MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Kielcach większe podatki od nieruchomości w 2016

ATA
ATA
Władze Kielc chcą podnieść podatki od nieruchomości od nowego roku. Podwyżka dotknie mieszkańców, którzy są właścicielami działek, domów i mieszkań oraz przedsiębiorców. Pieniądze są potrzebne na utrzymanie zieleni, płace dla nauczycieli i opiekę społeczną.

-Właściciel 50 metrowego mieszkania zapłaciłby podatek wyższy o około 12 złotych, teraz wynosi on około 39 złotych rocznie, choć to zależy od wielkości działki, na której stoi blok. Przedsiębiorca, który ma budynek o powierzchni 200 metrów na działce 500 metrowej musi się liczyć ze wzrostem opłaty o około 600 złotych więcej, która do tej pory wynosiła około 4500 złotych – tłumaczy Dorota Polak, dyrektor Wydziału Podatków w kieleckim ratuszu.

Miasto potrzebuje dodatkowych pieniędzy, ponieważ rosną wydatki w wielu dziedzinach.– Nowe przepisy dotyczące oświaty zobowiązują nas do zatrudnienia dodatkowych nauczycieli, jeśli w szkole są dzieci z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego ze względu na autyzm, zespół Aspergera lub innych niepełnosprawności- mówi Wojciech Dudzic, dyrektor Wydziału Budżetu w kieleckim ratuszu. - Wzrasta też liczba klas pierwszy oraz dzieci korzystających ze świetlic.

To wszystko wymaga wzrostu zatrudnienia w szkołach i dodatkowych pieniędzy na wynagrodzenia, około 7-8 milionów złotych. Więcej pieniędzy potrzebujemy równie na opiekę społeczna, ponieważ przybywa zadań nakładanych przez rząd. Planowane wydatki na te cele wzrosną w 2016 roku o około 2 miliony złotych. Potrzebujemy także więcej pieniędzy na utrzymanie zieleni w mieście. Planujemy wzrost nakładów z 3 milionów złotych do 6,5 miliona. Przez ostatnie lata przeznaczaliśmy za małe kwoty na właściwą pielęgnacji terenów zielonych w mieście, co odbija się na ich wyglądzie.

Radni są zaskoczeni planami podniesienia podatku od nieruchomości. - Jestem wręcz zbulwersowany – mówi Marcin Chłodniki, przewodniczący Komisji Budżetu Rady Miasta. – Mojej zgody i mam nadzieję komisji na podwyżkę nie będzie. Na pewno podnoszeniem podatków nie zatrzymamy młodych ludzi w Kielcach. Trzeba szukać pieniędzy w innych miejscach niż kieszenie mieszkańców. Utrzymujemy miejską spółkę Port Lotniczy Kielc, która niczym się nie zajmuje. A pieniądze na nią idą. Sprzedajmy w końcu Koronę, a pieniądze uzyskane pieniądze ze zbycia i zaplanowane na utrzymanie klubu w 2016 roku można przeznaczyć na inne wydatki.

Miasto spodziewa się, że po podwyżce dodatku od nieruchomości dochody wzrosną o 11 milionów złotych, co tylko częściowo pokryje wzrost wydatków na oświatę, opiekę społeczną i utrzymanie zieleni.

Ostatnia podwyżka podatku od nieruchomości miała miejsce w 2013 roku, ale uchwała w tej sprawie została podjęta w grudniu 2011 roku. Miała wejść w życie od 2012 roku ale oprotestowali ją kupcy, powołując się na przepisy, że zmiany podatkowe powinny być uchwalone do 30 listopada roku poprzedzających ich wejście i sąd przyznał im rację. Dlatego podwyżka weszła rok później.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie