Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W popularnym "ekonomiku" obchodzono Dzień Patrona

Adam LIGIECKI [email protected]
W części artystycznej wystąpili uczniowie z Odonowa.
W części artystycznej wystąpili uczniowie z Odonowa. Fot. archiwum szkoły
Wspomnienia wnuka o Władysławie Grabskim, kultywowanie pamięci o patronie, podróż w czasie do lat 20. i 30. ubiegłego wieku - tak przebiegały obchody Dnia Patrona Szkoły w Odonowie.

Imię Władysława Grabskiego, wybitnego ekonomisty i męża stanu, nosi Technikum wchodzące w skład odonowskiego Zespołu Szkół Zawodowych.

Dzień Patrona obchodzono w popularnym "ekonomiku" po raz drugi. I to w sposób szczególny - na uroczystość przybył wnuk Władysława Grabskiego.

AUTORYTET I WZÓR

Maciej Władysław Grabski, profesor zwyczajny Politechniki Warszawskiej, był bardzo wzruszony. Podzielił się z uczestnikami spotkania refleksją o dziadku, jego patriotyzmie, umiłowaniu rodziny. Swoją relację profesor ilustrował prezentacją multimedialną, nawiązując do wspomnień związanych z Władysławem Grabskim. Wiele razy podkreślał też rolę solidnego wykształcenia w służbie ojczyzny.

Wojciech Kałat, szef kazimierskiej oświaty powiatowej, w swoim wystąpieniu nakreślił sylwetkę Władysława Grabskiego. Uznając jego autorytet moralny i naukowy, postawił jako wzór godny naśladowania dla przyszłych ekonomistów, reformatorów. - Także tu, w szkole w Odonowie, która ma niepowtarzalny charakter, kształtując i kultywując swoje tradycje - zaznaczył Wojciech Kałat.

SIŁA TRADYCJI

Właśnie o tradycjach szkoły związanych z patronem mówiła dyrektor Jolanta Mizio. Tworzą je ważne wydarzenia w historii "ekonomika": uroczystość nadania imienia Władysława Grabskiego, obchody Dnia Patrona. A także nawiązanie współpracy ze szkołami z różnych stron Polski, które noszą imię Władysława Grabskiego.

- Jesteśmy dumni z naszego patrona. Władysław Grabski był wielkim Polakiem i patriotą. Swoim przykładem niezwykłego życia, postawy, służby i pasji działania na rzecz dobra wspólnego motywuje i inspiruje społeczność szkolną do solidnej pracy - podkreśliła Jolanta Mizio.

PRAWDA O POLSCE

Dzień Patrona stał się okazją do prezentacji działalności charytatywnej uczniów "ekonomika". Młodzież Zespołu Szkół Zawodowych brała między innymi udział w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy, projektach "Góra grosza", "Szkoło, pomóż i ty". Współpracuje z Fundacją Zdążyć z Pomocą. Uczniowie i pedagodzy zorganizowali też akcje pomocy dla ofiar trzęsienia ziemi na Haiti w 2010 roku.

Na zakończenie obchodów Dnia Patrona obejrzeliśmy spektakl słowno-muzyczny "Jak tu prawdę o Polsce powiedzieć...". Młodzi artyści przedstawili najważniejsze wydarzenia z historii Polski 20-lecia międzywojennego. Słowa pieśni i recytowanych wierszy przypomniały siłę tradycji powstańczej, troskę o rozwój życia duchowego. Program artystyczny przygotowali Danuta Skorupa i Marian Skorupa, nauczyciele "ekonomika".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie