MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Koprzywnicy odkryli na nowo stare dorzecze rzeki Koprzywnianki. Co znaleziono? [ZDJĘCIA]

Klaudia Tajs
Spacer nordic walking dawnym korytem Koprzywianki, na który wyruszono w niedzielę,  12 września był jednym z ostatnich elementów projektu.
Spacer nordic walking dawnym korytem Koprzywianki, na który wyruszono w niedzielę, 12 września był jednym z ostatnich elementów projektu. archiwum MGOKiS Koprzywnica
Poszukiwanie źródła rzeki Koprzywianki, wywiady ze starszymi mieszkańcami na temat pochodzenia nazwy oraz spacery starym korytem rzeki, to tylko część projektu Koprzywnica Patrzy/My wokół Koprzywianki, w realizację którego zaangażowali się pracownicy Miejsko - Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Koprzywnicy oraz koordynatorka Pola Rożek.

W ramach projektu Koprzywnica Patrzy/My odkrywano już między innymi historię czterech miejscowości Beszyc, Błonia, Krzcina oraz Cegielni. Pokazano także miejscowość Koprzywnica na archiwalnych fotografiach.
W tym roku koordynatorzy projektu skupiają się wokół rzeki, która wypływa z Gór Świętokrzyskich, przepływa przez pięć gmin, czasami kryjąc się za drzewami, czasami zasilając lokalne zbiorniki wodne - zalewy, aby na koniec sztucznym korytem wpaść pod Sandomierzem do Wisły. Tematem ich kilkutygodniowych badań była rzeka Koprzywianka.

W ramach projektu przeprowadzono wywiady w gminie Koprzywnica na temat dawnego znaczenia rzeki Koprzywianki. W poszukiwaniu rzecznych, dawnych historii wspólnie z Grupą Eksploracyjno-Historyczną "Wisła" zorganizowano kilka spacerów starym korytem Koprzywianki. Udało się także dotrzeć do ujścia rzeki Koprzywianki, na terenie gminy Samborzec - Zawisełcze przy granicy z Sandomierzem. Znajduje się ono na granicy gminy Koprzywnica i gminy Samborzec - między Kamieńcem a Bogorią Skotnicką.

Podczas spacerów powstała bogata dokumentacja fotograficzna. Bardzo owocne były rozmowy ze starszymi mieszkańcami. Ponadto według informacji uzyskanej od podleśniczego Dariusza Lipińskiego z Leśnictwa Nieskurzów wiadomo, że źródła rzeki biją zaraz przy drodze leśnej przecinającej Pasmo Jeleniowskie Gór Świętokrzyskich.

Spacer nordic walking dawnym korytem Koprzywianki, na który wyruszono w niedzielę, 12 września był jednym z ostatnich elementów projektu. Piechurzy wymaszerowali sprzed domu kultury na półtoragodzinny marsz nordic walking śladami dawnego koryta rzeki Koprzywianki, od którego rzeka została odcięta w 1938 roku w wyniku prac regulacyjnych i skierowania jej do nowego, sztucznie przekopanego koryta.

Na trasie piechurzy przeszli dawną granicą Zarzecza i Koprzywnicy, kierując się następnie wokoło Łysej Góry i dawniej opływanej przez Koprzywiankę, niegdyś będącą łysą, piaskową górą, potem kopalnią piasku, a obecnie między innymi miejscem, gdzie po środku zalesionego terenu znajduje się sztuczne jeziorko powstałe po wyrobisku.
Ostatni etap marszu prowadził w pobliże ruin dawnego młyna rodziny Nowińskich, którego działalność zakończyła się wraz z regulacją rzeki znajdującego się obecnie pośród pól uprawnych.

Podsumowanie projektu Koprzywnica Patrzy/My wokół Koprzywianki odbędzie się w czwartek 23 września o godzinie 16.30 w Miejsko Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Koprzywnicy.

Projekt Koprzywnica Patrzy/My wokół Koprzywianki realizowany jest przez Miejsko - Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Koprzywnicy. Koordynatorem jest Pola Rożek. Zadanie zostało dofinansowane przez Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu "Patriotyzm Jutra.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie