Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W klasztorach w Chęcinach i na Świętym Krzyżu powstają żywe szopki bożonarodzeniowe

Lid
Już od kilku lat wspólnota franciszkanów w Chęcinach, chcąc pomóc wiernym w głębszym i radośniejszym przeżywaniu Świąt Bożego Narodzenia organizuje misterium Żywej Szopki.Ramka
Już od kilku lat wspólnota franciszkanów w Chęcinach, chcąc pomóc wiernym w głębszym i radośniejszym przeżywaniu Świąt Bożego Narodzenia organizuje misterium Żywej Szopki.Ramka
Franciszkanie z klasztoru Podwyższenia Krzyża Świętego w Chęcinach wraz z młodzieżą z Ośrodka Terapii Uzależnień "San Damiano", wolontariuszami i dziećmi ze świetlicy "Promyk Dnia" zapraszają do wspólnej bożonarodzeniowej radości.

Skąd szopka

Skąd szopka

Inicjatorem i pomysłodawcą takiego przeżywania Bożego Narodzenia był św. Franciszek z Asyżu. On, jako pierwszy w 1223 roku w miejscowości Greccio we Włoszech, w tak obrazowy sposób przybliżył ludziom Tajemnicę Narodzenia Chrystusa. Franciszek prosił, aby przyniesiono żłóbek, siano oraz przyprowadzono woła i osła. Święty chciał pokazać przez to pokorę i ubóstwo, w jakim Pan Jezus przyszedł na świat.

Na klasztornym dziedzińcu stanie ogromna szopa. Wokół niej będą znajdowały się zagrody dla zwierząt (kur, królików, kóz, baranów dla kucyka, osła oraz lamy).

Mamy nadzieję, że Żywa Szopka będzie nie tylko dla mieszkańców Chęcin, ale też i okolicy, okazją do spotkania się przy żłóbku, przełamania się opłatkiem, wspólnego śpiewania kolęd - mówi franciszkanin Tomasz Pawlik.- Przede wszystkim jednak przeżywania świąt Bożego Narodzenia w realny sposób, tak, jakby sam Pan Jezus po raz kolejny rodził się na naszych oczach.

Organizatorzy przygotowali mnóstwo zabaw i konkursów z nagrodami (nie tylko dla najmłodszych!). Zobaczymy też jasełka przygotowane przez dzieci z działającej przy klasztorze świetlicy "Promyk Dnia". Podczas bożonarodzeniowego pikniku będzie również możliwość zjedzenia gorącego bigosu, grochówki oraz skosztowania wypieków przygotowanych przez młodzież z Ośrodka San Damiano.
- Początek w Wigilię, 24 grudnia (czwartek) o godz. 23. Tuż przed północą zgromadzimy się przy szopce, aby w procesji niosąc na rękach nowonarodzone Dziecię Jezus wspólnie rozpocząć w kościele uroczystą pasterkę mówi ojciec Tomasz. - Zapraszamy również do wspólnego świętowania i zabawy 25 grudnia od godz. 15 do wieczora.

Szopkę będzie można oglądać do Uroczystości Objawienia Pańskiego (Trzech Króli) 6 stycznia 2010 roku.

Zielone groty na Świętym Krzyżu

Tradycyjnie w kościele na Świętym Krzyżu przygotowywana jest szopka. W jej budowie pomaga Kieleckie Centrum Kultury. - W kościele zbudujemy dwie zielone groty - mówi Magdalena Kusztal, dyrektor KCK. - Z jedliny, jemioły, głogu. Wewnątrz znajdzie się święta rodzina, stada owieczek, pasterze.
Pomocą w budowaniu szopki służą nowicjusze z klasztoru, to oni zbierają kolorowe gałązki głogu i jemiołę. Choinki dostarcza leśnicy.
Każdego roku na pasterce w klasztorze gromadzą się tłumy wiernych by wziąć udział w misterium jakim jest powitania Syna Bożego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie