Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Muzeum Historii rozpoczął się X Kielecki Festiwal Nauki

Marek MACIĄGOWSKI [email protected]
We wtorek publiczności szczególnie podobały się tańce żydowskie w wykonaniu uczniów z gimnazjum w Woli Jachowej.
We wtorek publiczności szczególnie podobały się tańce żydowskie w wykonaniu uczniów z gimnazjum w Woli Jachowej.
Codziennie do 30 września, nie tylko w Kielcach będą odbywać się wykłady, konferencje i warsztaty z różnych dziedzin wiedzy.

- Nasz festiwal to promocja nauki, kultury i sztuki, przedstawienie młodych talentów, integracja świętokrzyskiego środowiska nauki, powiedziała dyrektor festiwalu doktor Agnieszka Predygier i zaprosiła gości na 183 imprezy przewidziane w programie tegorocznego festiwalu, a które odbywać się będą także w Bodzentynie, Busku-Zdroju, Chęcinach, Ostrowcu Świętokrzyskim, Sandomierzu, Sędziszowie, Włoszczowie i Zagnańsku. Swoje wyniki prezentować będą instytuty i placówki naukowe, szpitale, muzea, archiwa, ale także twórcy i ludzie kultury z regionu.

Z KULTURĄ ŻYDOWSKĄ

Tuż po uroczystym otwarciu blisko 200 osób uczestniczyło w przygotowanym przez Muzeum Historii Kielc Dniu Kultury Żydowskiej. Przyszli nie tylko uczniowie kieleckich szkół, ale także i uczestnicy wykładów Uniwersytetu III Wieku.

Uczniowie gimnazjum w Woli Jachowej zaprezentowali najpierw program "Przy szabasowych świecach". Szczególnie podobały się tańce chasydzkie. Spektakl przygotowały nauczycielki z Woli Jachowej Bernadeta Mechelewska i Izabela Kaleta, a głównym aktorem był ksiądz Jan Zwierzchowski. Sceny obyczajowe przeplatane żywiołowym tańcem i pięknymi piosenkami z radością śpiewanymi przez gimnazjalistów sprawiły, że występ publiczność przyjęła owacją gromkimi brawami.

Następnie goście mogli zobaczyć interesującą makietę kieleckiego getta wykonaną przez uczniów kieleckiego gimnazjum nr 4 im Jana Karskiego, wykonaną w ramach programu "Ocalić pamięć" i prezentowaną niedawno w Warszawie. Goście mogli także zobaczyć pamiątki po mniejszości żydowskiej na stałe wystawie historycznej muzeum oraz degustować potrawy kuchni żydowskiej. Dla chętnych były także warsztaty kaligrafii hebrajskiej. Na zakończenie można było posłuchać koncertu muzyki żydowskiej w wykonaniu Tria Kameralnego.

DLA KAŻDEGO

Imprezy Kieleckiego Festiwalu odbywają się codziennie. W najbliższą niedzielę w ramach festiwalu odbędzie się gala Nauka-Kultura-Sztuka-Sport. Na Placu Artystów w Kielcach w godzinach 12-18 będzie można zobaczyć roboty, zabawki sterowane falami ludzkiego mózgu oraz uczestniczyć w eksperymentach i doświadczeniach naukowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie