeniom festiwalowym towarzyszyć będzie degustacja tradycyjnej kuchni ukraińskiej przygotowana przez Centrum Kształcenia AWANS.

Bilety w cenie: normalny 30 złotych, ulgowy 20 złotych.

od 7 lat
Wideo

Zmarł Jan Ptaszyn Wróblewski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie