Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Muzeum Historii Kielc mówiono o dawnych wigiliach w dworach, domach mieszczan i chatach chłopskich

MB
Czy pamiętamy by w Święta Bożego Narodzenia w naszym domu na choinkach zamiast lampek znajdowały się świece? Oczywiście, że nie! Te czasy bowiem bezpowrotnie minęły, a kielczanie mieli okazję przekonać się o tym 4 grudnia podczas wykładu w Muzeum Historii Kielc, który dotyczył dawnych wigilii w dworach, domach mieszczan i chatach chłopskich.

Prelekcja, którą przygotowali na ten temat goście specjalnie muzeum, czyli duet genealogów z kieleckiego Świętogenu, czyli Kornelia Major i Maciej Terek był niezmiernie wciągający, bo podczas spotkania mieszkańcy naszego miasta mieli okazję dowiedzieć się wielu ciekawostek o tym, jak niegdyś wyglądały Święta Bożego Narodzenia i co więcej dostrzec różnice pomiędzy ich celebrowaniem w poszczególnych grupach społecznych. Dziś, wszyscy, bez względu na to, czy jesteśmy szefami dużych korporacji, czy też pracujemy na pół etatu w sklepie świętujemy przecież podobnie... W czasie Wigilii wręczamy sobie prezenty, a w naszych mieszkaniach odbywają się wieczerze, na których spożywamy tradycyjne dania...
Chociaż... 4 grudnia kielczanie mieli okazję się przekonać, że wspomniane potrawy wcale nie są takie ,,tradycyjne", jak im się zdaje, bo jak opowiadali Kornelia Major i Maciej Terek niegdyś na np. na polskiej wsi wcale nie jadano tak wystawnie, jak ma to miejsce obecnie.

Chleb, ryba, kapusta z grochem, ziemniaki, barszcz z grzybami i grycok, czyli pierogi z kaszą- tak mniej więcej można streścić ,,wigilijne menu" w domu potencjalnego polskiego chłopa. Inaczej rzecz miała się, oczywiście, na dworach, gdzie gospodarze posiadali własne wędzarnie, w których przygotowywano przeróżne potrawy mięsne. Na dworach nie brakowało też słodkości, bo pieczono przeróżne ciasta i smakołyki.

Pradawne przepisy na wszystkie świąteczne dania opierały się tylko na użyciu naturalnych składników pochodzących z całorocznych zbiorów, co tylko wpływało na ich smak. Obecnie więc trudno wyobrazić sobie, jak aromatyczne i soczyste były te dania i przystawki, bo choć w obecnych czasach mamy pełny dostęp do ekologicznych artykułów spożywczych pozbawionych konserwantów i opatrzonych charakterystyczną zieloną etykietą, to mimo to, nie sposób odtworzyć smaku kuchni naszych przodków!

Kielczanie uczestniczący w prelekcji nie tylko słuchali, ale również sami chętnie zabierali głos, opowiadając o tym, jak sami spędzali święta w rodzinnym domu swoich babć i dziadków blisko pół wieku temu, gdzie kultywowano jeszcze stare obyczaje. Wykład w poniedziałkowe popołudnie w Muzeum Historii Kielc okazał się więc świetną okazją do tego, by dowiedzieć się wiele o naszym dziedzictwie kulturalnym, ale także nieco powspominać ,,stare dobre czasy".

Warto dodać, że już niebawem, bo dokładnie za dwa dni, 6 grudnia będzie można po raz kolejny udać się do Muzeum Historii Kielc, gdzie tym razem będą miały warsztaty kulinarne ,,Kieleckie babeczki pełne słodyczy".
Jak zapowiada Daria Maroń-Ptak

- Za sprawą tego eventu będziemy starali nawiązać, oczywiście, do dawnych tradycji cukierniczych i przepisów Janiny Olędzkiej, która słynęła ze świetnych wypieków. W tym celu przyjdzie do nas ekspert w dziedzinie pieczenia smakołyków, który raz z uczestnikami będzie tworzył słodkości.

Warto, dodać, że każdy uczestnik będzie mógł zabrać wykonane przez siebie do domu... O ile, nie zje ich po drodze! Spędzenie mikołajków w Muzeum Historii Kielc to zatem bardzo... kusząca propozycja kulturalno- kulinarna!

QUIZ. Najczęstsze błędy językowe. Mówisz poprawnie?

ZOBACZ TAKŻE: Magazyn Sportowy24: Komentarze po losowaniu grup mundialu Rosja 2018

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie