Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W niedzielę w Kielcach będzie wielki Orszak Trzech Króli

Dorota Kułaga
Z okazji uroczystości Objawienia Pańskiego w wielu miastach w Polsce w niedzielę organizowane będą Orszaki Trzech Króli. Jeden z nich będzie w Kielcach z inicjatywy biskupa Mariana Florczyka.

W Kielcach niedzielna uroczystość rozpocznie się o godzinie 13 mszą świętą w bazylice katedralnej w Kielcach. Po niej, około godziny 14 na Plac Jana Pawła II przybędzie wielki Orszak Trzech Króli.

W rolę Kacpra, Melchiora i Baltazara wcielą się Stanisław Bętkowski - król świętokrzyskiego big beatu, gitarzysta i wokalista grupy Arianie, pracujący w Młodzieżowym Do-mu Kultury w Kielcach, Kazimierz Stafiej - były utytułowany kolarz, mistrz Polski, reprezentant kraju oraz Zdzisław Reczyński - aktor teatralny i filmowy, związany z Teatrem Lalki i Aktora „Kubuś”.

- Orszaki wcześniej były bardzo popularne w Europie Zachodniej, głównie w krajach śródziemno-morskich. U nas od kilkunastu lat są takie publiczne manifestacje związane z Orszakiem Trzech Króli, czy Nawiedzeniem Trzech Króli, bo z taką nazwą też się spotykamy. To na pewno jest manifestacja uczuć religijnych, swojej wiary, tego, że nie wstydzimy się przychodzić do Jezusa, tak jak Trzej Królowie, i składać Mu dary. Zachęcamy do licznego udziału w tym wydarzeniu. Mamy nadzieję, że będzie sporo dzieci i razem będziemy śpiewać kolędy i cieszyć się z narodzenia Jezusa i z tego, że objawił się światu - powiedział ksiądz Mirosław Cisowski, rzecznik kieleckiej kurii.

Uroczystość Objawienia Pańskiego, w tradycji nazywana jest też świętem Trzech Króli. Tradycja sięga Ewangelii, według której Mędrcy ze Wschodu przybyli do Betlejem, żeby oddać pokłon Jezusowi.

Mędrcy, którzy przybyli do Jezusa złożyli dary. Według tradycji były nimi: złoto - symbol godności królewskiej, kadzidło - godności kapłańskiej, mirra - zapowiedź męki i śmierci Jezusa. Jednocześnie był to wyraz wiary w Chrystusa prawdziwego człowieka (mirra), Boga (kadzidło) oraz króla (złoto). -Te dary były zapowiedzią życia Jezusa, naszego Zbawiciela. Symbolizowały, że będzie królem, ale jego królestwo będzie miało inny wymiar. On przyniósł nam miłość, którą kieruje się Bóg. A dowodem tej miłości wobec ludzi było późniejsze cierpienie i śmierć na krzyżu, czego symbolem była właśnie mirra. Te dary są niezwykle wymowne - mówi ksiądz biskup Marian Florczyk z diecezji kieleckiej.

Orszaki Trzech Króli od kilkunastu lat cieszą się w Polsce dużą popularnością. Biorą w nich udział setki, a nawet tysiące wiernych. Tak jest między innymi w Kielcach, gdzie tę tradycję zainicjował ksiądz biskup Marian Florczyk. Organizatorami są Wojewódzki Dom Kultury i Kuria Diecezjalna.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Czy znasz te niezwykłe fakty z życia gwiazd? Nasz plotkarski quiz może cię zaskoczyć!


Te współczesne choroby przeszkadzają w nauce. Pomóż swojemu dziecku



Kiedy Europejczycy opuszczają rodzinne gniazdo?



Jak zmieniły się ceny w ciągu ostatnich 8 lat? [PORÓWNANIE]




NAJBOGATSZE RODZINY w Polsce 2018. Ile zarabiają? Czy dadzą początek dynastiom biznesu?



500 plus to mało. W innych krajach rozdają lodówki i mieszkania!


ZOBACZ TAKŻE: FLESZ DNI WOLNE 2019

Źródło:vivi24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie