Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Kielcach zachęcano mieszkańców do badania nerek

IWONA ROJEK
Jerzy Sobierajski, prezes Fundacji "Dobro jest w nas" w środku po przeszczepie nerki, obok niego Agnieszka Słoma z Chęcin też przeszła przeszczep, w czasie Dnia Nerek edukowali  drugich
Jerzy Sobierajski, prezes Fundacji "Dobro jest w nas" w środku po przeszczepie nerki, obok niego Agnieszka Słoma z Chęcin też przeszła przeszczep, w czasie Dnia Nerek edukowali drugich Aleksander Piekarski
- W ciagu najbliższych dwóch lat chcemy przebadać 150 tysięcy mieszkańców pod kątem mocznika i kreatyniny - mówił Jerzy Sobierajski, prezes Fundacji "Dobro" jest w nas", organizator Forum Światowego Dnia Nerek, jakie odbyło się w Wyższej Szkole Ekonomii Prawa i Nauk Medycznych w Kielcach.

- Ta akcja ma na celu wczesne wykrycie chorób nerek, które stają się prawdziwą plagą i skuteczne zapobieganie im. Forum otworzył prorektor Zdobysław Kuleszyński słowami, że nie ma nic cenniejszego od zdrowia i , że cieszy się z tego, że o tak ważnym problemie zdrowotnym usłyszą jego studenci.

Dr Krzysztof Bidas, ordynator oddziału Nefrologicznego w szpitalu na Czarnowie w czasie sympozjum, jakie poprowadziła członkini Fundacji Nina Łucak, przestrzegał przed spożywaniem nadmiernej ilości leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych, które mogą uszkadzać nerki i prosił o szybkie reagowanie, gdy u kogoś choroba dopiero się zaczyna .

- Na nasz oddział zgłaszają się pacjenci w czwartym i piątym stadium choroby, gdy potrzebne są już dializy albo przeszczep. Wcześniej lekceważyli ten problem, bo chore nerki nie bolą, a złymi wynikami się nie przejmowali. Grzegorz Gałuszka, dziekan Wydziału Nauk Medycznych opowiadając o dobrodziejstwach przeszczepów nerek, które ratują życie chorych zachęcał do transplantacji rodzinnych. W Polsce przeprowadza się ich 0, 3 proc. w krajach skandynawskich 30 proc- podkreślał. Z kolei do picia jak największej ilości wody, która oczyszcza organizm i filtruje nerki namawiał Henryk Milcarz, prezes Wodociagów. - Tym bardziej, że nasza woda z kranu jest bardzo zdrowa, zawiera cenne pierwiastki - przekonywał.

Z uczestnictwa w konferencji zadowolona była Agnieszka Słoma, mieszkanka Chęcin, która zachorowała na torbielowatość nerek i też niedawno szczęśliwie przeszła przeszczep.

- Przez ponad rok bylam dializowana, potem znalazł się dla mnie dawca i dzięki niemu żyję. - Bardzo chętnie uczestniczę we wszystkich akcjach edukacyjnych, na których możemy przekazywać wiedzę o nerkach, bo wiem jak niewydolność tego narządu upośledza życie.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z KIELC

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie