Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Liceum Ogólnokształcącym nr II im. Joachima Chreptowicza w Ostrowcu uroczyście obchodzono Dzień Patrona

Anna Śledzińska
Ostrowieckie Liceum Ogólnokształcące nr II jest jedyną szkołą w Polsce, której patronem jest Joachim Chreptowicz. Tym mocniej, co roku na początku marca, celebrowany jest tam Dzień Patrona.

"Chreptowicz" czuwa

Szkoła z prawie stuletnią tradycją i całym szeregiem utytułowanych absolwentów, wielką wagę przywiązuje do zaznajomienia młodzieży z postacią jej patrona, żyjącego na przełomie XVIII i XIX wieku współtwórcy Komisji Edukacji Narodowej.

Pomaga w tym obchodzony w pierwszym tygodniu marca Dzień Patrona, podczas którego edukacja łączy się z rozrywką za sprawą programów artystycznych, wymyślonych i przygotowanych przez uczniów.

- Rocznica śmierci Joachima Chreptowicza przypada 4 marca. Od wielu lat, dokładnie od 1980 roku, jest to Dzień Patrona - tłumaczy Sławomir Miszczuk, dyrektor Liceum Ogólnokształcącego nr II. - Do dziś nie wiemy komu zawdzięczamy to, że właśnie Chreptowicz został w latach 20- tych ubiegłego wieku, patronem szkoły.

Konkurs dla gimnazjów

Tegoroczne święto zorganizowano w miniony piątek, z udziałem między innymi starosty ostrowieckiego Zbigniewa Dudy i wicekuratora oświaty w województwie Grzegorza Bienia, a także zawsze obecnych na szkolnych uroczystościach członków towarzystwa absolwentów.

Po raz piąty z rzędu, jedną z form świętowania był konkurs historyczny "Patron LO nr II Joachim Chreptowicz na tle epoki oświecenia w Polsce" skierowany do gimnazjalistów. Największą wiedzą z tego zakresu wykazała się Gabriela Chrobok z Publicznego Gimnazjum w Kunowie. Nagrodę książkową ufundował dla niej starosta ostrowiecki. Miejsce drugie i trzecie zajęli także uczniowie z Kunowa - Natalia Surowiec i Daniel Gołyski.

Młodzież świętuje

Najciekawszym elementem uroczystości był z pewnością program artystyczny, przygotowany przez klasę II e.

Głównym bohaterem przedstawienia był sam Joachim Chreptowicz, zmagający się z trudnościami podczas tworzenia reformy edukacji. Senne wizje przeniosły go do przyszłości, gdzie miał możliwość obserwować codzienność szkoły ponadgimnazjalnej XXI wieku. Jak się okazało, pomogło mu to w stworzeniu dokumentu, który zrewolucjonizował polską oświatę.

Część druga programu była już typowo rozrywkowa. Młodzież zaadaptowała popularny show "The Voice of Poland", przerabiając go na "The Voice of Chreptus" i zapraszając do zabawy kolegów z innych klas. Każdy mógł zaprezentować swoje talenty wokalne, poddając się ocenie "profesjonalnego jury". W rolę kontrowersyjnych sędziów wcielili się uczniowie, a urozmaiceniem był występ wokalistki z grupy "Perły Ryszarda Góry" Weroniki Zieleń.

Żywa lekcja historii

Uczestnicy mieli też okazję do spotkania z niecodziennym gościem i wysłuchania historii jego życia. Janusz Niemiec, którego żona była absolwentką "Chreptowicza", to najmłodszy potwierdzony więzień Polski Ludowej, dwukrotnie aresztowany przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa w wieku 4 i 5 lat, za "współdziałanie z bandą Żubryda z Narodowych Sił Zbrojnych". Celem działań służb było aresztowanie jego ojca, działającego w antykomunistycznym podziemiu majora Antoniego Żubryda. W roku 1946, został on razem z żoną Janiną zastrzelony przez agenta Urzędu Bezpieczeństwa.

- Bardzo ważna jest dla nas edukacja patriotyczna, dlatego nie przegapiamy okazji do pokazania uczniom tragicznych, ale i ciekawych historii - mówi Sławomir Miszczuk.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu OSTROWIECKIEGO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie