Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W muzeum Miedziance otwarto dwie nowe sale wystawowe (zdjęcia)

Iwona ROJEK
Stanisław Krupa, kustosz muzeum zachęca do zwiedzania wszystkich zainteresowanych geologią i historią, która jest wspaniałą nauczycielką życia.
Stanisław Krupa, kustosz muzeum zachęca do zwiedzania wszystkich zainteresowanych geologią i historią, która jest wspaniałą nauczycielką życia. Aleksander Piekarski
W sobotę w Muzealnej Izbie Górnictwa Kruszcowego w Miedziance otwarto dwie nowe sale wystawowe poświęcone dziejom geologicznym Gór Świętokrzyskich. Na uroczystość połączoną z ciekawym sympozjum przybyli mieszkańcy w różnym wieku.

[galeria_glowna]
- Bardzo cieszymy się z tego, że muzeum tak znakomicie rozwija się i przez to stajemy się jeszcze większą atrakcją dla turystów - powiedział po przecięciu wstęgi Robert Jaworski, burmistrz Chęcin. - Nasze eksponaty chętnie oglądają naukowcy, studenci, uczniowie i wszyscy, których interesuje historia ziemi.

Kustosz Stanisław Krupa objaśniał, że po dwóch salach, jednej poświęconej górnictwu podziemnemu, drugiej naziemnemu, te okolice słynęły z wydobywania rudy miedzi, napisali projekt i wygrali fundusze na przygotowanie kolejnych interesujących wystaw. - Pokazujemy unikatowe skamieniałości odnalezione w Górach Świętokrzyskich w poszczególnych okresach geologicznych od kambru po czwartorzęd - zachęcał kustosz do oglądania. - Poza tym w gablotach wszystko zostało szczegółowo opisane co działo się w tym czasie na naszym terenie, w jaki sposób kształtowały się lądy, jakie zawierały skarby. Pod sufitem zawisł dwumetrowy model wymarłego łodzikowca żyjącego od ordowika do triasu.

Z kolei w czasie sympozjum Dariusz Kalina przybliżył gościom niezwykłe historie związane z pracą i codzienną egzystencją dawnych górników. - Ze względu na niskie i ciasne korytarze w kopalniach często musieli pracować młodzi chłopcy - opowiadał. - Życie większości rodzin było bardzo ciężkie. Znaleziono nawet zwłoki małoletnich, którzy stracili życie w kopalni.

Podczas sobotnich uroczystości rozstrzygnięto także konkurs plastyczny, związany tematycznie z wystawami. Izabela Buda, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Chęcinach, muzeum jest jego filią, wręczyła uczniom, którzy namalowali rysunki na temat mozolnej pracy górników nagrody. Dwa pierwsze miejsca zdobyli Julia Domagała i Jakub Tkacz.

Tymoteusz Wróblewski, który od lat zajmuje się dziejami górniczej eksploatacji zachęcał, aby przy okazji zwiedzania izby zobaczyć jeszcze tuż obok monumentalną wieżę szybową nad szybem "Piotr" - jedyną zachowaną w województwie świętokrzyskim oraz wybrać się na spacer wyznaczoną ścieżką górniczo-geologiczną, przy której znajdują się pozostałości dawnych szybów i sztolni.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie