Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Małogoszczu powstanie blok wielorodzinny na 24 mieszkania? Gmina planuje dołączyć do Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej

OPRAC.:
Aleksandra Boruch
Aleksandra Boruch
W Małogoszczu powstanie blok wielorodzinny na 24 mieszkania? Gmina pragnie dołączyć do Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej.
W Małogoszczu powstanie blok wielorodzinny na 24 mieszkania? Gmina pragnie dołączyć do Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej. MiG Małogoszcz
W Małogoszczu szykuje się ważna inwestycja mieszkaniowa. Na osiedlu, na działce tuż przy niedawno wybudowanym parkingu miałby powstać blok na około 24 niskoczynszowe mieszkania. To wszystko w ramach Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej (SIM), do której chce dołączyć gmina, a którą obecnie tworzą samorządy: Jędrzejowa, Sędziszowa, Końskich, Pińczowa, Staszowa, Kluczy i Zawiercia wspólnie z Krajowym Zasobem Nieruchomości (KZN) reprezentującym Skarb Państwa.

W środę, 10 marca odbyło się spotkanie online z przedstawicielami Krajowego Zasobu Nieruchomości, w którym uczestniczyli radni, przewodniczący Rady Osiedla, burmistrz miasta i gminy Małogoszcz oraz pracownicy urzędu. Decyzje w sprawie przystąpienia do Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej (SIM) mają zapaść na najbliższej sesji Rady Miejskiej w piątek, 19 marca.

Celem wkrótce powołanej spółki samorządowej jest budowa bloków z niskoczynszowymi mieszkaniami. W Małogoszczu na obecnym osiedlu, powyżej nowo wybudowanego parkingu planowane jest powstanie bloku z około 24 mieszkaniami.

Komu dedykowana jest Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa (SIM)?

  • osobom, które nie mają zdolności kredytowej, a mają tzw. zdolność czynszową;
  • osobom, których dochody są zbyt wysokie, by przyznano im mieszkanie komunalne;
  • osobom, które nie posiadają tytułu prawnego do lokalu mieszkalnego w tej samej miejscowości;
  • pierwszeństwo najmu będą miały osoby wychowujące przynajmniej jedno własne lub przysposobione dziecko;
  • pierwszeństwo najmu będą miały osoby starsze, te które ukończyły 60. rok życia.

Jak mówi burmistrz Małogoszcza, Mariusz Piotrowski:

- To bardzo korzystne rozwiązanie dla samorządów, bowiem gminy ze swojej strony zabezpieczają jedynie teren - działki. To dla nas duża szansa, bowiem od lat 90-tych w Małogoszczu nie wybudowano żadnego bloku wielorodzinnego, a potrzeb wśród mieszkańców jest mnóstwo. To także szansa, by mieszkańcy się tutaj zakorzeniali - by ich przybywało, a nie ubywało - mówi włodarz gminy.

Zgodnie z zasadami Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej, samorządy przekazują do spółki w ramach wkładu własnego działki. Każda gmina, która uczestniczy w programie otrzyma trzymilionową dotację z Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa.

Budowę mieszkań w co najmniej 50-procentach sfinansuje państwo, 10 procent będzie stanowił wkład własny lokatorów, a pozostałą część kredyt z BGK z niemal zerowym oprocentowaniem, który będą spłacać lokatorzy w okresie co najmniej 15 lat. Gminy wspólnie ze Społeczną Inicjatywą Mieszkaniową określą kryteria, które spełnić muszą przyszli najemcy.

Ustawa dopuszcza: wykup mieszkań; rozliczenie partycypacji w trakcie trwania umowy najmu; dojście do własności.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie