Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Kielcach zapalili „Światełko dla Armii Krajowej”

dota
- Od rana jeździmy po Kielcach, zatrzymując się w miejscach pamięci narodowej, upamiętniające obecność i działanie żołnierzy Armii Krajowej w naszym mieście, oddajemy hołd i w ten sposób dziękujemy za ich bohaterską walkę – mówi podharcmistrz Łukasz Mucha z Komendy Chorągwi Związku Harcerstwa Polskiego w Kielcach. Harcerze i władze województwa świętokrzyskiego przyłączyli się do akcji „Światełko dla Armii Krajowej”.

14 luty wielu młodym osobom kojarzy się przede wszystkim z Dniem Zakochanych. Ale tego dnia świętuje również Armia Krajowa. Największa organizacja konspiracyjna działająca w okupowanej przez Niemców Europie powstała 75 lat temu, dokładnie 14 lutego 1942 roku, z przemianowania Związku Walki Zbrojnej. Aby upamiętnić ten dzień, z inicjatywy Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w całej Polsce, także w Kielcach, odbyła się akcja „Światełko dla Armii Krajowej”.

- Myślę, że te dwie daty: Dzień Zakochanych i święto Armii Krajowej są ze sobą blisko w związane. Dziś zapalamy znicze, ogień, który jest symbolem miłości w miejscach związanych z żołnierzami, którzy byli gotowi oddać i oddawali życie za ojczyznę, którą kochali – podkreśla podharcmistrz Łukasz Mucha. – My, jako harcerze pamiętamy o tych ważnych wydarzeniach. Staramy się też zapalać w naszej młodzieży pamięć i miłość do ojczyzny i myślę, że dzięki naszym działaniom, dzięki takim akcjom, jak ta, coraz więcej młodych osób będzie zdobywało wiedzę o historii naszego kraju.

W stolicy województwa świętokrzyskiego obchody 75-lecia Armii Krajowej zostały zainaugurowane już w niedzielę, 12 lutego mszą świętą w Bazylice Katedralnej w Kielcach. We wtorek, w Kielcach „Światełko dla Armii Krajowej” zostało zapalone miedzy innymi: przy pomnik Armii Krajowej na Skwerze Stefana Żeromskiego, pod tablicą upamiętniającą „Miejsce uświęcone krwią Polaków męczonych i zamordowanych przez Gestapo, NKWD i UB”, umieszczonej na budynku przy ulicy Paderewskiego 12, przy pomniku upamiętniającym udany zamach na szefa konfidentów Gestapo - Franza Wittka, przy ulicy Solnej, a także przy Muzeum Pamięci Narodowej przy ulicy Zamkowej w Kielcach (dawnym więzieniu kieleckim).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie