Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Opatowskim Ośrodku Kultury ruszy ciekawy projekt dla młodzieży

/MLE/
archiwum
5,6 tysiąca złotych dofinansowania na program równania szans otrzyma Opatowski Ośrodek Kultury od Polsko Amerykańskiej Fundacji Wolności. Projektem zostanie objętych 25 młodych osób w wieku od 13 do 19 lat.

- W projekcie, wszystko od początku do końca będą musieli zrobić sami uczestnicy - mówi Dorota Jopek, zastępująca dyrektora Opatowskiego Ośrodka Kultury jednocześnie koordynatorem akcji. - W innych projektach jest tak, że pewną część wykonują dorośli i jakby na gotowe przychodzą uczestnicy. W tym przypadku to uczestnicy sami dokonają niezbędnych zakupów, później muszą opisać rachunki, czy nawet sami wymyślą, czym zechcą się zajmować.

Do projektu na pewno zostanie wykorzystane radio Opatów - to niejako trzon całego przedsięwzięcia. - Jeszcze dokładnie nie wiadomo, czym w czasie trwania projektu zajmą się jego uczestnicy. Projekt zakłada, że oni sami jakby wskażą kierunku rozwoju. Może to być przygotowywanie różnych materiałów, pisanie podań, listów, prośby o sponsoring. Wszystko przed nami. Podczas pierwszych spotkań zrobimy tak zwaną burzę mózgów i wtedy coś postanowimy - mówi Dorota Jopek. - Na brak chętnych nie narzekamy. Zanim przystąpiliśmy do projektu, wykonałam dwie ankiety. Zresztą sama młodzież, korzystająca z naszych zajęć, wyraziła chęć udziału w pewnym przedsięwzięciu - mówi Dorota Jopek, która w dniach 1-4 grudnia przebywała w Krakowie na szkoleniu.

Projekty mają szeroki zakres tematyczny, obejmują wszystkie obszary aktywności młodzieży, od nauki przez sztukę, sport, do działalności społecznej. Misją programu "Równać Szanse" jest wyrównywanie szans na dobry start w dorosłe życie młodzieży z terenów wiejskich i małych miast do 20 tysięcy mieszkańców. Dobry start rozumiany jest jako realizowanie przez młodych ludzi samodzielnie i realistycznie określonych celów życiowych (w tym także celów edukacyjnych). Realizowane projekty, powinny rozwijać u młodzieży: umiejętność właściwej oceny środowiska, w którym dorasta; umiejętność samodzielnego i aktywnego planowania własnej przyszłości; umiejętność pozyskiwania wsparcia społecznego, poprzez nawiązywanie nowych relacji społecznych (z ludźmi i instytucjami), a także rozwijanie umiejętności pracy w grupie; przekonanie o własnych możliwościach, poprzez publiczne prezentowanie własnych działań i ich efektów.

Program "Równać Szanse" powstał w 2001 roku. Do 2008 roku celem było wspieranie działań wyrównujących szanse edukacyjne rozwijających wiedzę i umiejętności z obszaru nauk ścisłych i nowoczesnych technik informacyjnych. W 2008 roku przeprowadzono zmianę. Cel programu, jakim było wyrównywanie szans edukacyjnych młodzieży stał się zbyt wąski. Według twórców programu, obecnie, nie różnice edukacyjne stanowią barierę dla młodzieży z terenów wiejskich i małych miast w osiągnięciu sukcesu życiowego, ale brak umiejętności społecznych umożliwiających rozsądny, samodzielny i racjonalny wybór ścieżki zawodowej. - Dofinansowanie nie jest spore. Fundacja wspiera małymi kwotami - zaznacza Jopek. - Chodzi o to, aby niewielkim sumptem, z pomysłem niż za pieniądze zrobić coś fajnego, co młodzieży się spodoba, a jednocześnie pozwoli na zrealizowanie założeń programu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie