Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W niedzielę, 15 grudnia, obchodzimy Międzynarodowy Dzień Herbaty. Co to za święto? (WIDEO)

Monika Kluzek
Monika Kluzek
O rodzajach herbaty i zaletach jej picia mówi Ewa Renduda z „Czas na herbatę” w Galerii Echo w Kielcach.
O rodzajach herbaty i zaletach jej picia mówi Ewa Renduda z „Czas na herbatę” w Galerii Echo w Kielcach. Dawid Łukasik
Trudno wyobrazić sobie długi zimowy wieczór bez kubka aromatycznej herbaty. W niedzielę ten wyjątkowy napój obchodzi swoje święto. O zaletach picia herbaty rozmawiamy z Ewą Rendudą ze sklepu „Czas na herbatę” w Galerii Echo w Kielcach.

Herbata to niewątpliwie jeden z najpopularniejszych napojów. Po jakie rodzaje i gatunki sięgamy najczęściej?
Teraz, w okresie zimowym, dużą popularnością cieszą się herbaty mające działanie rozgrzewające. Klienci szczególnie chętnie sięgają po te z dodatkiem cynamonu, kardamonu czy imbiru. Świetnym i równie popularnym rozwiązaniem są te z dodatkiem owoców takich jak maliny, pomarańczy albo lipy. Tak naprawdę to wszystko zależy od naszych upodobań smakowych. Latem klienci częściej decydują się na herbaty lekkie, orzeźwiające, głównie rześkie i owocowe.

Czy warto pić herbatę? Jaki jest jej wpływ na nasz organizm?
Zdecydowanie warto. Tak naprawdę ma ona duży wpływ na działanie naszego organizmu, również zdrowotne. Może mieć działanie zdrowotne, pobudzające. Niektóre rodzaje wpływają na spalanie tkanki tłuszczowej w naszym organizmie, dzięki czemu działają odchudzająco. Ponadto herbata spala poziom cholesterolu. To wciąż nie wszystko, ponieważ rodzajów herbaty jest mnóstwo i każda z nich ma swoje zalety. Warto wybrać swoją ulubioną i przekonać się samemu.

Mówią, że dobre parzenie herbaty to sztuka. Czy faktycznie jest to tak skomplikowany proces?
Ponownie, to wszystko zależy od rodzaju herbaty. Tę najpopularniejszą, czarną, parzymy w 90 stopniach Celsjusza przez 3 minuty. Bardzo ważne jest też to, żeby oddzielić liść od naparu, inaczej herbata może zmienić właściwości i najprawdopodobniej będzie miała nieco cierpki smak. Zdecydowanie najlepszym wyborem będzie herbata liściasta. Ma ona dużą przewagę nad tymi w torebkach. W przypadku herbaty liściastej mamy zachowany smak, strukturę i doskonale widzimy, co parzymy.

Międzynarodowy Dzień Herbaty. Co to za święto?

Pierwsze święto herbaty odbyło się w Nowym Delhi w 2005 roku. To dzień, który jest wyjątkowo popularny w krajach specjalizujących się w produkcji herbaty, czyli głównie w Indiach, Nepalu, Kenii, Wietnamie, Bangladeszu, Malezji, Tanzanii czy Ugandzie.

Idea tego dnia związana jest z próbą zwrócenia uwagi rządów i opinii publicznej właśnie na herbacianą branżę. Dotyczy to także warunków, w jakich pracują osoby zatrudnione na plantacjach. Dziś, podczas picia swojej ulubionej herbaty, warto zastanowić się nad drogą, jaką przeszła, zanim trafiła na nasz stół. Nie da się zaprzeczyć, że z pewnością była to długa i ciekawa droga.

Plany zorganizowania takiego święta powstały po World Social Forum w Porto Alegre. Zarówno Dzień Herbaty, jak i konferencje go poprzedzające organizowane są przez związki zawodowe. Wiąże się to także z różnego rodzaju konferencjami w państwach, które obchodzą to święto. W Polsce obchodzimy ten dzień od 2015 roku.

POLECAMY: JEDZENIE I ZABAWA

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sałatka ze świeżego szpinaku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie