Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W piątek zaćmienie Słońca. W Kielcach słońce będzie zasłonięte w 70 procentach

Paweł Więcek
W piątek w Świętokrzyskiem zobaczyć będzie można częściowe zaćmienie słońca.

Jak zobaczyć zaćmienie?

Jak zobaczyć zaćmienie?

Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach organizuje dwa stanowiska do obserwacji częściowego zaćmienia Słońca, które nastąpi w piątek, 20 marca.
Pierwszy punkt obserwacyjny - taras na dachu budynku Wydziału Matematyczno-Przyrodniczego przy ulicy Świętokrzyskiej 15 - red.). Drugi - namiot na placu Artystów. W obu miejscach do dyspozycji będą specjalne lunety. Początek o godzinie 9.30. Obserwacje potrwają do południa.

Ten kosmiczny spektakl rozegra się w piątek, 20 marca. W roli głównej wystąpi gwiazda centralna Układu Słonecznego. - Około godziny 10.40 Słońce będzie zasłonięte w 70 procentach. Ostatnie tak głębokie zaćmienie miało miejsce w 1999 roku - informuje Marcin Drabik z Zakładu Astrofizyki Instytutu Fizyki Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

W związku z tym kielecka uczelnia zamierza udostępnić swój sprzęt osobom, które ze-chcą przyjrzeć się nieco bliżej temu rzadko występującemu zjawisku. Z uwagi na chwiejną pogodę naukowcy z UJK przygotowali dwa warianty. - Na tarasie obserwacyjnym, który mieści się na dachu budynku Wydziału Matematyczno-Przyrodniczego przy ulicy Świętokrzyskiej 15, zostanie ustawiona luneta Coronado i inne lunety przygotowane do obserwacji tego typu zjawisk. W tym miejscu dyżury będą pełnione niezależnie od pogody. Przewidujemy także ustawienie namiotu na kieleckim placu Artystów, gdzie znajdzie się sprzęt potrzebny do obserwacji. Razem z nami pojawią się młodzi naukowcy współpracujący z Polskim Towarzystwem Miłośników Astronomii - tłumaczy Marcin Drabik.

W obu miejscach na gości czekać będą studenci i pracownicy Uniwersytetu Jana Kochanowskiego oraz miłośnicy astronomii.

Zorza widziana z Buska

We wtorek wieczorem na niebie nad województwem świętokrzyskim rozbłysła zorza polarna. Nie prezentowała się tak okazale i spektakularnie jak za kołem podbiegunowym, ale była na tyle widoczna, że udało się ją sfotografować. Dokonał tego Marcin Lalewicz. Zdjęcia, które przesłał do redakcji "Echa Dnia", zrobił w Busku-Zdroju. "Dziś po południu notowano ponad 8 w skali Kp. Jest to intensywność zaburzenia ziemskiego pola magnetycznego. Dzięki temu było można zobaczyć w Polsce wyjątkowe zjawisko - Zorzę Polarną" - napisał w e-mailu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie