Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Kielcach wolontariusze będa pomagać niepełnosprawnym

Iwona ROJEK
Anna  Sowa, pełnomocnik prezydenta ds. osób niepełnosprawnych: - Pod numerem telefonu 041 36 76 528 czekam od poniedziałku do piątku od godziny 12 do 15 na zgłoszenia od wszystkich osób chorych, osamotnionych czy niepełnosprawnych na informacje o tym, że chciałyby, aby odwiedzał je ich wolontariusz.
Anna Sowa, pełnomocnik prezydenta ds. osób niepełnosprawnych: - Pod numerem telefonu 041 36 76 528 czekam od poniedziałku do piątku od godziny 12 do 15 na zgłoszenia od wszystkich osób chorych, osamotnionych czy niepełnosprawnych na informacje o tym, że chciałyby, aby odwiedzał je ich wolontariusz. Iwona ROJEK
W Kielcach z inicjatywy Anny Sowy, pełnomocnika prezydenta ds. osób niepełnosprawnych rozpoczyna się wielka akcja polegająca na dotarciu wolontariuszy do osób niepełnosprawnych, ograniczonych chorobą, załamanych, które chciałyby zmienić swoje życie.

Do akcji bardzo chętnie przyłączył się Michał Braun, prezes Stowarzyszenia Centrum Wolontariatu w Kielcach. Też chce pomóc tym, którzy często siedzą zrezygnowani, skupieni na własnym nieszczęściu, bez nadziei na lepsze jutro.

- To przedsięwzięcie wyobrażam sobie tak, że wolontariusze będą odwiedzać osoby niepełnosprawne w ich mieszkaniach i w różny sposób spędzać z nimi czas - mówi pełnomocnik Anna Sowa. - Mogą zabrać je do kina, na spacer, do teatru, albo posiedzieć z nimi w domu, porozmawiać, poczytać, albo zwyczajnie psychicznie je wesprzeć. Mogą przynieść im ciekawe książki z biblioteki, opowiedzieć o własnym życiu, posłużyć dobra radą. Bo takie osoby mające trudności z poruszaniem, chore na stwardnienie rozsiane. na Parkinsona, zwyrodnieniowe zapalenie stawów, po złamaniach kręgosłupa są często załamane, straciły poczucie własnej wartości, czują się wykluczone, odizolowane, poza nawiasem życia. Często bywają też źle traktowani przez bliskich, jak zbędny balast. Spotkanie z drugim serdecznym człowiekiem może odmienić ich życie, przerwać monotonię, być bodźcem do zmian, do walki o lepszą codzienną egzystencję, mimo choroby.

Prezes Michał Braun dopowiada, że osoby niepełnosprawne, czy chore mogą odwiedzać nie tylko zdrowi wolontariusze, ale również niepełnosprawni. - To, że ktoś ma jakieś ograniczenia pod pewnymi względami nie znaczy, że nie może być atrakcyjnym towarzyszem dla kogoś drugiego - uważa. - Przykładowo osoba porusza się o kulach, czuje się osamotniona, to przecież może pójść do drugiej osoby i porozmawiać z nią, wspólnie wypiją herbatę, obejrzą film czy zdjęcia, może zrodzi się między nimi przyjaźń. Chcemy skontaktować jednych i drugich, ułatwić im poznanie się, tak dobrać ludzi, żeby mogli coś sobie zaoferować. A przecież bycie wolontariuszem sprawi, że też nabierzemy szacunku do samego siebie, nasze życie stanie się pełniejsze, bogatsze.

- Czekamy na telefony od osób zainteresowanych naszą akcją - mówią Anna Sowa i Michał Braun. - Jest wiosna, nie warto siedzieć w domu, zamartwiać się, płakać do poduszki. Trzeba dać szansę drugiemu człowiekowi, uwierzyć, że on chce nam pomóc.
Flaga;
Michał Braun, prezes Stowarzyszenia Centrum Wolontariatu :- Mogą do nas dzwonić na numer 041 362 14 12 osoby niepełnosprawne, które same chciałyby być wolontariuszami, czuć się potrzebni, przydatni, a także osoby zdrowe w każdym wieku, które podjęłyby się roli wolontariusza i mogły zrobić coś dobrego dla drugiego człowieka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie