Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Maleńcu można było pograć w stare gry komputerowe. Wzbudziły wielkie zaintresowanie

oprac. MiK
Stary sprzęt komputerowy i dawne gry wzbudzały wielkie zaciekawienie młodzież
Stary sprzęt komputerowy i dawne gry wzbudzały wielkie zaciekawienie młodzież Archiwum
Popularność komputerów 8-bitowych już dawno minęła, ale sprzęt z minionych epok pozostał jednak w kolekcjach pasjonatów. I taką kolekcję dawnego sprzętu komputerowego można było zobaczyć w Zabytkowym Zakładzie Hutniczym w Maleńcu.

Historia komputerów i informatyki to bogactwo wiedzy, w którą można było się zagłębić na tym spotkaniu. Osoby zainteresowane tematem retro mogły przenieść się w czasie i zobaczyć, uruchomić, popracować, a także pograć na starym sprzęcie komputerowym.

- To wydarzenie powstało z myślą o entuzjastach starych komputerów oraz osobach żyjących w świecie wspomnień i nostalgii za minionymi technologiami. Stare gry bardzo często wspominamy z rozrzewnieniem, kojarzą się z latami młodości, czyli takim okresem w naszym życiu, który pozbawiony jest wszelkich trosk. Na odwiedzających czekał powrót do „dawnych lat”, prelekcje, a dla dzieci i młodzieży przygotowano mnóstwo retro turniejów z nagrodami – mówi dyrektor Maciej Chłopek.

Niektórzy z niedowierzeniem spoglądali na „muzealne eksponaty” i przenieśli się w czasie choć na parę godzin. W programie przedstawiono: kaseciaki i dyskietki - wystawa dawnej techniki komputerowej, retro hardware -dawny sprzęt komputerowy, liczydło i suwak logarytmiczny-zapomniane narzędzia obliczeniowe, retro software - dawne oprogramowanie komputerowe, retro granie - turniej gier komputerowych, a także gry na konsolach współczesnych ( ibox 360 , pady i kinect).

Dla najmłodszych organizatorzy imprezy zaplanowali: rozgrywki w gry plenerowe, układanie wieży z klocków Mega Jenga, gra Wikingów, plenerowa gra strategiczna pt. „Dolina Czarnej”, zawody w wędkowaniu, tor przeszkód.

Wszyscy ci, którzy po raz pierwszy odwiedzili zabytkową fabrykę żelaza w Maleńcu, mieli okazję jej bezpłatnego zwiedzenia oraz zobaczenia w ruchu ponad 150-letnich maszyn i urządzeń przemysłowych. Można było podziwiać największy gwóźdź na świecie (4 m), najdłuższy wał napędowy w kraju (32 m) oraz największe w Polsce śródsiębierne, drewniane koło wodne.
Frekwencja i świetne humory dopisały wszystkim w szczególności szczęśliwcom, którzy zgarnęli mnóstwo nagród, laureatami między innymi byli: Michał Soboń, Krzysztof Konieczny, Bartosz Zabijak, Patryk Pawlik, Mateusz Majchrzak, Krzysztof Jemielniak, Miłosz Olborski.

TOP 15 miejsc w Świętokrzyskiem widzianych z kosmosu

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Tych aut lepiej nie kupujcie. Albo już szukajcie mechanika




Jak zmieniły się gwiazdy na przestrzeni lat? [ZDJĘCIA]






Czy zdałbyś egzamin na prawo jazdy? Rozwiąż test! [10 ZDJĘĆ - QUIZ]




Którzy Polacy piją najwięcej alkoholu? [LISTA ZAWODÓW]





Najseksowniejsze imiona. Zobacz czy jesteś na liście!




Piłeś? Sprawdź, kiedy znów możesz wsiąść za kółko



ZOBACZ TAKŻE: Koncert Roztańczona Kadzielnia w Kielcach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie