W nowej hali powstanie 300 nowych miejsc pracy

  W nowej hali powstanie 300 nowych miejsc pracy

  Przemysław CHECHELSKI chechelski@echodnia.eu

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Nowa hala jest niezwykle okazała

  Nowa hala jest niezwykle okazała ©P. Chechelski

  Sędziszowska fabryka kotłów może poszczycić się jednym z największych przedsięwzięć gospodarczych województwa świętokrzyskiego ostatnich lat
  Nowa hala jest niezwykle okazała

  Nowa hala jest niezwykle okazała ©P. Chechelski

  W miniony piątek na terenie fabryki kotłów Sefako odbyło się otwarcie nowej hali produkcyjnej. Jej budowa kosztowała aż 65 milionów złotych. To jedno z największych przedsięwzięć gospodarczych w województwie świętokrzyskim w ostatnich latach.

  Z OTCHŁANI NA SZCZYT

  Decyzja o budowie Fabryki Kotłów "Sefako" w Sędziszowie, zapadła w 1971 roku. To było ogromnie ważne przedsięwzięcie dla tego regionu.
  I etap budowy zakończono dokładnie 4 września 1974 roku. W latach przemian gospodarczych sytuacja zakładu zaczęła się drastycznie pogarszać. Pod koniec lat 90. mało kto wierzył, że kiedykolwiek uda się przywrócić zakład do dawnej świetności. Większość osób twierdziła nawet, że nadchodzi jego rychły koniec.

  Osiem lat temu prezesem formy został Józef Urban. Pomimo wielu przysłowiowych kłód rzucanych mu pod nogi, udało mu się dokonać rzeczy niemożliwych. Zakład wyszedł z tarapatów finansowych, zaczął nie nadążać z realizacją zamówień nadchodzących z całego świata. Aby nie stracić klientów pojawiały się pomysły, by zakupić fabrykę w innej części kraju i w niej poszyć działalność, w Sędziszowie bowiem zaczęło brakować specjalistów.
  Ostatecznie jednak zapadła decyzja o budowie nowej hali produkcyjnej przy obecnych zakładzie. Zarząd firmy ma również pomysł jak poradzić sobie z niedoborem specjalistów. Zostaną oni ściągnięci z innych części kraju. Dla nich Sefako ma zamiar wybudować nowy blok mieszkalny.

  NAJWIĘKSZA TEGO TYPU FABRYKA W POLSCE

  Budowa nowej hali to jedna z największych inwestycji gospodarczych w naszym województwie w ostatnich latach. Obiekt powstał w ramach Specjalnej Strefy Ekonomicznej "Starachowice", rozszerzonej w tym celu na Sędziszów.
  Sama hala ma 15,5 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni, powstały przy niej również budynek biurowy, socjalny, techniczny i laboratoria. Będą tu powstawać kotły i urządzenia energetyczne montowane z prefabrykatów produkowanych w funkcjonującej dotychczas hali produkcyjnej. Wykonywać się tu będzie również próby wodne, a także odbiór techniczny i wysyłkę produktu do klienta. Powierzchnia całej inwestycji obejmuje 4 hektary.

  40 tysięcy metrów kwadratowych pod dachem czyni nową halę produkcyjną w Sędziszowie największą tego typu fabryką w Polsce. Do tych danych należy dodać także że "Sefako" ma także jedną z największych produkcji - z linii technologicznych schodzi miesięcznie 1100 ton stalowych elementów kotłów.
  Dzięki tej inwestycji w Sefako powstanie około 300 nowych miejsc pracy. Będą potrzebni wykwalifikowani monterzy i spawacze.

  - Jeszcze osiem lat temu groziło zakładowi bankructwo dzisiaj doszedł do świetności. Wszystko to dzięki dobrym przemyślanym decyzjom prezesów Konrada Jaskóła - z Polimex-Mostostal i Józefa Urbana - mówił Wacław Szarek, burmistrz Sędziszowa.

  HONOROWY OBYWATEL PO RAZ PIERWSZY

  W uznaniu zasług dla rozwoju gminy Rada Miejska w Sędziszowie postanowiła nadać tytuł "Honorowego Obywatela Gminy" dla Józefa Urbana, prezesa Fabryki Kotłów Sefako, a tytuł "Zasłużony dla gminy Sędziszów" dla Konrada Jaskóła. Honorowe obywatelstwo gminy Sędziszów zostało przyznane po raz pierwszy w historii.

  Ponadto podziękowania od samorządu otrzymali w formie graweru herbu Sędziszowa Tadeusz Kiernożycki, przewodniczący Rady Nadzorczej Sefako, Walerian Zagała, wiceprezes zarządu Sefako, Jadwiga Glińska, główny księgowy, Marek Chudy, dyrektor do spraw realizacji, Marcin Stefański, dyrektor techniczny, Grzegorz Bartczak, dyrektor do spraw marketingu i Janusz Błoński, główny inżynier. Małgorzata Muzoł, świętokrzyski kurator oświaty wręczyła prezesowi Urbanowi statuetkę "Przyjaciela Świętokrzyskiej Oświaty" w uznaniu zasług na rzecz wspierania oświaty.
  W imieniu zarządu Sefako zostały wręczone okolicznościowe statuetki za wybitne, szczególne zasługi na rzecz rozwoju fabryki dla 17 pracowników.

  Kolejny dzień obchodów święta fabryki został zorganizowany w sobotę na bazie Turystyczno Kulturalno Rekreacyjnej w Sędziszowie. Odbył się tam festyn. W jego trakcie wręczono dla najbardziej wyróżniających się pracowników statuetki. Otrzymało je aż 94 osoby.

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (2) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wideo

  Galerie zdjęć

  Studniówki

  Miss i Mister Studniówki 2019| Zgłoś się!

  Miss i Mister Studniówki 2019| Zgłoś się!

  Miss Studniówki 2019| Zobacz kandydatki [ZDJĘCIA]

  Miss Studniówki 2019| Zobacz kandydatki [ZDJĘCIA]

  Mister Studniówki 2019| Zobacz kandydatów [ZDJĘCIA]

  Mister Studniówki 2019| Zobacz kandydatów [ZDJĘCIA]