Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Mircu powstanie pomnik Jadwigi Prendowskiej. Jak będzie wyglądał? Zobacz wizualizacje

Kazimierz Cuch
Wizualizacja pomnika Jadwigi Prendowskiej w Mircu.
Wizualizacja pomnika Jadwigi Prendowskiej w Mircu. UG Mirzec
Rzeźba Jadwigi Prendowskiej, dziedziczki Mirca, bohaterki powstania styczniowego, stanie w centrum Mirca. Gmina Mirzec otrzymała na ten cel blisko 300 tys. złotych dofinansowania.

Projekt złożony przez gminę Mirzec na konkurs „Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej – 2022” do Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, został bardzo wysoko oceniony przez kapitułę konkursu. Projekt uzyskał 88 punktów i znalazł się na czwartym miejscu listy rankingowej tego projektu. Warto dodać, że na konkurs z całej Polski wpłynęło 90 wniosków. Do finansowania zakwalifikowano tylko 15 z nich, w tym mirzecki.

Oceny dokonał zespół sterujący powołany przez dyrektora Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, zaakceptowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Rzeźba przedstawiająca postać Jadwigi Prendowskiej z książką jej autorstwa zostanie ustawiona na parkingu w centrum Mirca, nieopodal dworu Jadwigi i Józefa Prendowskich, ulicy Mariana Langiewicza i Pomnika Niepodległości. Rzeźba postaci o wysokości około dwóch metrów będzie wykonana z brązu. Projekt oraz odlew rzeźby w brązie wykona doktor Grzegorz Witek, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Rzeźba zostanie odsłonięta podczas uroczystości z okazji rocznicy odzyskania niepodległości 11 listopada 2022 roku.

Wójt gminy Mirzec Mirosław Seweryn dziękuję wszystkim osobom, które zaangażowały się w przygotowanie wniosku.

O Jadwidze Prendowskiej
Jadwiga Prendowska urodziła się 22 grudnia 1832 roku w Łomnie, w obecnej gminie Pawłów. Po ślubie z Józefem Prendowskim, w 1848 roku, zamieszkała w majątku w Mircu. Kiedy wybuchło powstanie styczniowe, zostawiła piątkę dzieci i dwór pod opieką matki i poświęciła się działaniom niepodległościowym. Została łączniczką w oddziałach Mariana

Langiewicza, przemierzała dziesiątki miejscowości, przechowywała i przekazywała pieniądze, korespondencje, rozkazy. Czasem pojawiała się w mirzeckim dworze nocą i zabierała mąkę, pszenicę oraz inne artykuły, które mogła dostarczyć partyzantom razem z lekami i bronią. Zmarła w 1915 roku w Czyżowie Szlacheckim koło Zawichostu. Jest pochowana na tamtejszym cmentarzu. Gmina Mirzec odnowiła jej nagrobek. Co toku delegacja gminy składa tam kwiaty i zapala znicze. Mąż Jadwigi Prendowskiej jest pochowany na starym cmentarzu w Mircu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie