Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W niedzielę wielkie święto plonów w Pierzchnicy. Poznaj starostów dożynek powiatowych

MAT
Starostowie dożynek powiatowych w Pierzchnicy
Starostowie dożynek powiatowych w Pierzchnicy Krzysztof Krogulec
W niedzielę, 26 sierpnia w Pierzchnicy odbędą się dożynki Powiatu Kieleckiego i zarazem dożynki gminy Pierzchnica. My przedstawiamy starostów tegorocznych dożynek.

To będzie wielkie święto plonów całego powiatu kieleckiego. Swoją obecność na dożynkach powiatowych zapowiedziały delegacje wszystkich 19 gmin z powiatu - łącznie około 550 osób. - To dla nas sztandarowa impreza, organizujemy ją dziesiąty raz. Jest to wydarzenie przede wszystkim dla mieszkańców, a nie nas urzędników - przekonywał wicestarosta kielecki, Zenon Janus.
Kim są starostowie tegorocznych dożynek powiatowych? Starościną jest Karolina Kogut, mieszkanka Gumienic w gminie Pierzchnica.

Starościna wraz z mężem od wielu lat specjalizuje się w hodowli krów mlecznych – obecnie małżeństwo posiada 47 sztuki, z czego 26 to krowy mleczne, reszta to cielęta, jałówki i trzy byki opasowe. Rocznie oddają 150 tysięcy litrów mleka. Mleko głównie trafia do mleczarni w Pierzchnicy.

Państwo Kogut obecnie posiadają gospodarstwo rolne o powierzchni 44 hektarów. ( 4 hektary kukurydzy oraz 14 hektarów zboża, pozostałe to grunty stanowią użytki zielone i pastwiska. - Codziennie wstaję o godzinie 5 rano i idę do obory i daję krowom jedzenie. Czynność tę powtarzam po południu, między godziną 16, a 18. To jest praca fizyczna, od rana do wieczora. Może nie całe 24 godziny, ale na pewno dziesięć - mówi starościna. Dodaje, że gospodarstwo odziedziczyli po rodzicach 13 lat temu. Sukcesywnie dokupywaliśmy sprzęt i ziemię, potem postawiliśmy oborę - mówi. Małżeństwo ma trzech synów.

Starostą dożynek powiatowych jest natomiast Rafał Gawlik, mieszkaniec Śladkowa Małego w gminie Chmielnik. Od ponad 15 lat prowadzi wraz z żoną odziedziczone po rodzicach olbrzymie gospodarstwo rolne o powierzchni ponad 110 hektarów, które specjalizuje się w hodowli ryb, ze szczególnym wskazaniem hodowli karpia na świąteczny stół. 30 hektary zajmują aż 23 stawy. Jak przyznaje starosta, praca przy produkcji karpia trwa cały rok. - Zaczynamy w maju od wylęgu karpia, później jest narybek, potem tak zwany kroczek czyli podchowany karp, a na końcu karp, który osiąga średnio do 11,5 do 2 kilogramów. To praca 24 godziny na dobę, co drugi dzień karmienie ryb, a oprócz tego codziennie praca na roli - mówi. Prywatnie ma jednego synka, jest z zamiłowania myśliwym. Państwo Gawlik prowadzą też gospodarstwo agroturystyczne.Posiadają dom z aż z 20 pokojami.

Dożynki Powiatu Kieleckiego i gminy Pierzchnica rozpoczną się w niedzielę 21 sierpnia mszą święta w kościele parafialnym w Pierzchnicy. Na godzinę 13:20 zaplanowano przemarsz korowodu dożynkowego na stadion przy ulicy Lipowej w Pierzchnicy, gdzie odbędą się pozostałe uroczystości.

Program Dożynek Powiatu Kieleckiego i Gminy Pierzchnica:

12.00 – Msza Święta w Kościele Parafialnym pw. świętej Małgorzaty w Pierzchnicy. Poświęcenie chleba i wieńców dożynkowych.

13.20 – Przemarsz korowodu dożynkowego na stadion przy ul. Lipowej w Pierzchnicy, prowadzony przez Gminno - Szkolną Orkiestra Dętą „Sitkówka-Nowiny”. W czasie częstowania chlebem Kapela „Pierzchniczanie” dokonuje ośpiewania wieńców (obrzęd dożynkowy).

14.50 – występ Kapeli Łysogórskiej oraz występ Zespołu Śpiewaczego „Źródło Sanicy”.

15.15 – Ogłoszenie wyników: powiatowego etapu konkursu p.n. „Piękna i bezpieczna zagroda – przyjazna środowisku” oraz Powiatowego konkursu na „Najpiękniejsze Gospodarstwo Agroturystyczne Powiatu Kieleckiego”.

15.45 – Gospodarze – Gościom występ trzech zespołów śpiewaczych z terenu gminy Pierzchnica: Zespół Śpiewaczy Pierzchniczanki • Zespół Śpiewaczy Gumieniczanki • Zespół Śpiewaczy Drugnianki

16.15 – Ogłoszenie wyników konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy i wręczenie nagród dla uczestników konkursu.

16.30 – występ Zespołu Pieśni i Tańca „Morawica” (20 min.), występ Zespołu Śpiewaczego „Śladkowianki”, występ Gminnego Koła Gospodarzy w Górnie

17.10 – ogłoszenie wyników Konkursu Kulinarnego pn. „Festiwal Potraw Kulinarnych – promocja świętokrzyskich produktów regionalnych”

17.30 – występ zespołu JORRGUS

19.00 – występ Kapeli Jędrusie

20 - 23 – zabawa taneczna.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




TOP10 najbardziej niebezpiecznych krajów na wakacje 2018





Wakacje 2018. Jedziesz do tych krajów? Sprawdź na co warto się zaszczepić!






TOP 10: Plaże nudystów w Polsce [18+] Jak wyglądają?





Nietypowe zwyczaje ślubne na świecie - TOP 10





Czy wiesz co zamówić w smażalni? Sprawdź, których ryb powinno się unikać!






Tego musisz spróbować. TOP 12 sportów wodnych



ZOBACZ TAKŻE: FLESZ - FLESZ Mały ZUS, większe oszczędności dla firm

(Źródło: Newsroom 360)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie