Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W kierunku zawodowego sukcesu. Uczniowie ze Stąporkowa podsumowali zagraniczne praktyki i staże

OPRAC.:
Miłosz Skiba
Miłosz Skiba
We wtorek, 29 marca w Zespole Szkół Ponadpodstawowych im. Stanisława Staszica odbyło się podsumowanie praktyk i staży zawodowych realizowanych w Grecji w miejscowości Rethymno na Krecie w ramach programu Erasmus +.

Zorganizowana konferencja miała na celu podsumowanie dotychczas realizowanego projektu „W kierunku zawodowego sukcesu” i jednocześnie zainaugurowanie kolejnego, w ramach którego przewidziano praktyki na wrzesień 2022 roku.

Uczniowie otrzymali certyfikaty z rąk Hanny Rzepki, dyrektor szkoły, Karola Banasika, koordynatora projektu, wicedyrektora szkoły oraz Wiesława Skowrona, wicestarosty koneckiego. Certyfikat Europass potwierdza zdobycie wiedzy i doświadczenia podczas mobilności, które są uznawane we wszystkich krajach Unii Europejskiej.

23 uczniów technikum kształcących się w zawodach: technik handlowiec, technik informatyk oraz technik logistyk zakończyło udział w projekcie z sukcesem. Był to czwarty projekt, realizowany przez szkołę za granicą, w czasie którego młodzież zdobyła konkretną wiedzę, przygotowanie kulturowe, umiejętności zawodowe, a także podniosła kompetencje językowe.

Podczas spotkania podsumowującego projekt, głos zabrali uczestnicy praktyk. Nauczyciele oraz uczniowie opowiadali z zadowoleniem o swojej przygodzie. Przedstawili również krótką prezentację multimedialną z pobytu w Grecji. Opowiedzieli na czym polegały praktyki dla poszczególnych zawodów.
Swoimi przeżyciami podzielili się: Martyna Żak z klasy IV TH, Miłosz Dobrowolski z klasy IV TI oraz Tomasz Głusek z klasy IV TL. Ich wypowiedzi były następujące:

😊„W czasie tego wyjazdu zdobyłam nowe doświadczenie, rozwinęłam się kulturowo i kreatywnie” - Martyna.

😊 „Cieszę się, że program doszedł do skutku. Polecam każdemu, bo naprawdę warto”- Tomek.

😊„W czasie projektu nauczyłem się samodzielnie rozwiązywać problem. Było to niezapomniane przeżycie. Każdemu polecam” – Miłosz.

Uczniowie przedstawili także przebieg praktyk zawodowych. Część informatyków pracowała w punktach serwisowych. Do ich zadań należała diagnostyka sprzętu komputerowego, jego konserwacja i naprawa oraz instalowanie oprogramowania. W razie potrzeby mogli także obsługiwać klientów, doradzając w kwestii wyboru asortymentu dostępnego w sklepie. Pozostała część informatyków odbywała praktyki na Uniwersytecie w Rethymno na wydziale IT. Asystowali oni przy instalowaniu, konfigurowaniu i aktualizowaniu sterowników urządzeń, aktualizowaniu systemów operacyjnych, oprogramowania użytkowego i aplikacji. Ich zadaniem było także przygotowywanie urządzeń peryferyjnych systemu komputerowego do pracy. Pod okiem zagranicznych opiekunów radzili sobie bardzo dobrze. Supervisorzy w samych superlatywach oceniali pracę młodzieży, chwaląc ją za zaangażowanie i komunikatywność.

Technicy handlowcy pracowali w lokalnej sieci marketów. Ich zadaniem było asystowanie w przyjmowaniu dostaw, dbanie o dostępność asortymentu na półkach i utrzymanie porządku w sklepie. Praktykantki poznały metody przechowywania i rozmieszczania towarów na półkach sklepowych. Dziewczęta wzorowo wywiązywały się z powierzonych zadań, a ich opiekunowie byli zadowoleni z ich pracy.

Technicy logistycy pracowali w magazynie artykułów spożywczych i codziennego użytku, który regularnie zaopatruje lokalne sklepy i supermarkety w towar. Realizowali rozładunek paletowych jednostek ładunkowych, a także układali towary na regałach półkowych magazynu. Poznali standardy organizacji transportu w firmie, asystowali też w przyjmowaniu towarów do magazynu i przygotowywaniu ładunków do transportu. W ich obowiązkach było także utrzymanie porządku na powierzchni magazynowej. Opiekunowie techników logistyków ocenili ich jako zgraną grupę, doskonale wywiązującą się z powierzonych zadań. Pracownicy magazynu bardzo chętnie przekazywali swoją wiedzę i dzielili się doświadczeniem w pracy.

W wolnym czasie, młodzież zwiedzała Rethymno - renesansowe miasto, nad którym wznosi się góra Psiloritis. Położone jest pomiędzy Chanią a Heraklionem, odpoczywała na nadmorskiej plaży lub przy hotelowym basenie.
🇪🇺W dalszej części spotkania głos zabrali nauczyciele, którzy pełnili funkcję opiekunów. Jednogłośnie podkreślili, iż ich podopieczni pomimo obaw jakie mieli przed wyjazdem sprostali wyzwaniu.

Starania związane z projektem docenił obecni podczas uroczystości: wicestarosta konecki, Wiesław Skowron wicestarosta oraz Krzysztof Stachera, naczelnik wydziału edukacji w koneckim starostwie, którzy pogratulowali wspaniałej młodzieży i kierownictwie szkoły realizowanych projektów bogatych wieloprofilowo. Życzyli uczniom samych sukcesów na szczeblu zawodowym.

Pani Dyrektor również podziękowała władzom powiatowym za wsparcie w realizacji dotychczasowych projektów.

Dzięki unijnym projektom z praktyk zagranicznych skorzystało już 133 uczniów. Stąporkowska "Górka" nadal składa nowe wnioski. - Otrzymaliśmy akredytację Erasmus + przyznany przez Narodową Agencję Programu Erasmus + na lata 2021-2027, która zapewnia stałe członkostwo w programie. Przyznanie Akredytacji jest gwarancją regularnego otrzymywania dofinansowania na działania związane z mobilnością w ramach programu Erasmus + - mówi Hanna Rzepka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie