Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Kielcach wręczono nagrody „Świadek Historii” osobom zasłużonym w popularyzowaniu dziejów regionu świętokrzyskiego

Tomasz Trepka
Tomasz Trepka
Wręczenie nagród Świadek Historii w Kielcach. Odznaczenie odbiera Mariusz Kowalski (z lewej), w środku prezes Instytutu Pamięci Narodowej doktor Karol Nawrocki, z prawej dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie doktor habilitowany Filip Musiał. Więcej na kolejnych zdjęciach.
Wręczenie nagród Świadek Historii w Kielcach. Odznaczenie odbiera Mariusz Kowalski (z lewej), w środku prezes Instytutu Pamięci Narodowej doktor Karol Nawrocki, z prawej dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie doktor habilitowany Filip Musiał. Więcej na kolejnych zdjęciach. Tomasz Trepka
W poniedziałek 18 grudnia 2023 roku w Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach odbyła się gala 12. edycji nagrody honorowej Świadek Historii. Wyróżnionych zostało czterech laureatów indywidualnych i dwóch instytucjonalnych.

W Kielcach wręczono nagrody „Świadek Historii"

– Jesteście Państwo ludźmi, którzy mają odwagę nosić brzemię odpowiedzialności i przemawiać w imieniu tych, których już nie ma. Stać się głosem świata, który minął. Upominać się o bohaterów, których zamordowano, a którzy mieli nam tak wiele do przekazania. Mieli zostać „wycięci” z narodowej wspólnoty pamięci, ale Wy upominacie się o nich, za co Wam – drodzy Państwo – serdecznie dziękuję. Stajecie się dzisiaj dla współczesnych Polaków głosem prawdy o polskiej historii – mówił do nagrodzonych prezes Instytutu Pamięci Narodowej doktor Karol Nawrocki.

Wśród wyróżnionych znalazły się dwie osoby z województwa świętokrzyskiego.

Mariusz Kowalski powiedział, że to uhonorowanie dedykuje swojej rodzinie. – Dziękuję za te kilkadziesiąt lat wytrzymywania ze mną. Istotne pozostaje serce harcerzy, którzy to wyróżnienie tworzyli. Podziękowania należą się również tym osobom, którzy w latach 80. XX wieku miłość kawaleryjską zaszczepili – mówił.

Odznaczenie otrzymał również Krzysztof Witkowski. On także zwrócił uwagę na rolę rodziny, która doprowadziła do zaszczepienia w nim historycznej pasji. – Przez dom mojej mamy przewijały się osoby znane w środowisku kieleckim. W tym gronie toczone były rozmowy. W domu zachowały się pamiątki. To wszystko sprawiło, że zacząłem tym przesiąkać. Z czasem to kombatanci stali się tym wielkim impulsem, by się w tę działalność angażować. Zaczęliśmy nagrywać relacje i wspomnienia. Niestety, ale wielu z nich nie ma już z nami na tym świecie – zaznaczył.

Przyznał, że historia jest najważniejszą ze wszystkich nauk. – W szkole podstawowej, gdzie się uczyłem pisało, że to właśnie historia jest „królową nauk”. Jeżeli wgłębimy się w istotę tej treści, to sformułowanie niesie wiele prawdy – podkreślił Krzysztof Witkowski.

Zobaczcie galerię zdjęć z wręczenia odznaczeń Świadek Historii w Kielcach

Kim są wyróżnieni z województwa świętokrzyskiego:

Mariusz Kowalski

Urodzony 20 sierpnia 1968 roku w Kielcach. Wykształcenie historyczne i ekonomiczne, pasjonat i badacz historii i tradycji oręża polskiego. Od 1975 roku członek potem instruktor Związku Harcerstwa Polskiego. Od 1982 roku drużynowy pierwszej w Polsce drużyny harcerskiej, która przyjęła imię 13. Pułku Ułanów Wileńskich, przewodniczący Komisji Rewizyjnej Chorągwi Kieleckiej Związku Harcerstwa Polskiego, obecnie plutonowy 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej imienia majora Kaszyńskiego pseudonim „Nurt”, instruktor wyszkolenia, dowódca sekcji lekkiej piechoty. Członek Związku Polskich Spadochroniarzy oddział Kielce, Związku Żołnierzy Wojska Polskiego. Aktywnie współpracuje z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach. Posiada stopień chorążego Kawalerii Ochotniczej. Pełni obowiązki wiceprezesa Fundacji i szefa Kieleckiego Ochotniczego Szwadronu Kawalerii imienia 13 Pułku Ułanów Wileńskich. Z jego inicjatywy w Kielcach wmurowano dwie tablice pamiątkowe – pierwszej potyczki ułanów na szlaku do niepodległej „siódemki Beliny-Prażmowskiego” z pododdziałami carskich kozaków w Kielcach 12 sierpnia 1914 roku oraz 100-lecia powstania 13 Pułku Ułanów Wileńskich. Jest inicjatorem i współautorem corocznego projektu skierowanego do uczniów szkół z Kielc i województwa świętokrzyskiego realizowany od 18 lat promującego postawy patriotyczne i proobronne, prezentującego historie Wojska Polskiego, zasady ochrony symboli narodowych, honoru i godności mundury wojskowego. Jest społecznym uczestnikiem kwest na ratowanie zabytków kieleckich cmentarzy, autorem scenariuszy widowisk historycznych, bierze udział w organizacji pokazów i inscenizacji rocznicowych, opracowuje materiały do gazety okolicznościowej „Kuryer Kielecki”, publikuje artykuły o tematyce historycznej, wojskowej, proobronnej w czasopismach „Nowy Przegląd Kawaleryjski”, „Szabla i Koń”, „Głos Weterana i Rezerwisty”, wileński kwartalnik dla Polaków „Nasz czas”, „Goniec Kresowy” oraz „Polska Zbrojna”. Posiada liczne odznaczenia.

Krzysztof Witkowski

Urodzony 18 marca 1956 roku w Kielcach. Jest znanym kieleckim społecznikiem zaangażowanym w krzewienie wiedzy o żołnierzach Wojska Polskiego okresu międzywojennego oraz czasu okupacji niemieckiej i sowieckiego zniewolenia. Jest wnukiem legionisty starszego sierżanta Jana Witkowskiego, żołnierza 4. Pułku Piechoty Legionów Polskich i 4. Pułku Piechoty Legionów, weterana bitwy pod Jastkowem. Od blisko 30 lat prywatnie działa na rzecz podtrzymywania pamięci o miejscach w Kielcach i okolicy, z którymi wiążą się szczególne historie. Prowadzi archiwum, dokumentując i utrwalając świadków historii – uczestników wydarzeń z czasów okupacji. Od lat propaguje wiedzę na temat bohaterów zamachu na szefa siatki konfidentów kieleckiego gestapo – Franza Wittka. Organizował we współpracy z Wydziałem Historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach oraz Instytutem Pamięci Narodowej i Światowym Związkiem Żołnierzy Armii Krajowej konferencję poświęconą tamtemu wydarzeniu. Angażuje się w uroczystości rocznicowe. Od kilku lat prowadzi Stowarzyszenie Pamięci Narodowej "Czwartak" w Kielcach, zrzeszające osoby pamiętające okres okupacji niemieckiej sowieckiej, które jako świadkowie historii, kombatanci dzielą się swoją wiedzą z młodzieżą. Kielczanom znany jest z akcji oznaczania okolicznościowymi plakietkami mogił bohaterów obu wojen światowych na kieleckich i regionalnych nekropoliach. Kilkaset plakietek. Z jego inicjatywy osadzeni w kieleckim areszcie śledczym co roku porządkują kieleckie cmentarze, a młodzież szkolna wykonuje wiązanki i dekoruje groby osób zasłużonych.

Nagroda Świadek Historii wręczana jest osobom szczególnie zasłużonym dla upamiętniania historii narodu polskiego w regionie oraz wspierającym pion edukacyjny Instytutu Pamięci Narodowej w dziele edukacji historycznej. Przyznaje ją Kapituła, której przewodniczy prezes Instytutu Pamięci Narodowej. Laureatem może zostać osoba fizyczna, instytucja, stowarzyszenie lub organizacja, jak również osoba nie będąca obywatelem polskim. Nagrodę można przyznać pośmiertnie.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie