Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Kielcach rusza Świętokrzyskie Preparatorium Skamieniałości Pod Tetrapodem

Lidia Cichocka
Najstarsze na świecie ślady czworonogów - tetrapodów, które odważyły się po raz pierwszy postawić stopę na suchym ladzie.
Najstarsze na świecie ślady czworonogów - tetrapodów, które odważyły się po raz pierwszy postawić stopę na suchym ladzie. Łukasz Zarzycki
W Kielcach rusza unikalna placówka: Świętokrzyskie Preparatorium Skamieniałości Pod Tetrapodem. Otwarcie w piątek uroczystą konferencją mówiącą o wyjątkowości naszego terenu.

Powstanie preparatorium to między innymi efekt odkrycia w Zachełmiu koło Kielc tropów tetrapoda - najstarszego czworonoga sprzed ponad 390 milionów lat, opisane w 2010 roku na łamach tygodnika "Nature". Województwo Świętokrzyskie należy do jednych z najciekawszych pod względem geologicznym i paleontologicznym regionów w Polsce, o czym będą mówić naukowcy zaproszeni na konferencję.

- Paleontologiczne laboratorium będzie składać się z dwóch części - wyjaśnia doktor Anna Mader z kieleckiego oddziału Państwowego Instytutu Geologicznego. - W pierwszej z bloków skalnych będą wypreparowywane duże kości gadów, płazów a także ryb kopalnych. W drugiej można badać oraz preparować skamieniałości także, te nie widzialne okiem ludzkim na przykład konodontów, zwierząt, których nie znamy, ale w osadach zachowały się fragmenty ich aparatów gębowych wielkości od 2 - 3 milimetrów do ułamków milimetra.

W preparatorium oprócz pomieszczeń laboratoryjnych znajduje się modelarnia oraz pracownia fotograficzna. Pracownicy dostali do dyspozycji mikroskop skaningowy oraz skaner 3D.

Preparatorium Skamieniałości będzie pierwszym tego typu obiektem w kraju. Podobne obiekty, ale w dużo mniejszej skali, działają przy kilku uniwersyteckich wydziałach geologicznych.

Oprócz części naukowej, w ramach inwestycji powstała duża, bo mierząca 350 metrów kwadratowych część ekspozycyjna, gdzie będzie można obejrzeć zbiory Państwowego Instytutu Geologicznego, pokazujące geologię Gór Świętokrzyskich. Otwarcie muzeum odbędzie się najprawdopodobniej w przyszłym roku.

Preparatorium Pod Tetrapodem mieści się w skrzydle dobudowanym od północnej strony gmachu oddziału Państwowego Instytutu Geologicznego, a muzeum - w przeszklonym pawilonie od ulicy Zgody.

Początek konferencji poświęconej znaczeniu regionu świętokrzyskiego w badaniach paleontologicznych w Polsce (mowa będzie między innymi o dinozaurach i rekinach sprzed milionów lat) w piątek 17 października o godzinie 11 w siedzibie Państwowego Instytutu Geologicznego przy ulicy Zgody.

Budowa preparatorium i muzeum kosztowała 3 miliony 600 tysięcy złotych i jest współfinansowana ze środków unijnych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie