MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Modliszewicach było pysznie i słodko. Najlepsza nalewka pana Eugeniusza (zdjęcia)

/PB/
W Modliszewicach było pysznie i słodko. Najlepsza nalewka pana Eugeniusza (zdjęcia)Zdobywca Grand Prix Eugeniusz Gromada z Krupnikiem Litewskim
W Modliszewicach było pysznie i słodko. Najlepsza nalewka pana Eugeniusza (zdjęcia)Zdobywca Grand Prix Eugeniusz Gromada z Krupnikiem Litewskim Dawid Łukasik
Po raz siódmy w Świętokrzyskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach pszczelarze wystawili swoje rewelacyjne produkty.

Organizatorami VII Świętokrzyskiego Konkursu na Nalewkę Miodową i Miód Pitny” byli Regionalny Związek Pszczelarski w Piotrkowie Trybunalskim, Świętokrzyski Związek Pszczelarzy w Kielcach, Polski Związek Pszczelarski w Warszawie oraz Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach.

 

Jak informuje Józef Kołaczek, prezes Gminnego Koła Pszczelarzy w Fałkowie i jeden z organizatorów konkursu, o miano najlepszych ubiegali się pszczelarze z całej Polski,  którzy zgłosili 30 produktów, a jurorzy wybrali, te które ich zdaniem były najlepsze. 

W kategorii miód pitny zwyciężył “Maliniak” Marioli Olszewskiej  z Siedlec w województwie Mazowieckim, drugie miejsce przyznano “Trójniakowi’ Stanisława Ślęzakiewicza z Radomska, trzecie: “Świerczowiakowi” Piotra Robaszka z Piotrkowa Trybunalskiego.

 

W konkursie na nalewkę pszczelarską pierwszą nagrodę jurorzy przyznali  ex aequo Robertowi Wierzchołowskiemu z miejscowości Tłuszcz w Mazowieckim oraz Ryszardowi Tutakowi z Fałkowa powiecie koneckim.  W tym roku po raz pierwszy przyznano także wyjątkowe wyróżnienie Grand Prix dla pszczelarza, który już od siedmiu lat zdobywa czołowe miejsca w konkursie. Eugeniusz Gromada z miejscowości Ciemiętniki (powiat włoszczowski) w tym roku przygotował procentowy Krupnik, którym nie pogardziliby najwięksi smakosze alkoholi.

 

Pan Eugeniusz zdradził nam przepis na swój miodowy cud. - Do przygotowania takiej nalewki potrzeba oczywiście miodu, imbiru, wyciągu z przypraw, cynamonu, gałki muszkatałowej, goździków i wanilii oraz drugie tyle kardamonu - wyjaśniał pan Eugeniusz. - Marynuje się to w spirytusie przez tydzień, a następnie filtruje i dodaje do brzęczki miodowej (wody z miodem). Wszystko razem musi “leżakować” minimum przez miesiąc - tłumaczy pszczelarz.

 

O tym, że z miodu można stworzyć prawdziwe cuda smakowe mówili także Mariola Olszewska i Ryszard Tutak. - Produkcją miodów zajmuję się już od 15 lat.  Każdy lubi inne, ale ja polecam leczniczy mód lipowy - zdradziła pani Mariola.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie