Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Pińczowie będą obchodzić 90 rocznicę ustanowienia stosunków dyplomatycznych między Polską i Brazylią

MIO
Chata Polska z początku XX wieku w skansenie w Parku Polskim w Kurytybie – stolicy Stanu Parana. Jedno ze zdjęć, które można będzie obejrzeć w Pińczowie.
Chata Polska z początku XX wieku w skansenie w Parku Polskim w Kurytybie – stolicy Stanu Parana. Jedno ze zdjęć, które można będzie obejrzeć w Pińczowie. archiwum
Z udziałem ważnych osobistości odbędą się w piątek 2 sierpnia w Pińczowie uroczystości obchodów 90 rocznicy ustanowienia stosunków dyplomatycznych miedzy Polską i Brazylią. Z tej okazji w salach galerii Krużganek w Muzeum Regionalnym otwarta zostanie wystawa zatytułowana "Polska i Brazylia bliższe niż się wydaje".

W Pińczowie gościć będą między innymi : Giuliano Moreira Ventura - sekretarz Ambasady Federacyjnej Republiki Brazylii, Stanisław Pawliszewski - były ambasador Polski w Brazylii a obecnie prezes Towarzystwa Polsko Brazylijskiego w Warszawie, Jerzy Mazurek - wicedyrektor Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego i Bartłomiej Znojek z Towarzystwa Polsko Brazylijskiego. W programie spotkania przewidziany jest lunch z władzami samorządowymi Pińczowa i powiatu pińczowskiego, zwiedzanie Stadniny Koni w Michałowie, zwiedzanie miasta i wspomniany wernisaż inaugurujący wspomniana wystawę.

Ekspozycja jest zbiorem 40 plansz obrazujących najważniejsze wydarzenia w dziejach stosunków polsko brazylijskich na przestrzeni 90 lat ale także ilustrującą dzieje polskiego osadnictwa w Brazylii, które maja o pół wieku dłuższa historie. Fotografie i dokumenty obrazują mało znane fakty, mówiące o sympatii brazylijskich kół intelektualnych dla walki Polaków o niepodległość w drugiej połowie XIX wieku i na początku XX wieku a całości towarzyszą plakaty ukazujące piękno krajobrazów i architektury Brazylii. To Brazylia była pierwszym krajem Ameryki Łacińskiej, który już w sierpniu 1918 roku uznał Niepodległość Polski a w maju 1920 roku ustanowił oficjalne stosunki dyplomatyczne. Wśród fotogramów znajduje się także unikatowe zdjęcie działa Piotra Uklańskiego "Bez tytułu' z podobizną Jana Pawła II, zaprezentowane na Biennale Sztuki Współczesnej w Sao Paulo w 2004 roku. Do zdjęcia pozowało 3,5 tysiąca żołnierzy brazylijskich, ustawionych na scenie o konturach głowy naszego papieża i sfotografowanych z "lotu ptaka".

- Wiele miejsca w ekspozycji zajmują dzieje polskiej emigracji w Brazylii i zwiedzający mają szeroki obraz wkładu Polaków w naukę, sztukę, gospodarkę i inne dziedziny życia Brazylii. Ocenia się, że w Brazylii żyje obecnie 1,5 miliona ludzi polskiego pochodzenia. Autorem ekspozycji jest Stanisław Pawliszewski a całe przedsięwzięcie wsparły Ambasada Brazylii w Polsce i Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" jako zadanie realizowane przez Kancelarię Senatu w zakresie opieki nad Polonią i Polakami za granicą. Wsparcia udzieliły także brazylijska Agencja Promocji Eksportu i Inwestycji "ApexBrasil" w warszawie i Towarzystwo Polsko - Brazylijskie - mówi Jerzy Znojek - dyrektor Muzeum Regionalnego w Pińczowie .

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie