Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Muzeum Wsi Kieleckiej prezentowali stroje ludowe

Iwona Rojek
Malgorzata  Surma, kierownik pracowni  artystycznych razem z uczennicami Joanną Sochą i Kingą Petelicką ką Petelicką prezentowały proces powstawania tkaniny.
Malgorzata Surma, kierownik pracowni artystycznych razem z uczennicami Joanną Sochą i Kingą Petelicką ką Petelicką prezentowały proces powstawania tkaniny. Dawid Lukasik
W czasie sobotniej imprezy zatytułowanej "Młodość, Talent i Tradycja" jaka odbyła się w kieleckim Dworku Laszczyków można było nauczyć się tego jak powstaje tkanina i poznać stroje ludowe naszego regionu.

[galeria_glowna]
Sporo osób przyglądało się ekspozycji "Kręci się wrzeciono" przygotowanej przez uczniów kieleckiego Liceum Plastycznego. - Współcześnie żyjący często nie wiedzą jak wyglądał proces powstawania tkaniny i chcieliśmy im to przybliżyć - mówiła Małgorzata Surma, kierownik pracowni artystycznych z plastyka. - Po to, żeby pobudzić wyobraźnię i zaprezentować coś nowego. Uczennice Magda Zalewska, Gabriela Aksamit, Joasia Socha i Kinga Petelicka tłumaczyły zwiedzającym co trzeba zrobić, żeby powstała tkanina gobelinowa czy wełniana. Okazało się, że sam proces tworzenia wymaga wprawy, ale nie jest zbyt skomplikowany. Uczniowie pokazali mieszkańcom najładniejsze gobeliny, które przygotowali w czasie szkolnych zajęć.

W pomieszczeniu obok etnograf Małgorzata Imiołek opowiadała o swojej książce zatytułowanej "Stroje ludowe Kielecczyzny". - Warto poznawać takie stroje, chociażby z tego powodu, że obecnie powstaje bardzo dużo zespołów ludowych i często ich członkowie nie wiedzą jakie stroje powinni nosić - wspominała etnograf Imiołek. - A dobrze by było jakby nie odbiegały one od dawnej tradycji. Bywa tak, że w każdym subregionie obowiązywał zupełnie odmienny strój. Dobrze jest się z nimi zapoznać, zanim zacznie się występować na scenie.

Sobotnie spotkanie umilił występ zespołu ludowego "Smarkowianki" i Bernadetki Słapek, która jest małym przyjacielem Muzeum Wsi Kieleckiej. Beata Ryń, rzecznik placówki informowała, że w tym spotkaniu chcieli, aby spotkała się ze sobą tradycja i współczesność, aby starsi i młodsi wymienili się doświadczeniami i spojrzeniem na sztukę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie