Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Ostrowcu rozmawiali o Grunwaldzie

Andrzej NOWAK [email protected]
- Uczestniczę już w trzeciej podobnej sesji, ale ta jest wyjątkowa - powiedział doktor habilitowany Krzysztof Bracha z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.
- Uczestniczę już w trzeciej podobnej sesji, ale ta jest wyjątkowa - powiedział doktor habilitowany Krzysztof Bracha z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Andrzej Nowak
Prelekcje, dyskusje, festyn i pokazy walk prezentowanych przez Chorągiew Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej.

Przez dwa dni odbywała się w Ostrowcu międzynarodowa konferencja naukowa: "Bitwa grunwaldzka w historii, tradycji i kulturze 1410-2010".

Na konferencję przyjechali najwybitniejsi historycy z największych ośrodków akademickich: Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

WYJĄTKOWE SPOTKANIE

- Uczestniczę już w trzeciej podobnej sesji, ale ta jest wyjątkowa - powiedział doktor habilitowany Krzysztof Bracha z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. - Jej program został poszerzony do XX wieku, niemal do dzisiaj. Jest tak ułożony, by zafascynował nie tylko miłośników historii średniowiecznej, ale również kolejnych epok. Tak się składa, że jesteśmy najwybitniejsi w świętowaniu klęsk, a tu mamy wielkie zwycięstwo.

Paweł Gotowiecki, prezes Ostrowieckiego Stowarzyszenia Historycznego Solidarność i Pamięć, które było organizatorem sesji, z dumą mówił o międzynarodowej randze konferencji. Dyrektor Muzeum Historyczno-Archeologicznego Piotr Mrugała nie ukrywał, że bitwa przez wieki była wykorzystywana do celów propagandowych, budowania polskiej tożsamości przez lata zaborów.

- Dla mnie ta rocznica ma też charakter osobisty, od dziecka byłem pasjonatem bitw średniowiecznych - powiedział. - Pierwszą większą książkę, którą przeczytałem, byli "Krzyżacy" Henryka Sienkiewicza. Cieszę się, że są młodzi ludzie na sali.

MŁODZI O GRUNWALDZIE

Jakub Styczeń z Liceum Ogólnokształcącego imienia Stanisława Staszica stwierdził, że Grunwald to jedna z najważniejszych bitw. Polacy zatrzymali ekspansję Krzyżaków. Gdyby przegrali bitwę, historia naszego kraju mogłaby się potoczyć całkowicie inaczej.

Patrykowi Przepiórce z Liceum Ogólnokształcącego imienia Joachima Chreptowicza, Grunwald kojarzy się z rycerzem Zawiszą Czarnym, który wykazał wielkim bohaterstwem i z Władysławem Jagiełłą, najwybitniejszym władcą Polski.

- Powinniśmy pamiętać o Grunwaldzie ze względu na polityczną rangę tego wydarzenia - powiedział Artur Dębakowski z Liceum Ogólnokształcącego imienia Stanisława Staszica. - Nasz kraj stał się wtedy wielkim mocarstwem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie