W Kielcach wręczyli Świętokrzyskie Nagrody Kultury (zdjęcia)

Redakcja
Aleksander Piekarski
Każdego roku marszałek województwa świętokrzyskiego przyznaje Świętokrzyskie Nagrody Kultury doceniając osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dziedzictwa narodowego.

[galeria_glowna]
Nagroda została wręczana podczas inauguracji sezonu kulturalnego, która odbyła się w Kielcach w czwartek 24 października wieczorem.

Nagrody I stopnia wysokości 6 tysięcy złotych przyznawane są za szczególne osiągnięcia o charakterze międzynarodowym lub całokształt osiągnięć w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dziedzictwa narodowego, natomiast nagrody II stopnia wartości 4 tysięcy złotych za osiągnięcia o charakterze ogólnopolskim. Wyróżnienia to 2,5 tysiąca złotych.

W tym roku inauguracja sezonu kulturalnego dobędzie w Muzeum Narodowym w Kielcach i będzie połączona z otwarciem wystawy "Panowie ognia".

ŚWIĘTOKRZYSKA NAGRODA KULTURY I STOPNIA

Grzegorz Kozera - dziennikarz, poeta, prozaik i krytyk literacki; autor około tysiąca publikacji między innymi w "Polityce", "Nowych książkach", "Przekroju", "Rzeczypospolitej" i "Słowie Ludu", autor sześciu tomików poetyckich, dwóch sztuk teatralnych, kilku powieści i zbiorów opowiadań. Jego książki cieszą się dużą popularnością wśród czytelników i uznaniem krytyki.

Radosław Nowakowski - muzyk, pisarz, tłumacz, projektant i wydawca, autor ponad 20 dzieł, w tym 10-metrowej kompozycji Ulica Sienkiewicza, nagrodzonej na Międzynarodowym Festiwalu Książki w Seulu. Jego książki artystyczne były i są prezentowane na wystawach i targach w państwach Unii Europejskiej, Stanach Zjednoczonych, Korei, Izraelu, Tajwanie i Meksyku. Tłumaczy między innymi dla wydawnictw: Universitas, Świat Książki, Wydawnictwo Literackie i Muza. Współpracuje z Międzynarodowym Festiwalem Sztuka Książki, jako kurator, wystawca i juror. Uczestnik wielu przedsięwzięć muzycznych. Uhonorowany srebrnym medalem "Gloria Artis".

ŚWIĘTOKRZYSKA NAGRODA KULTURY II STOPNIA

Arkadiusz Latos - jeden z najbardziej znanych świętokrzyskich rzeźbiarzy, absolwent kieleckiego Liceum Sztuk Plastycznych i warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Prezes Okręgu Kieleckiego Związku Polskich Artystów Rzeźbiarzy. Autor wielu pomników, tablic i rzeźb. Swoje prace prezentował na kilkudziesięciu wystawach zbiorowych i 30 indywidualnych w kraju i za granicą. Otrzymał nagrody między innymi na Biennale Małej Formy Rzeźbiarskiej i Salonie Rzeźby Związku Polskich Artystów Rzeźbiarzy.

Alicja Piłat - założycielka i kierownik Zespołu Inscenizacji Tanecznych "Uśmiech" przy Wojewódzkim Domu Kultury, choreograf, reżyser, projektant kostiumów i rekwizytów. Pod jej kierownictwem Zespół był uczestnikiem i laureatem wielu wojewódzkich, ogólnopolskich oraz zagranicznych przeglądów i festiwali, prezentując wysoki poziom artystyczny. Nagrody m.in. na Festiwalu Artystycznym Osób Niepełnosprawnych w Moskwie (2007) i Festiwalu "Słoneczna Chwila" w Kijowie (2005).

Ireneusz Ślusarczyk - aktor, pieśniarz, reżyser teatralny, autor tekstów, animator kultury z Jędrzejowa. W Domu Kultury w Jędrzejowie zrealizował kilkadziesiąt widowisk i spektakli. Twórca Kompanii Artystycznej "Strych Dziadka Hieronima" (formacja parateatralna powstała w 1993 roku - działa do dzisiaj!). Spektakl jego autorstwa "Wujaszek Czech-off" będzie od listopada prezentowany w Filharmonii Świętokrzyskiej.

Andrzej Wolski - muzyk i pedagog w Domu Kultury "Zameczek". Zasłużony wychowawca wielu młodych talentów odnoszących sukcesy na krajowych i zagranicznych festiwalach i przeglądach m.in. w Turcji, Ukrainie i we Włoszech. Jest jurorem i konsultantem muzycznym na Harcerskim Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej, a także prowadzi warsztaty muzyczne dla nauczycieli na terenie całego kraju.

WYRÓŻNIENIA

Małgorzata Gładyszewska - absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych i Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Kielcach, od 1991 plastyk i zastępca dyrektora Chmielnickiego Centrum Kultury. Uczestniczka licznych plenerów malarskich, autorka wielkoformatowych scenografii między innymi Spotkań z Kulturą Żydowską, Święta Polskiej Niezapominajki, uroczystości patriotycznych i kulturalnych. Wystawa jej obrazów pt. "…słyszę kroki, widzę twarze" była prezentowana w Domu Polskim w Berlinie, Krakowie, Kaliszu, Bielsku-Białej, Krynicy-Zdroju, Wieluniu i Lublinie.

Gabriela Kiełtyka-Sołtysiak - absolwentka Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, od 2009 roku kieruje Muzeum Regionalnym w Wiślicy. Dzięki jej staraniom zainteresowanie zwiedzających Muzeum wzrosło dwukrotnie, a instytucja pozyskuje kilkakrotnie więcej środków niż wynosi roczna dotacja organizatora muzeum. Współpracuje z uczelniami i instytucjami kultury, aktywnie działa w Stowarzyszeniu "Królewska Wiślica". Wiele zrobiła dla ocalenia przed zniszczeniem najcenniejszych zabytków Wiślicy, w tym Płyty Orantów.

Marianna Jadwiga Kotlarz - malarka i działaczka społeczna ze Staszowa, członkini Stowarzyszenia Artystów Plastyków Świętokrzyskich i Stowarzyszenia Miłośników Pustelni Złotego Lasu. Autorka 28 wystaw indywidualnych i uczestniczka 33 wystaw zbiorowych prezentowanych w regionie i w Warszawie.

Daniela Kowalska - redaktor, inicjatorka i "dobry duch" środowisk poetyckich, były prezes Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych, prezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Morawickiej, założycielka grupy literackiej "Bocianie gniazdo". Autorka książki "Spotkania z Człowiekiem" - o ludziach mogących być współczesnymi bohaterami.

Stefan Rachtan - emerytowany dyrektor Liceum Ogólnokształcącego w Bodzentynie, prezes Towarzystwa Przyjaciół Bodzentyna, działacz Towarzystwa Dawida Rubinowicza (współinicjator wydania "Pamiętników Dawida Rubinowicza). Jest autorem wielu publikacji w pismach lokalnych prezentujących historię i dziedzictwo regionu. Mówi o tym także w czasie spotkań z młodzieżą. Za swoją działalność otrzymał tytuł Honorowy Obywatel Miasta Bodzentyn.

Edyta Ruszkowska - dziennikarka telewizyjna, pracownik Portalu Informacji Kulturalnej, autorka ponad 100 filmów o tematyce kulturalnej, turystycznej i promocyjnej, wielu wywiadów oraz licznych publikacji na stronie internetowej Portalu Informacji Kulturalnej. W 2009 roku nagroda specjalna na Festiwalu Form Dokumentalnych NURT za film "Nie święci garnki lepią", "Złote Pióro Marszałka" w 2010 roku.

Jarosław Skulski - znany i ceniony popularyzator sztuki filmowej, twórca i kierownik kina studyjnego Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach. Współpracuje z wieloma ogólnopolskimi organizacjami społeczno-kulturalnymi ,między innymi Stowarzyszeniem Nowe Horyzonty, Fundacją Wspierania Kultury Filmowej Cyrk Edison i Polską Federacją Dyskusyjnych Klubów Filmowych). Zrealizował wiele projektów edukacyjnych, zainicjował coroczne spotkania osób prowadzących kina studyjne w mniejszych ośrodkach miejskich w Polsce. Stworzył Dyskusyjny Klub Filmowy "Fenomen".

Barbara Wit-Kargul - współzałożycielka (wraz z mężem) Zespołu Teatralno-Obrzędowego "Strefień", autorka i reżyser wielu scenariuszy teatralnych. Także - artystka. Występowała z Zespołem "Strefień" między innymi w Teatrze Buffo w Warszawie, Teatrze na Wodzie w Łazienkach, w Tarnogrodzie. Z działalnością artystyczną związana od 10 roku życia. Członkini komisji kultury przy Zarządzie Głównym Związku Ochotniczych Straży Pożarnych.

NAGRODY ZESPOŁOWE

Agnieszka Dziarmaga, Władysław Burzawa, Katarzyna Dobrowolska, ksiądz doktor Paweł Tkaczyk - zespół autorów albumu "Diecezja Kielecka. Miejsca-Historia - Tajemnice" wydanego przez Wydawnictwo "Jedność" w 2011 roku. Nagroda za nowatorskie ujęcie tematu dziedzictwa kulturowego i promocję regionu świętokrzyskiego.

Świętokrzyski Kwintet Blaszany w składzie: Zbigniew Pasieka, Wojciech Wojciechowski, Marcin Czajkowski, Michał Dudkiewicz, Krzysztof Gajda - koncertuje z powodzeniem od 2001 roku, wzbogacając swoim repertuarem imprezy muzyczne w regionie (m.in. "Zamkowe spotkania z muzyką", Międzynarodowy Festiwal Organowy i inne), współpracując m.in. z UJK i Politechniką Świętokrzyską .

Zespół wokalny "Pełczyszczanie" Ochotniczej Straży Pożarnej w Pełczyskach - utworzony przez członków Ochotniczej Straży Pożarnej . Ze zróżnicowanym repertuarem występuje na terenie całego kraju na imprezach folklorystycznych, a także na uroczystościach lokalnych. Corocznie uczestniczy w Międzynarodowych Targach Sztuki Ludowej w Krakowie.

Agnieszka i Antoni Dąbrowscy - małżeństwo zaangażowane w działalność Fundacji Kultury Regionalnej "Radostowa" (pani Agnieszka jest pełnomocnikiem fundacji, pan Antoni - założycielem). Fundacja koncentruje się na działalności wydawniczej. W dorobku państwa Dąbrowskich jest kilkanaście własnych książek z zakresu poezji, prozy, krytyki literackiej; redagują czasopismo "Radostowa", opublikowali także kilkanaście książek innych autorów.

NAGRODY HONOROWE

Robert Jaworski - burmistrz Miasta i Gminy Chęciny - za działalność na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego, a w szczególności za inicjatywę w odnawianiu obiektów zabytkowych oraz konsekwentne promowanie kultury i turystyki, jako warunku rozwoju miasta.

Gmina Bieliny - za konsekwentną realizację przedsięwzięć rozwijających w społeczności lokalnej poczucie wspólnoty i tożsamości kulturowej, dzięki czemu gmina zyskuje sobie miano świętokrzyskiej stolicy kultury. Wójt Sławomir Kopacz.

Krzysztof Słonina - wójt Gminy Kije, Andrzej Żądło - autor muzyki, Adam Ochwanowski - autor tekstów - za działania na rzecz ochrony, wzbogacania i promocji lokalnego dziedzictwa kulturowego, a w szczególności za przygotowanie kompozycji poetycko-muzycznej utrwalonej na płycie "Gdy przebrzmi w uszach Anioł Pański".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Jak przekuć naukę w sukces biznesowy? Pomogą w tym spin-offy

Komentarze 5

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

g
grafik

TECHNIKA -PŁÓTNO CANVAS- POLEGA NA KOMPUTEROWYM BARWIENIU SPECJALNEGO PŁÓTNA, PRZY UZYCIU ODPOWIEDNICH DRUKAREK I KOLOROWEGO ATRAMENTU. EFEKT JEST DOSKONAŁY. IMITUJE MALARSTWO RĘCZNE. NIE POWINNO SIE TAKICH OBRAZÓW POMAZYWAC FARBA OLEJNA, BO TRACA UROK.

n
niesmak

Małgorzata Gladyszewska- nagroda chyba za obrazy wykonane komputerem w techice płótno canvas, udajace malarsto reczne.

G
Gość
W dniu 25.10.2013 o 21:16, Cóltóra?! napisał:

Co tu robi ten człowiek sukcesu?!w której to gminie zabrakło piniędzy na wynarodzenia?dla pracowników??? Krzysztof Słonina - wójt Gminy Kije,  ja pierdzielę swiat psieje?!

 

C
Cóltóra?!

Co tu robi ten człowiek sukcesu?!

w której to gminie zabrakło piniędzy na wynarodzenia?dla pracowników???

 

Krzysztof Słonina - wójt Gminy Kije,

 

 

ja pierdzielę swiat psieje?!

 

c
clip

Andrzej Wolski-dobre:)))))))))))))))

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie
Dodaj ogłoszenie