Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Opatowie podpisano umowy na remont świętokrzyskich zabytków. 31 tysięcy otrzymała parafia świętego Marcina na renowację zabytkowych druków

Sandra Krakowiak
Sandra Krakowiak
We wtorek, 20 czerwca w kolegiacie pod wezwaniem świętego Marcina w Opatowie podpisano umowy na prace remontowe świętokrzyskich zabytków. Środki trafiły do siedmiu zabytkowych obiektów w naszym województwie. Opatowska kolegiata otrzymała 31 tysięcy złotych na renowację cennych druków.

Umowy na dofinansowanie na konserwacje zabytków podpisane

W opatowskiej kolegiacie członek zarządu województwa Marek Jońca przekazał kolejne umowy, dotyczące dofinansowania prac konserwatorskich i budowlanych przy świętokrzyskich obiektach zabytkowych.

- To jest pierwsza tura podpisywanych umów, bo w sumie ich będzie znacznie więcej. Łączna kwota, przeznaczona w tym roku na ratowanie bezcennych świętokrzyskich, historycznych budowli to 600 tysięcy złotych. To są pieniądze wydawane na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków położonym na obszarze województwa świętokrzyskiego i trzeba to podkreślić, to są pieniądze mądrze wydawane – mówił Marek Jońca.

Podczas spotkania w Opatowie przekazano 7 umów. Wsparcie finansowe otrzymają: Parafia Rzymskokatolicka pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kurozwękach, Parafia Rzymskokatolicka pod wezwaniem świętego Marcina Biskupa w Połańcu, Parafia Rzymskokatolicka pod wezwaniem świętego Floriana w Koprzywnicy, Klasztor świętego Jakuba OO. Dominikanów w Sandomierzu, Parafia Rzymskokatolicka pod wezwaniem świętej Katarzyny Dziewicy Męczennicy w Kleczanowie, I Liceum Ogólnokształcące Collegium Gostomianum w Sandomierzu oraz Parafia Rzymskokatolicka pod wezwaniem świętego Marcina – Kolegiata Opatowska.

Do opatowskiej kolegiaty trafiło 31 tysięcy złotych a przeznaczone zostaną na renowację starodruków. Ksiądz Michał Spociński proboszcz parafii podkreśla, że biblioteka parafialna wymaga renowacji.

- Są to wielkie środki dla cennych zabytków ziemi świętokrzyskiej. Mnie jest tym bardziej miło, że i dla nas zostały przydzielone środki, by bardzo cenny zbiór, jakim jest nasza biblioteka kapitulna, można było poddać renowacji. Te środki z Urzędu Marszałkowskiego, pomogą nam realizować następne prace konserwatorskie związane ze starodrukami, które w naszej bibliotece się znajdują. Bardzo serdecznie za nie dziękuję

– mówił proboszcz parafii świętego Marcina ksiądz Michał Spociński.

Starosta opatowski Tomasz Staniek podkreślił, że zabytki sakralne są bardzo ważne dla historii i kultury kraju.

- To bardzo ważne by dbać o zabytki sakralne. Dzisiaj znaczące wydarzenie ponieważ tak jak to było dawniej, możnowładcy inwestowali w świątynie. Kościół to poszanowanie dziedzictwa narodowego, tożsamości i naszej kultury i wiary, i to jest miejsce gdzie nasze myśli kierują się ku górze dlatego dziękuję za ten mecenat panie marszałku – zwrócił się starosta do Marka Jońcy.

Burmistrz Opatowa Grzegorz Gajewski podkreślił, że na terenie gminy znajdują się 4 zabytki sakralne ale kolegiata z racji miejsca zamieszkania jest dla niego kościołem wyjątkowym.

- To jest mój kościół rodzinny, to jest moja parafia. W tym kościele zostałam ochrzczony, przyjąłem pierwszą komunię, byłem bierzmowany, przyjąłem sakrament małżeństwa i pewnie ktoś kiedyś zagra mi Salve Regina w tym kościele. Tym bardziej jestem szczęśliwy ze względu na to, że przez 48 lat mojego życia przechodzę codziennie obok tej świątyni i patrzę jak ona się zmienia. Dlatego dziękuję wszystkim, którzy przyczyniają się do dbałości do tego miejsca – mówił burmistrz.

Odnowią starodruki

Za pozyskane środki odnowione zostaną dwa starodruki. To będzie kolejny etap odnawiania cennych pism. Pierwszy etap obejmował renowację 9 obiektów, to były dokumenty rękopiśmienne a projekt był finansowany przez księdza proboszcza. W drugim etapie, w którym środki pochodziły z Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony odnowiono 10 zabytkowych dokumentów. Wojciech Broda, który koordynuje projekt konserwacji podkreśla, że dokumenty stanowią niezwykłą wartość dla miasta i jego historii.

- W tym roku mamy dotację od marszałka na 2 starodruki, to nie są już dokumenty rękopiśmienne ale starodruki. Bardzo zniszczone i wymagają ratowania. Jeden z nich to inkunabuł czyli taki obiekt, który został wydrukowany przed nastaniem czcionki Gutenberga czyli do 15 wieku - wyjaśnia Wojciech Broda. To nie jedyny środki, pozyskane przez parafię na renowację biblioteki kapitulnej.

- Dostaliśmy środki Z Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zabytków z Warszawy. I tu poddamy renowacji Biblię to jeden z najstarszych w Polsce, inkunabuł z XV wieku i dwa starodruki – mówi Wojciech Broda i podkreśla, że biblioteka kolegiacka jest bogata w cenne zabytki. - Jest dość duży zasób i on jest naprawdę cenny. Tam są egzemplarze, które się nie zdarzają w innych bibliotekach, to są unikaty. Jest ciekawy zestaw, bo są i prace dotyczące nauk ścisłych, matematyki, słowniki teologiczne, są też dzieła opatowian, którzy byli znaczącymi, w swoich czasach, personami. Na przykład Adam Opatowczyk, pochodzący z Opatowa i jego dzieła tutaj są, był przez 7 kadencji rektorem Akademii Krakowskiej. Mamy tez dzieła inkwizycyjne, mamy historię Polski Długosza jeden tom, mamy najstarsze rękopisy książkowe czyli rękopis wydany w formie książki i to są rzeczy z XIV wieku. Jest niezwykle cenny zbiór Dzienników Kapituły Opatowskiej to się nazywają Eklezja, od 1576 roku i to jest jeden z najstarszych takich dzienników w Polsce i są zachowane naprawdę w bardzo dobrym stanie.
Konserwacja jednego dokumentu wymaga około pół roku pracy.

Odnowienie zabytków piśmienniczych, podjęte przez proboszcza parafii Michała Spocińskiego stworzy możliwość do prezentowania społeczeństwu cennych zabytków kultury i świetności intelektualnej przodków. Po zakończeniu prac konserwatorskich, zaplanowano utworzenie strony internetowej, na której zostaną pokazane efekty działań ratunkowych.

W spotkaniu uczestniczyli: Małgorzata Rudnicka, dyrektor departamentu kultury i dziedzictwa narodowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego,  starosta opatowski Tomasz Staniek, wicestarosta Małgorzata Jalowska i burmistrz Opatowa Grzegorz Gajewski.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie