Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W koneckim gimnazjum rozmawiali o przemocy

Marzena KĄDZIELA
Pokaz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej przygotował ratownik medyczny Marcin Pytlos
Pokaz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej przygotował ratownik medyczny Marcin Pytlos Marzena Kądziela
Czy poinformowanie nauczyciela o tym, że uczniowie dokuczają koledze to donos czy udzielenie pomocy? Czy brutalne wyśmiewanie się z innych to tylko żart czy już przemoc? Czy udział w zjawisku "szkolnej fali" jest zjawiskiem bez prawnych konsekwencji? To tematy wtorkowego profilaktycznego spotkania w Gimnazjum nr 1 w Końskich.

Od wizyty w Gimnazjum nr 1 konecka policja rozpoczęła cykl profilaktycznych spotkań z młodzieżą z gimnazjów i szkół ponadgimnazjanych w powiecie koneckim. We wtorek na auli szkolnej w trzech turach zebrali się wszyscy gimnazjaliści z "jedynki". Hasłem przewodnim akcji "Szkoła, rodzina, środowisko" jest "Nie szkodź innym, reaguj, pomagaj".

- Przemoc staje się obecnie tematem numer jeden wśród zagadnień bezpieczeństwa - mówi aspirant Marzena Czapelska. - Narastająca fala agresji przejawianej przez nieletnich budzi ogromny niepokój wszystkich grup społecznych. Aby temu przeciwdziałać, należy podejmować różnorodne działania profilaktyczne. Nasze spotkania z młodzieżą organizujemy we współpracy z dyrekcjami szkół i szkolnymi pedagogami. Mamy nadzieję, że uczniowie wysuną z nich odpowiednie wnioski.

Tym razem policjanci: aspirant Marzena Czapelska i aspirant Michał Okła skupiają się przede wszystkim na zagadnieniu odpowiedzialności prawnej i karnej w aspekcie tak zwanego zjawiska fali. - Postanowiliśmy uświadomić młodzież, że wiele z czynów, które popełniają, to nie, jak jej się zdaje, żarty i wybryki, ale przestępstwa, za które grozi kara - kontynuuje policjantka.

- Czasami bowiem, szczególnie na początku roku szkolnego, starsi uczniowie pastwią się nad pierwszakami nie zdając sobie sprawy z konsekwencji swych działań. Próbujemy przekonać młodzież, że nie wolno zachowywać się biernie, gdy widzimy krzywdę innych, że poinformowanie o tym nauczyciela, dyrektora czy pedagoga to nie donos, a pomoc. Ta pomoc dotyczy zarówno ofiary przemocy, jak i tego, który tę przemoc stosuje.

Drugą część spotkania wypełnił pokaz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Marcin Pytlos z koneckiego oddziału Świętokrzyskiego Centrum Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego w Kielcach przekonywał, że pomoc nie jest czymś nadzwyczajnym, ale należy przyswoić sobie jej podstawowe zasady. Swe opowieści ilustrował pokazem, do którego zapraszał także gimnazjalistów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie