Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Komparzowie pomagają sobie nawzajem - prezentujemy laureatów konkursu na Świętokrzyskie Koło Gospodyń Wiejskich 2013

Bartłomiej BITNER
Działalność Koła Gospodyń Wiejskich w Komparzowie jest bardzo rozległa. Bierze ono udział w wielu konkursach i imprezach, działa też na rzecz swojej miejscowości. Od lewej: Julianna Fornal, Renata Pikulska, Marian Giec, Stanisława Fornal, Zbigniew Fornal, Henryka Giec, Barbara Dziedzic i Beata Walasek.
Działalność Koła Gospodyń Wiejskich w Komparzowie jest bardzo rozległa. Bierze ono udział w wielu konkursach i imprezach, działa też na rzecz swojej miejscowości. Od lewej: Julianna Fornal, Renata Pikulska, Marian Giec, Stanisława Fornal, Zbigniew Fornal, Henryka Giec, Barbara Dziedzic i Beata Walasek. Łukasz Zarzycki
Koło Gospodyń Wiejskich z Komparzowa w gminie Włoszczowa, jako jedyne z powiatu włoszczowskiego wystartowało w plebiscycie "Echa Dnia". Prezentujemy je. Co ciekawe, w Kole są również panowie.

Skład Koła Gospodyń Wiejskich w Komparzowie

Dzięki temu, że Koło Gospodyń Wiejskich w Komparzowie zawiązało w 2009 roku Stowarzyszenie, udało się mu doprowadzić do wyremontowania świetlicy wiejskiej

Dzięki temu, że Koło Gospodyń Wiejskich w Komparzowie zawiązało w 2009 roku Stowarzyszenie, udało się mu doprowadzić do wyremontowania świetlicy wiejskiej i budowy placu zabaw oraz boiska. Łukasz Zarzycki

Dzięki temu, że Koło Gospodyń Wiejskich w Komparzowie zawiązało w 2009 roku Stowarzyszenie, udało się mu doprowadzić do wyremontowania świetlicy wiejskiej i budowy placu zabaw oraz boiska.
(fot. Łukasz Zarzycki)

Skład Koła Gospodyń Wiejskich w Komparzowie

Maria Dorożyńska; Grzegorz Dorożyński; Barbara Dziedzic; Julianna Fornal; Maria Fornal; Stanisława Fornal; Zbigniew Fornal; Henryka Giec; Marian Giec; Barbara Giec-Marcinkowska; Monika Kryczka; Renata Pikulska; Zbigniew Pikulski; Kazimiera Prokop; Wioletta Pura; Dorota Rucińska; Bogusława Stępień; Anna Stypka; Krystyna Szymańska; Beata Walasek.

20 członków liczy sobie najlepsze w naszym powiecie Koło Gospodyń Wiejskich z Komparzowa w gminie Kluczewsko. Choć znaczną część stanowią kobiety, mężczyzn nie brakuje. - Rodzynków jest czterech i każdy się udziela - mówi Zbigniew Fornal, jeden z nich.

Komparzowskie Koło Gospodyń Wiejskich powstało tuż po zakończeniu II wojny światowej. Działało z przerwami, na przemian zawieszało działalność i reaktywowało się, ale starało się zawsze jak najlepiej krzewić kulturę ludową.

REMONT TO ICH SPRAWA

Od ostatniej reaktywacji minęło już kilkanaście lat, ale taką ostatnią bardzo ważną datą jest rok 2009. Wtedy to członkowie Koła zawiązali Stowarzyszenie, na czele którego stanęła Julianna Fornal.

- Siedzibę Koła stanowi budynek, w którym mieści się świetlica, a obok niego plac zabaw i boisko dla dzieci oraz młodzieży. Cztery lata temu tak nie było, a obiekt stał i niszczał, bo od dawna nie był remontowany. Spotykaliśmy się w nim, ale były trudności z pozyskaniem pieniędzy na jego odnowienie. Dlatego, że Koło nie posiadało rejestracji w Krajowym Rejestrze Sądowym i nasz wniosek o dofinansowanie remontu z funduszu marszałkowskiego "Odnowa Wsi" został z przyczyn formalnych odrzucony. Musieliśmy się więc zarejestrować i tym sposobem założyliśmy Stowarzyszenie. Dzięki temu wiele się ruszyło i dziś mamy świetną bazę, a dzieci i młodzież miejsce do zabaw i spędzania wolnego czasu - opowiada pani Julianna.

Budynek robi spore wrażenie. Jest dosyć duży, a główną część wewnątrz stanowi sala. Tam organizowane są imprezy taneczne typu bal karnawałowy, bal sylwestrowy czy bal z okazji andrzejek.

Taki oto wieniec wyplotły panie z komparzowskiego Koła Gospodyń Wiejskich na dożynki w 2006 roku.
Taki oto wieniec wyplotły panie z komparzowskiego Koła Gospodyń Wiejskich na dożynki w 2006 roku. archiwum prywatne

Taki oto wieniec wyplotły panie z komparzowskiego Koła Gospodyń Wiejskich na dożynki w 2006 roku.
(fot. archiwum prywatne)

PANOWIE TEŻ UDZIELAJĄ SIĘ MUZYCZNIE

W ramach Stowarzyszenia, do którego należy 19 osób, działa amatorski zespół ludowy "Ale Babki". Jego członkami jest również trzech mężczyzn, którzy stanowią wokalne wsparcie dla kobiet.
- Reprezentujemy naszą miejscowość i gminę na wielu imprezach typu dożynki czy festyny rodzinne. Śpiewamy piosenki głównie ze śpiewnika kieleckiego, ale mamy także swoje własne utwory. Pisze nam je zaprzyjaźniony z nami Aleksander Jańczak - wyjaśnia Zbigniew Fornal. Jak sam dodaje, lubi pośpiewać i chętnie wspiera w tym panie z zespołu, podobnie jak dwóch pozostałych panów wchodzących w skład członków Koła. Jeden z nich, Marian Giec, wspomaga także zespół instrumentalnie - przygrywa na perkusji.

DOŻYNKI I KONKURSY

Członkinie Koła znane są także z tego, że wyplatają piękne wieńce dożynkowe. - Zajęłyśmy pierwsze miejsce na święcie plonów w Krasocinie. To jeden z większych naszych sukcesów, choć staramy się brać udział w konkursach z innych dziedzin, na przykład kulinarnych - mówi Julianna Fornal.

Na tym polu także im się powodzi. Ich gołąbki komparskie były już wielokrotnie nagradzane, a przepis na nie znalazł się w kalendarzu Lokalnej Grupy Działania we Włoszczowie.

- Tak, działamy w ciągu roku bardzo dużo. Po prostu lubimy to robić, bo sprawia nam to przyjemność. Każdy udział w jakiejś imprezie czy przedsięwzięciu jest dla nas wielkim wyzwaniem, ale daje nam też wiele pozytywnej energii. Myślę, że to co udało się zrobić, osiągnęliśmy wspólnym pomaganiem sobie oraz samozaparciem i dążeniem do pewnych wyznaczonych celów - uważa pani Julianna.

Tak zespół ludowy "Ale Babki” prezentuje się na scenie podczas wykonywania utworów ludowych.

Tak zespół ludowy "Ale Babki” prezentuje się na scenie podczas wykonywania utworów ludowych. archiwum prywatne

Tak zespół ludowy "Ale Babki" prezentuje się na scenie podczas wykonywania utworów ludowych.
(fot. archiwum prywatne)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie