Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Ostrowcu rusza Świętokrzyska Akademia Edukacji Kulturowej

Anna Śledzińska
75 tysięcy złotych w tym roku, 350 tysięcy w ciągu trzech lat ma trafić w formie granów na działania z zakresu edukacji kulturowej do podmiotów uczestniczących w projekcie Świętokrzyska Akademia Edukacji Kulturowej.

Projekt realizowany jest przez Narodowe Centrum Edukacji w ramach ogólnopolskiego programu Bardzo Młoda Kultura. W poniedziałek w Miejskim Centrum Kultury odbyło się spotkanie informacyjne.

Koordynatorem programu w regionie świętokrzyskim jest Wojewódzki Dom Kultury w Kiecach. W spotkaniu informacyjnym uczestniczyli przedstawiciele jednostek kultury z terenu powiatu ostrowieckiego. Inicjatywa zakłada promocję edukacji w zakresie kultury.
- Zależy nam na wyzwoleniu aktywności odbiorcy kultury - wyjaśnia Małgorzata Michałowska-Wójcik, koordynator projektu. - Chcemy stworzyć silną koalicję współpracy i wzmocnić środowiska zajmujące się edukacją w kulturze, czyli szkoły, jednostki kultury, stowarzyszenia oraz niezależnych animatorów, studentów i artystów.

Program opiera się na czterech podstawowych założeniach. Ma być wielką dyskusją środowisk edukatorów, animatorów kultury, nauczycieli, na temat kierunku, w którym ta edukacja powinna pójść. Celem jest zidentyfikowanie podmiotów zajmujących się edukacją kulturową, stworzenie sieci powiązań pomiędzy nimi, odświeżenie metodologii pracy w obszarze edukacji kulturowej oraz dofinansowanie konkretnych działań.

- Pomysł jest odpowiedzią na sytuację w obszarze edukacji kulturalnej, jaką mamy w Polsce od wielu lat - wyjaśnia Jacek Gralczyk z Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej CAL z Warszawy, Coliegium Civitas. - Edukacja kulturowa, kulturalna wypadła w zasadzie z programów szkolnych. Jest realizowana w bardzo ograniczonym zakresie, a przecież kompetencje kulturowe, realizacja przez własną twórczość, to jest podstawa człowieczeństwa.

W ramach projektu we wszystkich powiatach województwa prowadzone przez ekspertów będą warsztaty dotyczące nowych metod animacji kultury. Podczas nich właśnie rodzić mają się pomysły, z których najciekawsze liczyć mogą na dofinansowanie w wysokości maksymalnie 15 tysięcy złotych. Projekty muszą łączyć wysiłki nauczycieli i instruktorów jednostek kultury.
- Chodzi o to, by instruktor z domu kultury zawiązał koalicję z nauczycielem lub animatorem ze stowarzyszenia i napisał projekt - mówi Małgorzata Michałowska-Wójcik. - Chcemy zaktywizować maksymalnie dużą liczbę osób, nie tylko młodzież szkolną, ale też dorosłych.

- Moim marzeniem byłoby żeby to były działania, dzięki którym jakaś grupa ludzi zacznie mierzyć się osobiście z twórczością - dodaje Jacek Gralczyk. - Byłoby świetnie, gdyby to byli także ludzie, którzy pracują, ciągle biegną i dzięki projektowi, zatrzymali się na chwilę, popełnili jakiś wiersz, coś namalowali lub chwycili za na przykład harfę. Mnie się marzą takie projekty, które przypominałyby, że kultura nie składa się z tych kilku oczywistych płaszczyzn, ale ma bardzo głębokie korzenie i daje wiele różnych możliwości. Dla mnie im będzie to wszystko bardzie odjechane, tym lepiej.

Warsztaty w Ostrowcu odbywać będą się w maju i czerwcu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie