Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Kielcach świętowano 200 lat tradycji wyższego szkolnictwa technicznego na ziemiach polskich

Dorota Klusek
- To było wydarzenie historyczne nieznane w Polsce. Dopiero niedawno zaczęliśmy szeroko informować, że początek wyższego szkolnictwa technicznego miał miejsce w Kielcach – mówi profesor Stanisław Adamczak, rektor Politechniki Świętokrzyskiej podczas obchodów jubileuszu 200-lecia utworzenia Szkoły Akademiczno-Górniczej w Kielcach.

Z tej okazji w Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach odbyło się uroczyste posiedzenie Senatów trzech uczelni technicznych: Politechniki Warszawskiej, Akademii Górniczo-Hutniczej imienia Stanisława Staszica w Krakowie i Politechniki Świętokrzyskiej.

W siedzibie Szkoły Akademiczno-Górniczej
Wybór miejsca na spotkanie Senatów nie był przypadkowy. To właśnie w Pałacu Biskupów Krakowskich mieściła się Szkoła Akademiczno-Górnicza, o czym przypomina tablica wmurowana w północne skrzydło budynku. Dokładnie 200 lat temu, 20 lutego 1816 roku, władze Królestwa Polskiego podjęły decyzję o powołaniu w Kielcach Głównej Dyrekcji Górniczej oraz Szkoły Akademiczno-Górniczej, siódmej w Europie i pierwszej w Polsce wyższej uczelni technicznej. Szkoła Akademiczno-Górnicza, założona z inicjatywy Stanisława Staszica, przez dekadę istniała w stolicy dzisiejszego województwa świętokrzyskiego.

Przykład na to, że historia kołem się toczy
- Po 10 latach uczelnia ta została przeniesiona do Warszawy, tworząc podwaliny pod Politechnikę Warszawską, ale idea kształcenia technicznego na wyższym poziomie trafiła także do Krakowa, co zaowocowało powołaniem Akademii Górniczo-Hutniczej imienia Stanisława Staszica. Tak się złożyło, że po 150 latach te dwie uczelnie przyczyniły się do utworzenia Politechniki Świętokrzyskiej. To piękny przykład na to, że historia kołem się toczy. To, co wyszło z Kielc, po 150 latach wróciło tutaj. Dlatego właśnie to wydarzenie postanowiliśmy utrwalić poprzez posiedzenie trzech Senatów – podkreślił profesor Adamczak.

Uroczystości zostały poprzedzone mszą świętą w kieleckiej bazylice katedralnej, celebrowaną przez biskupa kieleckiego, doktora Jana Piotrowskiego. - Tu z pewnością 200 lat temu modlili się pierwsi studenci - elewi, nauczyciele akademiccy, założyciele pierwszej, wyższej szkoły technicznej - zaznaczył rektor Adamczak.

W posiedzeniu Senatów uczestniczyli zaproszeni goście także z innych uczelni. Wśród nich nie mogło zabraknąć przedstawicieli Uniwersytetu Technicznego we Freibergu, z którego pochodziła kadra naukowo-dydaktyczna Szkoły Akademiczno-Górniczej.
W czasie posiedzenia Senatów regionalista, doktor Cezary Jastrzębski z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach przedstawił okoliczności, w jakich do szło do powstania Szkoły Akademiczno-Górniczej, a także zaprezentowano dorobek uczelni z Freiberga, Politechniki Warszawskiej, Akademii Górniczo-Hutniczej oraz Politechniki Świętokrzyskiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie