W Kielcach wręczyli Świętokrzyskie Nagrody Kultury (zdjęcia)

Redakcja
Aleksander Piekarski
Każdego roku marszałek województwa świętokrzyskiego przyznaje Świętokrzyskie Nagrody Kultury doceniając osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dziedzictwa narodowego.

[galeria_glowna]
Nagroda została wręczana podczas inauguracji sezonu kulturalnego, która odbyła się w Kielcach w czwartek 24 października wieczorem.

Nagrody I stopnia wysokości 6 tysięcy złotych przyznawane są za szczególne osiągnięcia o charakterze międzynarodowym lub całokształt osiągnięć w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dziedzictwa narodowego, natomiast nagrody II stopnia wartości 4 tysięcy złotych za osiągnięcia o charakterze ogólnopolskim. Wyróżnienia to 2,5 tysiąca złotych.

W tym roku inauguracja sezonu kulturalnego dobędzie w Muzeum Narodowym w Kielcach i będzie połączona z otwarciem wystawy "Panowie ognia".

ŚWIĘTOKRZYSKA NAGRODA KULTURY I STOPNIA

Grzegorz Kozera - dziennikarz, poeta, prozaik i krytyk literacki; autor około tysiąca publikacji między innymi w "Polityce", "Nowych książkach", "Przekroju", "Rzeczypospolitej" i "Słowie Ludu", autor sześciu tomików poetyckich, dwóch sztuk teatralnych, kilku powieści i zbiorów opowiadań. Jego książki cieszą się dużą popularnością wśród czytelników i uznaniem krytyki.

Radosław Nowakowski - muzyk, pisarz, tłumacz, projektant i wydawca, autor ponad 20 dzieł, w tym 10-metrowej kompozycji Ulica Sienkiewicza, nagrodzonej na Międzynarodowym Festiwalu Książki w Seulu. Jego książki artystyczne były i są prezentowane na wystawach i targach w państwach Unii Europejskiej, Stanach Zjednoczonych, Korei, Izraelu, Tajwanie i Meksyku. Tłumaczy między innymi dla wydawnictw: Universitas, Świat Książki, Wydawnictwo Literackie i Muza. Współpracuje z Międzynarodowym Festiwalem Sztuka Książki, jako kurator, wystawca i juror. Uczestnik wielu przedsięwzięć muzycznych. Uhonorowany srebrnym medalem "Gloria Artis".

ŚWIĘTOKRZYSKA NAGRODA KULTURY II STOPNIA

Arkadiusz Latos - jeden z najbardziej znanych świętokrzyskich rzeźbiarzy, absolwent kieleckiego Liceum Sztuk Plastycznych i warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Prezes Okręgu Kieleckiego Związku Polskich Artystów Rzeźbiarzy. Autor wielu pomników, tablic i rzeźb. Swoje prace prezentował na kilkudziesięciu wystawach zbiorowych i 30 indywidualnych w kraju i za granicą. Otrzymał nagrody między innymi na Biennale Małej Formy Rzeźbiarskiej i Salonie Rzeźby Związku Polskich Artystów Rzeźbiarzy.

Alicja Piłat - założycielka i kierownik Zespołu Inscenizacji Tanecznych "Uśmiech" przy Wojewódzkim Domu Kultury, choreograf, reżyser, projektant kostiumów i rekwizytów. Pod jej kierownictwem Zespół był uczestnikiem i laureatem wielu wojewódzkich, ogólnopolskich oraz zagranicznych przeglądów i festiwali, prezentując wysoki poziom artystyczny. Nagrody m.in. na Festiwalu Artystycznym Osób Niepełnosprawnych w Moskwie (2007) i Festiwalu "Słoneczna Chwila" w Kijowie (2005).

Ireneusz Ślusarczyk - aktor, pieśniarz, reżyser teatralny, autor tekstów, animator kultury z Jędrzejowa. W Domu Kultury w Jędrzejowie zrealizował kilkadziesiąt widowisk i spektakli. Twórca Kompanii Artystycznej "Strych Dziadka Hieronima" (formacja parateatralna powstała w 1993 roku - działa do dzisiaj!). Spektakl jego autorstwa "Wujaszek Czech-off" będzie od listopada prezentowany w Filharmonii Świętokrzyskiej.

Andrzej Wolski - muzyk i pedagog w Domu Kultury "Zameczek". Zasłużony wychowawca wielu młodych talentów odnoszących sukcesy na krajowych i zagranicznych festiwalach i przeglądach m.in. w Turcji, Ukrainie i we Włoszech. Jest jurorem i konsultantem muzycznym na Harcerskim Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej, a także prowadzi warsztaty muzyczne dla nauczycieli na terenie całego kraju.

WYRÓŻNIENIA

Małgorzata Gładyszewska - absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych i Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Kielcach, od 1991 plastyk i zastępca dyrektora Chmielnickiego Centrum Kultury. Uczestniczka licznych plenerów malarskich, autorka wielkoformatowych scenografii między innymi Spotkań z Kulturą Żydowską, Święta Polskiej Niezapominajki, uroczystości patriotycznych i kulturalnych. Wystawa jej obrazów pt. "…słyszę kroki, widzę twarze" była prezentowana w Domu Polskim w Berlinie, Krakowie, Kaliszu, Bielsku-Białej, Krynicy-Zdroju, Wieluniu i Lublinie.

Gabriela Kiełtyka-Sołtysiak - absolwentka Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, od 2009 roku kieruje Muzeum Regionalnym w Wiślicy. Dzięki jej staraniom zainteresowanie zwiedzających Muzeum wzrosło dwukrotnie, a instytucja pozyskuje kilkakrotnie więcej środków niż wynosi roczna dotacja organizatora muzeum. Współpracuje z uczelniami i instytucjami kultury, aktywnie działa w Stowarzyszeniu "Królewska Wiślica". Wiele zrobiła dla ocalenia przed zniszczeniem najcenniejszych zabytków Wiślicy, w tym Płyty Orantów.

Marianna Jadwiga Kotlarz - malarka i działaczka społeczna ze Staszowa, członkini Stowarzyszenia Artystów Plastyków Świętokrzyskich i Stowarzyszenia Miłośników Pustelni Złotego Lasu. Autorka 28 wystaw indywidualnych i uczestniczka 33 wystaw zbiorowych prezentowanych w regionie i w Warszawie.

Daniela Kowalska - redaktor, inicjatorka i "dobry duch" środowisk poetyckich, były prezes Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych, prezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Morawickiej, założycielka grupy literackiej "Bocianie gniazdo". Autorka książki "Spotkania z Człowiekiem" - o ludziach mogących być współczesnymi bohaterami.

Stefan Rachtan - emerytowany dyrektor Liceum Ogólnokształcącego w Bodzentynie, prezes Towarzystwa Przyjaciół Bodzentyna, działacz Towarzystwa Dawida Rubinowicza (współinicjator wydania "Pamiętników Dawida Rubinowicza). Jest autorem wielu publikacji w pismach lokalnych prezentujących historię i dziedzictwo regionu. Mówi o tym także w czasie spotkań z młodzieżą. Za swoją działalność otrzymał tytuł Honorowy Obywatel Miasta Bodzentyn.

Edyta Ruszkowska - dziennikarka telewizyjna, pracownik Portalu Informacji Kulturalnej, autorka ponad 100 filmów o tematyce kulturalnej, turystycznej i promocyjnej, wielu wywiadów oraz licznych publikacji na stronie internetowej Portalu Informacji Kulturalnej. W 2009 roku nagroda specjalna na Festiwalu Form Dokumentalnych NURT za film "Nie święci garnki lepią", "Złote Pióro Marszałka" w 2010 roku.

Jarosław Skulski - znany i ceniony popularyzator sztuki filmowej, twórca i kierownik kina studyjnego Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach. Współpracuje z wieloma ogólnopolskimi organizacjami społeczno-kulturalnymi ,między innymi Stowarzyszeniem Nowe Horyzonty, Fundacją Wspierania Kultury Filmowej Cyrk Edison i Polską Federacją Dyskusyjnych Klubów Filmowych). Zrealizował wiele projektów edukacyjnych, zainicjował coroczne spotkania osób prowadzących kina studyjne w mniejszych ośrodkach miejskich w Polsce. Stworzył Dyskusyjny Klub Filmowy "Fenomen".

Barbara Wit-Kargul - współzałożycielka (wraz z mężem) Zespołu Teatralno-Obrzędowego "Strefień", autorka i reżyser wielu scenariuszy teatralnych. Także - artystka. Występowała z Zespołem "Strefień" między innymi w Teatrze Buffo w Warszawie, Teatrze na Wodzie w Łazienkach, w Tarnogrodzie. Z działalnością artystyczną związana od 10 roku życia. Członkini komisji kultury przy Zarządzie Głównym Związku Ochotniczych Straży Pożarnych.

NAGRODY ZESPOŁOWE

Agnieszka Dziarmaga, Władysław Burzawa, Katarzyna Dobrowolska, ksiądz doktor Paweł Tkaczyk - zespół autorów albumu "Diecezja Kielecka. Miejsca-Historia - Tajemnice" wydanego przez Wydawnictwo "Jedność" w 2011 roku. Nagroda za nowatorskie ujęcie tematu dziedzictwa kulturowego i promocję regionu świętokrzyskiego.

Świętokrzyski Kwintet Blaszany w składzie: Zbigniew Pasieka, Wojciech Wojciechowski, Marcin Czajkowski, Michał Dudkiewicz, Krzysztof Gajda - koncertuje z powodzeniem od 2001 roku, wzbogacając swoim repertuarem imprezy muzyczne w regionie (m.in. "Zamkowe spotkania z muzyką", Międzynarodowy Festiwal Organowy i inne), współpracując m.in. z UJK i Politechniką Świętokrzyską .

Zespół wokalny "Pełczyszczanie" Ochotniczej Straży Pożarnej w Pełczyskach - utworzony przez członków Ochotniczej Straży Pożarnej . Ze zróżnicowanym repertuarem występuje na terenie całego kraju na imprezach folklorystycznych, a także na uroczystościach lokalnych. Corocznie uczestniczy w Międzynarodowych Targach Sztuki Ludowej w Krakowie.

Agnieszka i Antoni Dąbrowscy - małżeństwo zaangażowane w działalność Fundacji Kultury Regionalnej "Radostowa" (pani Agnieszka jest pełnomocnikiem fundacji, pan Antoni - założycielem). Fundacja koncentruje się na działalności wydawniczej. W dorobku państwa Dąbrowskich jest kilkanaście własnych książek z zakresu poezji, prozy, krytyki literackiej; redagują czasopismo "Radostowa", opublikowali także kilkanaście książek innych autorów.

NAGRODY HONOROWE

Robert Jaworski - burmistrz Miasta i Gminy Chęciny - za działalność na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego, a w szczególności za inicjatywę w odnawianiu obiektów zabytkowych oraz konsekwentne promowanie kultury i turystyki, jako warunku rozwoju miasta.

Gmina Bieliny - za konsekwentną realizację przedsięwzięć rozwijających w społeczności lokalnej poczucie wspólnoty i tożsamości kulturowej, dzięki czemu gmina zyskuje sobie miano świętokrzyskiej stolicy kultury. Wójt Sławomir Kopacz.

Krzysztof Słonina - wójt Gminy Kije, Andrzej Żądło - autor muzyki, Adam Ochwanowski - autor tekstów - za działania na rzecz ochrony, wzbogacania i promocji lokalnego dziedzictwa kulturowego, a w szczególności za przygotowanie kompozycji poetycko-muzycznej utrwalonej na płycie "Gdy przebrzmi w uszach Anioł Pański".

Wrócą handlowe niedziele?

Wideo

Komentarze 5

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

g
grafik

TECHNIKA -PŁÓTNO CANVAS- POLEGA NA KOMPUTEROWYM BARWIENIU SPECJALNEGO PŁÓTNA, PRZY UZYCIU ODPOWIEDNICH DRUKAREK I KOLOROWEGO ATRAMENTU. EFEKT JEST DOSKONAŁY. IMITUJE MALARSTWO RĘCZNE. NIE POWINNO SIE TAKICH OBRAZÓW POMAZYWAC FARBA OLEJNA, BO TRACA UROK.

n
niesmak

Małgorzata Gladyszewska- nagroda chyba za obrazy wykonane komputerem w techice płótno canvas, udajace malarsto reczne.

G
Gość
W dniu 25.10.2013 o 21:16, Cóltóra?! napisał:

Co tu robi ten człowiek sukcesu?!w której to gminie zabrakło piniędzy na wynarodzenia?dla pracowników??? Krzysztof Słonina - wójt Gminy Kije,  ja pierdzielę swiat psieje?!

 

C
Cóltóra?!

Co tu robi ten człowiek sukcesu?!

w której to gminie zabrakło piniędzy na wynarodzenia?dla pracowników???

 

Krzysztof Słonina - wójt Gminy Kije,

 

 

ja pierdzielę swiat psieje?!

 

c
clip

Andrzej Wolski-dobre:)))))))))))))))

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3