Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Opatowie znów dyskutowali o templariuszach. Ich tajemnica będzie przyciągać. Zobaczcie zdjęcia

Andrzej Nowak
W Opatowie odbyła się konferencja poświęcona templariuszom oraz sztuce, architekturze i archeologii miasta. Więcej na kolejnych zdjęciach.
W Opatowie odbyła się konferencja poświęcona templariuszom oraz sztuce, architekturze i archeologii miasta. Więcej na kolejnych zdjęciach. Fot. Andrzej Nowak
Dużym zainteresowaniem cieszyła się konferencja poświęcona templariuszom oraz sztuce, architekturze i archeologii Opatowa. Dopisali naukowcy z prestiżowych uczelni z całego kraju.

Obecność templariuszy w Opatowie wciąż pozostaje zagadką

Przypomnijmy, że w ramach projektu rewitalizacji Opatowa, powstaje tam Europejskie Centrum Templariuszy. Ma być to jeden z najważniejszych elementów turystycznej oferty miasta.
- Odbywa się dziś kolejna konferencja, druga o templariuszach – powiedział burmistrz Grzegorz Gajewski przed rozpoczęciem spotkania. - Jesteśmy w przeddzień ogłoszenia przetargu na prace przy budynku muzeum i wreszcie nasze Centrum Templariuszy zostanie utworzone. To ogromny zastrzyk, by uatrakcyjnić nasze miasto, naszą gminę.

Już w dalszej części konferencji, podczas rozmowy z dziennikarzami, burmistrz Grzegorz Gajewski odniósł się do wystąpienia profesor Marii Starnawskiej z Uniwersytetu Przyrodniczo- Humanistycznego w Siedlcach, która mówiła o zakonie templariuszy na ziemiach polskich w średniowieczu, powątpiewając w ich obecność na terenie Opatowa.
- Oczywiście wiedzieliśmy, że pani profesor jest sceptycznie nastawiona do templariuszy na ziemi opatowskiej – mówi Grzegorz Gajewski. – Nie boimy się dopuszczać takich opinii. Będziemy starać się o dokumenty, prowadzić wykopaliska, by udokumentować swoje stanowisko. Zaciekawiło mnie wystąpienie profesora Jarosława Jarzewicza z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, który mówił o architekturze templariuszy i porównywał kościół z terenu Niemiec z nadania templariuszy, który jest bliźniaczo podobny do naszej kolegiaty. Pokazywał wiele budowli templariuszy, które urzekająco przypominały kościół w Ptkanowie. Według nas to wiele tłumaczy.

Burmistrz podziękował doktorowi Radosławowi Kubickiemu z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, który już po raz kolejny był organizatorem sesji naukowej w Opatowie.
– To już nasze dziewiąte spotkanie, tym razem konferencja dotyczyła obecności templariuszy nie tylko w Opatowie, szerzej w Europie, na Bliskim Wschodzie, tworzymy podstawy miejsca, gdzie będą promowane zakony – podkreślał doktor Radosław Kubicki. - Profesor Jarosław Jarzewicz był po raz pierwszy na naszej konferencji, profesor Maria Starnawska drugi raz. Przybyła także profesor Beata Wojciechowska z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Gościliśmy doktora Marka Florka, który współpracuje z nami od wielu lat i jest blisko związany z Opatowem. Przybliżył nam dzieje kolegiaty i tego ja się zmieniała na przestrzeni wieków.

Radosław Kubicki z kolei interpretował symbole i znaki, które znajdują się na kolegiacie. Mówił o potencjale marketingowym i kreowaniu lokalnej polityki historycznej. O Stowarzyszeniu Szlak Templariuszy, które istnieje od 1995 roku mówił jego prezes Tomasz Sajko.
– Nasze stowarzyszenie łączy wszystkich zainteresowanych rycerskim zakonem od Jerozolimy poprzez Chwarszczany, gdzie jest nasza siedziba, Oleśnicę Małą, Lietzen i Rurkę do Paryża Londynu i Tomar. Nasze działanie polega na gromadzeniu i wymianie informacji, kontaktach, publikacjach i innych niekonwencjonalnych zamierzeniach. To była największa siła zbrojna, ramię kościoła i papieża- wyjaśniał.

Paweł Moszczyński, członek Stowarzyszenia Szlak Templariuszy, który współpracuje z najlepszymi instytucjami na świecie, we Francji, Izraelu, referował historię znamienitej budowli, cytadeli templariuszy Tortosa, która nigdy nie została zdobyta.

O tym, że w sensie promocyjnym stworzenie Centrum Templariuszy to wspaniała idea, mówił artysta plastyk Adam Hanuszkiewicz.
- Przyszłe centrum templariuszy i zakonów będzie promować całą ideę, zjawisko – tłumaczył. - Natomiast rzeczą dla nie wtórną jest to, czy byli u nas templariusze, czy nie.

Paulina Zygadło, absolwentka kryminologii Uniwersytetu Gdańskiego, przybyła na konferencję, bo interesuje się historią miasta, zwłaszcza templariuszami.
– Słucham prelegentów z prestiżowych uczelni, chce wiedzieć, czy jest coś z prawdy w legendach o obecności templariuszy w Opatowie – mówiła. – Pasjonuje mnie sztuka, architektura kolegiaty.

W konferencji wzięli udział także Waldemar Gliński z Kielc, który wspólnie z Moniką Kamińską z Uniwersytetu Jagiellońskiego, przygotował referat na temat badań archeologicznych i architektonicznych kolegiaty. Jakub Ordutowski z Uniwersytetu Marii Curie- Skłodowskiej mówił o długim trwaniu średniowiecza i podzielił się refleksją nad twórczą adaptacją średniowiecznego dziedzictwa mikroregionu opatowskiego.

Zobaczcie galerię zdjęć ze spotkania

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie