Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W niedzielę w Chmielniku wielkie święto folkloru

Bartłomiej Bitner
Na Przegląd zaprasza starosta kielecki Michał Godowski i panie z Zespołu Śpiewaczego Chełmowianki.
Na Przegląd zaprasza starosta kielecki Michał Godowski i panie z Zespołu Śpiewaczego Chełmowianki.
XVII Powiatowy Przegląd Zespołów Folklorystycznych i Solistów w Chmielniku. To będzie wielkie święto folkloru naszego regionu

Ponad 550 artystów ludowych wystąpi w niedzielę, 7 sierpnia na chmielnickim rynku, gdzie Starostwo Powiatowe w Kielcach organizuje XVII Powiatowy Przegląd Zespołów Folklorystycznych i Solistów. Impreza ta już od wielu lat przyciąga rzesze miłośników kultury ludowej. Początek o godzinie 13, wstęp wolny.
Przegląd w Chmielniku to jedyna taka okazja, by zapoznać się ze znaczną częścią dorobku artystycznego twórców kultury ludowej z powiatu kieleckiego.

- Już po raz siedemnasty zapraszamy miłośników ludowej do wspólnej zabawy. Podczas przeglądu zobaczymy nie tylko piękne ludowe stroje, ale także usłyszymy najpiękniejsze dźwięki muzyki ludowej. Dodam, że swój kunszt śpiewaczy, taneczny i muzyczny zaprezentuje ponad 550 artystów z Zespołów Śpiewaczych, Zespołów Pieśni i Tańca oraz solistów – zaprasza starosta kielecki, Michał Godowski. - Mam nadzieję, że te niezapomniane chwile obcowania z folklorem pozwolą mieszkańcom naszego powiatu miło spędzić niedzielny czas – dodaje Jan Cedro, Przewodniczący Rady Powiatu w Kielcach.
Przeglądowi towarzyszyć będzie uroczystość wręczenia Dorocznych Nagród Starosty Kieleckiego w Dziedzinie Twórczości Artystycznej, Upowszechniania i Ochrony Kultury. Warto dodać, że nagrody te przyznawane są od 2002 roku.
- „Glorią” nagradzamy osoby różnych profesji – malarzy, pisarzy, animatorów kultury – oraz zespoły za ich wyjątkowe osiągnięcia na niwie kultury powiatu kieleckiego. Osoby te wyróżniają się w sposób szczególny swoją pasją, wrażliwością i nieprzeciętnym talentem oraz przyczyniają się do zachowania i upowszechniania naszych lokalnych tradycji – dodaje Michał Godowski.

Do tytułu najlepszego twórcy artystycznego zgłoszono trzynastu wykonawców w dwóch kategoriach: twórca dzieła lub wydarzenia oraz zespół artystyczny z powiatu kieleckiego. Kapituła konkursu zdecydowała, iż nagrodę główną w kategorii osób indywidulanych za osią-gnięcia otrzyma Wiesław Kołodziej - prezes i założyciel Towarzystwa Przyjaciół Zagnańska, kronikarz i regionalista, redaktor „Głosu Samsonowa”, pisarz.
Wyróżnienie w tej kategorii otrzymała Lucyna Lipczyńska.
Z siedmiu zgłoszonych do konkursu zespołów artystycznych nagrodę główną otrzymał Chór Masłowianie, za upowszechnianie tradycji i kultury na terenie powiatu kieleckiego. Masłowski chór został założony przez Jana Pieniążka w 1921 roku. Od 2009 roku funkcję opiekuna muzycznego chóru sprawuje Michał Kopeć. Chór przeszedł kolejną transformację i jednocześnie rozrósł się do liczby 40 śpiewaków. Nowy dyrygent z wielką determinacją podjął się kontynuacji dzieła poprzedników. W tym roku chór Masłowianie obchodzi rocznicę 95-lecia istnienia. Wyróżnienie powędruje do Teatru Grodzkiego Pod Basztami.

Nagroda specjalna za twórczość, bogaty wkład w rozwój amatorskiego ruchu artystycznego i inspirowanie działań na rzecz promocji , kultury ludowej powiatu oraz swoją długoletnią działalność kulturalną powędruje do Zespołu Pieśni i Tańca Leśnianie. Każdy ze zwycięzców otrzyma wyjatkową statuetkę – „Glorię”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie