MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W poszukiwaniu harmonii - wykład laureata Nagrody Nobla w Kielcach

Piotr BURDA
UJK
- Dobrze być w domu - tak rozpoczął swój wykład profesor Frank Wilczek, laureat Nagrody Nobla z fizyki.

Otwarty wykład profesora Franka Wilczka był częścią międzynarodowej konferencji fizyków, jaka odbywa się na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Sala wykładowa Wydziału Matematyczno - Przyrodniczego kieleckiego uniwersytetu wypełniła się do ostatniego miejsca. Wykładu w języku angielskim słuchało blisko trzysta osób, z których większość to goście kieleckiej konferencji, którzy do Kielc przyjechali z całego świata.

Nie zabrakło wątków osobistych, gdyż rodzina Franza Wilczka pochodzi z miejscowości Babice na Lubelszczyźnie. Profesor Wilczek w swoim wykładzie zatytułowanym "Quantum beauty" mówił o poszukiwaniu harmonii we współczesnym świecie.

- Świat jest zbudowany idealnie, a zadaniem ludzi jest odkrywać związki w nim rządzące - mówił profesor Franz Wilczek. Wymienił szereg postaci, które przyczyniły się do odkrycia harmonii świata. Zaczął od Pitagorasa i Platona, potem wspomniał też Mikołaja Kopernika, Izaaka Newtona, Michaela Faradaya i Jamesa Maxwella. Na końcu swojego wykładu mówił o wielkim znaczeniu Wielkiego Zderzacza Hadronów znajdującego się w Europejskim Ośrodku Badań Jądrowych CERN pod Genewą. Wszystkie dotychczasowe działania ludzi, zdaniem profesora Wilczka, mają swoje źródło w wewnętrznej potrzebie człowieka do wyjaśnienia związków rządzących światem. Nawiązuje do tego tytuł jego książki - "W poszukiwaniu harmonii".

Profesor Frank Wilczek przyznał na krótkiej konferencji prasowej, że pracuje obecnie między innymi nad kryształkami czasu, chcąc poznać naturę czasu. Pochwalił też kielecki uniwersytet. Jego zdaniem, są w nim dobre warunki do działalności naukowej.

Profesor Frank Wilczek to amerykański fizyk, który obecnie pracuje w Instytucie Technologicznym w Massachusetts. W 2004 roku otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki. - Nagroda Nobla nie zmieniła mojego podejścia do nauki i fizyki, ale stworzyła okazję do badania bardziej złożonych problemów - mówi profesor Franz Wilczek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie