Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W piątek wyjątkowa Droga Krzyżowa na Święty Krzyż. W Wielką Sobotę uroczystości Wigilii Paschalnej

Dorota Kułaga, Lidia Cichocka
W Wielki Czwartek rano w bazylice katedralnej w Kielcach biskupi przewodniczyli Mszy Krzyżma. Wieczorem odprawiona została Msza Wieczerzy Pańskiej
W Wielki Czwartek rano w bazylice katedralnej w Kielcach biskupi przewodniczyli Mszy Krzyżma. Wieczorem odprawiona została Msza Wieczerzy Pańskiej Aleksander Piekarski
W Wielki Czwartek rozpoczęło się Triduum Paschalne, które jest najważniejszym czasem dla katolików.

W Wielki Czwartek rano biskupi odprawili Mszę Krzyżma

O godzinie 9 w bazylice katedralnej w Kielcach odprawiona została Msza Krzyżma. Przewodniczył jej biskup ordynariusz diecezji kieleckiej Jan Piotrowski. Razem z biskupem Piotrowskim mszę świętą koncelebrował między innymi biskup pomocniczy Marian Florczyk. Uczestniczyło w niej kilkuset księży i zakonników.

- Bracia i siostry, tworzący eucharystyczną wspólnotę. Był taki dzień w naszym życiu, kiedy Pan Jezus swoją mocą przez sakrament kapłaństwa wprowadził nas w wielką tajemnicę swej odwiecznej miłości. Nam słabym, grzesznym ludziom pozwolił, żebyśmy mogli przemieniać chleb i wino w Jego Ciało i Krew. Dziękuję za ten wielki dar, jednocześnie przepraszając za wszystko, co było niedoskonałe w naszym kapłańskim życiu. Pasterską miłością otaczam Was wszystkich obecnych w murach tej bazyliki. Sięgam też do kapłanów chorych, cierpiących, opuszczonych i tych, którzy pobłądzili na drogach swojego powołania. Pamiętajmy też o nieobecnym wśród nas księdzu biskupie seniorze Kazimierzu Ryczanie - mówił biskup Jan Piotrowski. Podczas Mszy Krzyżma biskup ordynariusz poświęcił oleje Krzyża i chorych, a wszyscy kapłani odnowili swoje przyrzeczenia.

Wielki Piątek - ważna liturgia i adoracja

W Wielki Czwartek wieczorem w parafiach odprawiona została Msza Wieczerzy Pańskiej, która rozpoczęła Święte Triduum Paschalne. Dziś Wielki Piątek - to jedyny dzień w roku, w którym Kościół nie sprawuje mszy świętej. W tym dniu o godzinie 17 w bazylice katedralnej w Kielcach będzie Droga Krzyżowa, a o 18 Liturgia Wielkiego Piątku. Po modlitwie nastąpi przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Grobu Bożego, potem całonocna adoracja przy grobie. W Wielki Piątek obowiązuje post ścisły.

W Wielki Piątek organizowanych jest wiele Dróg Krzyżowych, ale jedna z nich, wiodąca do sanktuarium na szczyt Łyśca ma szczególny charakter.

Wyjątkowa Droga Krzyżowa na Święty Krzyż

- Ta wyjątkowość wynika z kilku czynników - mówi ojciec Zygfryd Wiecha, opat klasztoru oblatów.- Bo prowadzi do najstarszego sanktuarium w Polsce i do relikwii Świętego Krzyża, która umieszczona tu przed wiekami stała się miejscem, do którego ciągną pielgrzymi. Przeżywanie tutaj w Wielki Piątek tajemnic męki śmierci Chrystusa jest wyjątkowe. Przy krzyżu przeżywamy wielkie uroczystości: Wielkanoc, Noże Narodzenie, odpusty, ale Wielki Piątek ma charakter wyjątkowy. To pamiątka Męki i Śmierci Pana Jezusa. To jest to, co przeżywamy idąc kalwarią świętokrzyską pod przewodnictwem biskupa sandomierskiego Krzysztofa Nitkiewicza, od kościoła świętego Wawrzyńca w Nowej Słupi na Święty Krzyż.

Piątkowe nabożeństwo wielkopostne rozpocznie się w kościele parafialnym w Nowej Słupi o godzinie 12. Stąd pielgrzymi, a wśród nich przedstawiciele różnych stanów: kapłani, samorządowcy, nawet osoby dla których ta droga jest rzeczywiście krzyżowa, bo dla starszych nawet tak wolny spacer pod górę jest trudny, wyruszą w symboliczną drogę odtwarzając drogę Jezusa Chrystusa na śmierć. - Te trudności nie zrażają - dodaje ojciec Zygfryd. Także warunki pogodowe, które potrafią być trudne, dwa lata temu panowała przecież zima, nie odstręczają wiernych - podkreśla zakonnik. Ceremonie Wielkiego Piątku w Bazylice Mniejszej na Świętym Krzyżu rozpoczną się o godzinie 15. Także pod przewodnictwem biskupa ordynariusza Nitkiewicza, to z jego ust usłyszymy: Oto drzewo krzyża, na którym zawisło Zbawienie świata. Wierni będą mogli ucałować relikwię Drzewa Krzyża Świętego, oddać mu pokłon. Adoracja Najświętszego Sakramentu trwać będzie do godziny 21. Okazja do sakramentu pokuty i pojednania w godzinach 16.30 - 18. Do drugiego dnia świąt wjazd na Święty Krzyż jest otwarty i wolny od opłat. Jeśli pogoda pozwoli, otwarty zostanie taras widokowy na kościelnej wieży.

W Wielką Sobotę w kościołach będzie Wigilia Paschalna

W Wielką Sobotę o godzinie 20 w bazylice katedralnej w Kielcach rozpocznie się Wigilia Paschalna, która należy już do Niedzieli Zmartwychwstania. Podczas niej święcone są woda i ogień. W niektórych parafiach na zakończenie odbywa się jeszcze procesja rezurekcyjna. W tym dniu wyjątkowe uroczystości będą też w parafii Najświętszej Marii Panny Królowej Polski, która jest także kościołem garnizonowym.

-Będzie to wyjątkowa procesja światła. Będą w niej uczestniczyć parafianie ze świecami, wyjdziemy na osiedle. Będzie nam towarzyszyć orkiestra młodzieżowa. Jak będziemy wracać do kościoła, to wtedy odbędzie się pokaz sztucznych ogni, podkreślający wyjątkowość tej nocy. Zabrzmi też Alleluja z oratorium „Mesjasz” Jerzego Fryderyka Haendla. Początek uroczystości o godzinie 19 - powiedział ksiądz proboszcz Grzegorz Kamiński.

Niedziela Wielkanocna to czas świętowania Zmartwychwstania Jezusa. - Z okazji świąt Wielkiej Nocy życzę optymizmu życia, bo życie to dar na Wielkanoc, życie to energia - mówi ojciec Zygfryd Wiecha.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie