Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Opatowie czytali „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. W Narodowym Czytaniu wzięli udział mieszkańcy i samorządowcy

Sandra Krakowiak
Sandra Krakowiak
Narodowe Czytanie w Opatowie odbyło się w Żmigrodzie. Do wspólnej lektury "Nad Niemnem" zasiedli samorządowcy oraz mieszkańcy
Narodowe Czytanie w Opatowie odbyło się w Żmigrodzie. Do wspólnej lektury "Nad Niemnem" zasiedli samorządowcy oraz mieszkańcy facebook.com / Powiatowa i Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Opatowie
W sobotę, 9 września w Opatowie mieszkańcy wspólnie czytali Nad Niemnem Elizy Orzeszkowej. Najpiękniejsze fragmenty powieści zabrzmiały w Żmigrodzie.

Narodowe Czytanie w Opatowie

Samorządowcy, dyrektorzy, kierownicy, pracownicy instytucji miejskich oraz mieszkańcy czytali Nad Niemnem Elizy Orzeszkowej w ramach 12 akcji Narodowego Czytania.

„Wspaniałe wydarzenie - cudowna pogoda i niezapomniane interpretacje wybranych fragmentów "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej, zaprezentowane przez lokalną społeczność. DZIĘKUJEMY”

– napisano na facebooku Miejsko – Gminnej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Opatowie.

Zobacz zdjęcia:

12.edycji Narodowego Czytania

Akcję Narodowego Czytania zainicjowano w 2012 roku. Wspólną lekturą był Pan Tadeusz Adama Mickiewicza. W kolejnych latach czytano dzieła Aleksandra Fredry, Henryka Sienkiewicza, Bolesława Prusa, Stanisława Wyspiańskiego, Stefana Żeromskiego. W 2019 roku lekturą Narodowego Czytania były Nowele polskie: Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Brunona Schulza, Władysława Stanisława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza i Henryka Rzewuskiego.

W 2020 roku Polacy czytali Balladynę Juliusza Słowackiego a w roku następnym, Moralność pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej. 
Rok temu odbyło się wspólne czytanie  Ballad i romansów Adama Mickiewicza – w dwusetną rocznicę pierwszej ich publikacji.

W 2023 roku zasiadamy do czytania najbardziej znanej powieści Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”. Powieść powstała w latach 1886 – 1887. Rok później, w 1888 roku, ukazała się w formie książki. To klasyka literatury polskiej, która w sposób niezwykły opisuje losy bohaterów. W jej treści jest także mnóstwo odwołań do historii, przez co dzieło to było porównywane do Pana Tadeusza Adama Mickiewicza.

Wśród recenzentów książka została dobrze przyjęta. Powieść była popularna przez kolejne pokolenia, które wzdychały na opisami, zwłaszcza miłości dwojga ludzi, których uczucie wcale nie było łatwe. Dzieje bohaterów były na tyle ciekawe, że zaczął się nimi interesować nawet świat filmowy. Przed II wojną światową powstał pomysł stworzenia ekranizacji tej pięknej historii schowanej pośród kart książki. Film powstał w 1939 roku ale niestety w czasie wojny zaginął. W latach 80-tych powstała druga ekranizacja, w dwóch częściach. Dodatkowo powstał także miniserial.

W przyszłym, 2024 roku lekturą Narodowego Czytania będzie "Kordian" Juliusza Słowackiego, poinformowała para prezydencka, Andrzej Duda i Agata Kornhauser – Duda, podczas Narodowego Czytania w Ogrodzie Saskim w Warszawie.
Zobacz zdjęcia:

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie